Minilo je 50 let od smrti legende kungfuja, ki v srcih številnih živi še danes. Kungfu je sodobnejši izraz za vse kitajske borilne veščine, Kitajci raje uporabljajo izraz vušu. Dobesedni prevod pomeni mojstrstvo v določeni veščini.
Bruce Lee se je rodil kot Lee Jun-Fan v San Franciscu v družini s petimi otroki. Njegov oče je bil operni pevec in igralec kitajskih korenin, ki se je v ZDA z družino preselil iz Hongkonga.
Mati je bila Evrazijka (deloma nemških korenin), ki pa je bila ob rojstvu posvojena v eno najbolj uglednih kitajskih družin v Hongkongu. Že kot dojenček je z očetom igral v filmu. Ko je bil Bruce star šest let, se je družina preselila nazaj v Hongkong, Bruce pa je že pred 18. letom nastopil v stranski vlogi.
Kot otrok je bil slaboten in šibak. Borilne veščine mu je predstavil njegov oče, največ pa se je naučil, ko je pri 16 letih začel obiskovati šolo slavnega mojstra borilnih veščin Winga Chuna. Z leti je postal močan in spreten, večkrat je bil udeležen v pretepe, imel pa naj bi tudi svojo tolpo. Zaradi slabe družbe sta ga starša po končani srednji šoli poslala nazaj v rodni San Francisco.
Študentska leta
Po nekaj mesecih v San Franciscu se je preselil v Seattle, kjer je med delom obiskoval univerzo v Washingtonu. Pozneje je opustil delo natakarja ter odprl svojo šolo borilnih veščin. Prav tako se je ves čas izobraževal tudi v drugih borilnih veščinah pod vodstvom drugih mojstrov.
V šoli je spoznal svojo ljubezen Lindo Cadwell in se z njo tudi poročil. Linda je prav tako postala mojstrica borilnih veščin, v zakonu pa sta se jima rodila sin Brandon in hčerka Shannon. Navkljub učenju borilnih veščin in treniranju ni zanemaril študija ter diplomiral iz filozofije. Poleg angleščine, kantonščine in mandarinščine se je naučil še japonsko, da je lažje razumel filozofijo umetnosti njihovega bojevanja. Napisal je tudi dve knjigi: Kitajski kungfu in Filozofija umetnosti samoobrambe. Jeet Kune Do je njegov stil borilnih veščin in je v osnovi mešanica karateja, kungfuja, jiu-jitsa ter kitajskega boksa.
Uspel mu je veliki met
Bruce vsa leta ni opustil misli na igranje, zato je konec 60. let začel dobivati manjše vloge v filmih in televizijskih serijah, a se mu ni uspelo prebiti. Razočaran je odšel v Hongkong, kjer mu je končno uspel veliki met. V karate filmu The Big Boss (1971) je dobil glavno vlogo in čez noč postal zvezdnik v Aziji, predvsem v Hongkongu in na Kitajskem.
Njegov drugi film je bil Fist of Fury (1972), tretji Way of the Dragon (1972), četrti z naslovom Enter the Dragon pa je prišel na platna šele po njegovi smrti (1973). Snemal je tudi film (Game of Death) s slavnim košarkarjem Kareemom Abdulom Jabbarjem, ki je ostal nedokončan, a so ga pozneje vseeno spravili na platno. Že tako popularni Bruceovi filmi so ob njegovi smrti hipoma postali kultni. Danes je prav gotovo najbolj epski prizor borbe z njegovim učencem, znanim Chuckom Norrisom.
Nenadna smrt, ki je razžalostila svet
Umrl je nenadno, in sicer zaradi kombinacije protibolečinskih tablet, ki so povzročile alergično reakcijo in zatekle možgane, s katerimi je imel že v preteklosti težave (hudi glavoboli). Čeprav je umrl pri 32 letih, je njegova zapuščina ogromna.
Velja za človeka, ki je najbolj populariziral vzhodnjaške borilne športe po vsem svetu, močan vpliv je imel tudi v nekdanji skupni državi. Dvignil je priljubljenost karate filmov, ki se snemajo še danes, zaradi načina življenja in predanosti borilnim veščinam pa je bil in je še vedno vzornik številnim. V filmskem svetu ima veliko posnemovalcev, najbolj znani med vsemi pa je verjetno Jackie Chan.
BONUS VIDEO: Pogovor z Ano Roš Stojan
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču