Cameron se pridružuje iniciativi za odkup predmetov s Titanika

31. 7. 2018 | Vir: STA
Deli
Cameron se pridružuje iniciativi za odkup predmetov s Titanika (foto: profimedia)
profimedia

Ameriško podjetje v stečaju Atlanta Premier Exhibitions, ki ima v lasti številne predmete s Titanika, je na sodišču zaprosilo za dovoljenje, da bi za poplačilo dolgov te predmete ponudilo na prostem trgu. Da do tega ne bi prišlo, so se že zganili nekateri britanski muzeji ter režiser James Cameron in podvodni raziskovalec Robert Ballard.

Titanik je iz britanskega pristanišča Southampton na krstno plovbo proti New Yorku krenil 10. aprila 1912. Ladja je na poti trčila v ledeno goro in se kmalu začela potapljati, reševalna operacija pa je bila polna pomanjkljivosti. Potem ko se je ladijski trup prelomil na dva dela, je Titanik 15. aprila 1912 ob 2.20 dokončno potonil. V brodolomu je umrlo več kot 1500 od 2208 potnikov.

Podjetje Atlanta Premier Exhibitions ima v lasti številne osebne predmete, pohištvo ter okrasje iz kabin prvega razreda, ki so po potopu Titanika priplavali na površje oziroma so jih rešili iz potopljene ladje. Dolga leta je po celem svetu organiziralo razstave, na katerih so si ljudje te predmete lahko ogledali, sedaj pa se je znašlo v stečaju. Zato je bilo primorano na sodišču zaprositi za dovoljenje, da lahko dolgove odplača s prodajo teh predmetov, je pisala italijanska tiskovna agencija Ansa.

Ob novici so se takoj zganili nekateri britanski muzeji, med njimi greenwiški Narodni pomorski muzej ter Muzej Titanik iz severnoirskega Belfasta, ki so že zbrali 20 milijonov dolarjev, da bi predmete odkupili. Iniciativi, ki teži k temu, da bi več kot 5000 predmetov iz Titanika ohranili v javni lasti, sta se pridružila režiser Cameron in podvodni raziskovalec Ballard, ki je leta 1985 lociral lokacijo potopljene ladje 3660 metrov globoko v Atlantiku. Prav tako si britanski muzeji želijo pridobiti pravico, da bi zaščitili potopljeno razbitino nesrečne ladje.

Odkrili še eno posledico prebolelega covida-19

Cameron, ki je leta 1997 režiral sloviti film Titanik z Leonardom DiCapriom in Kate Winslet v glavni vlogi, je nad zgodbo potopljene ladje navdušen in ima pomembno vlogo tako v njegovem filmskem svetu kot tudi zanj kot raziskovalca oceanov. Po besedah Ballarda je iniciativa muzejev edini način, da bi zbirka predmetov s Titanika ostala združena. Želeli bi si, da bi vse predmete razstavili na enem mestu, morda tam, kjer se je zgodba začela - v Muzeju Titanik, ki je bil ob stoletnici tragedije postavljen prav na mestu v Belfastu, kjer so ladjo zgradili.

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih