Christiana Figueres: Prodorna in nežna hkrati

6. 8. 2016 | Vir: Jana
Deli
Christiana Figueres: Prodorna in nežna hkrati (foto: Profimedia)
Profimedia

Christiana Figueres je od 7. julija 2016 med kandidatkami za generalno sekretarko Združenih narodov. Čas se zdi nadvse primeren za žensko. In za nekoga, ki zna združiti narode v teh hitro spreminjajočih se časih velike negotovosti.

»Christiano Figueres sem srečal na konferenci Združenih narodov, posvečeni boju s podnebnimi spremembami.

V 40 letih, kolikor se že sam ukvarjam s to izjemno perečo problematiko, še nisem srečal ženske, ki bi bila tako odločno prodorna in nežna hkrati. Christiana je sila narave v najboljšem pomenu tega pojma, ženska izjemnega optimizma, neustavljiva v svojih idejah,« je 60-letni kandidatki za generalno sekretarko Združenih narodov za tednik Time aprila 2016 napisal filmski igralec in režiser, ustanovitelj festivala Sundance Robert Redford.

Dogovor v Parizu je njen največji dosežek

Figueresova je bila na mesto izvršne sekretarke Okvirne konvencije Združenih narodov za podnebne spremembe imenovana leta 2010. Šest let je z diplomacijo sodelovanja, kot jo je sama imenovala, združevala velike in male narode v boju za zavezujoči dokument, ki je bil konec leta 2015 podpisan v Parizu. Stopetindevetdeset držav se je 12. decembra 2015 v francoski prestolnici zavezalo, da se temperatura ozračja ne sme ogreti za več kot dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo. To se je od leta 1990, ko se je proces začel, do konca leta 2015 zdelo skoraj neuresničljivo, saj sta tako imenovani razviti in manj razviti svet (in dolgo tudi Združene države Amerike) vztrajala vsak pri svojem, a posledice človeškega ravnanja z naravnimi viri so vmes postale tako boleče, tako otipljive in tako strašljive, da je bil dogovor na koncu neizbežen.

Figueresova je uradno delovala iz prostorne pisarne v Bonnu, v bivši stavbi nemškega parlamenta, v katero se je vozila ali s toyoto prius ali s tramvajem. Toda največ dela je opravila med pogovori v živo, ko je najvplivnejše politike sveta o nujnosti skupne zaveze v boju proti podnebnim spremembam prepričevala s privlačno kombinacijo ženskega šarma, smisla za humor in pogosto tudi presenetljive odločnosti. To je bilo tudi nujno potrebno na položaju, ki so se ga leta 2010 skoraj vsi otepali, saj je združeval na videz nemogočo kombinacijo velikanske osebne odogovornosti in skoraj nič izvršne moči. Šlo je torej za diplomacijo posebne, zelo zahtevne vrste.

Ob objavi kandidature so se v nekaterih krogih svetovne diplomacije pojavili pomisleki, češ da Figueresova nima dovolj političnih izkušenj in da je tudi njeno poznavanje zunanje politike nedokazano. A jim je hitro odgovorila.

»Upala bi si trditi, da je bil dogovor v Parizu eden izmed večjih, če ne kar največji pogajalski uspeh Združenih narodov, in to o stvari, ki nikakor ni nepomembna,« je za gospodarski časnik The Financial Times izjavila Figueresova. Podporo ji je hitro izrazil zelo vplivni londonski think tank E3G, iz katerega so sporočili, da svet danes bolj kot kdaj prej potrebuje Združene narode, in to učinkovito vodene, vodi pa naj jih nekdo, ki se spozna na tematiko podnebnih sprememb, saj te dramatično vplivajo na zaloge pitne vode in pridelavo hrane, (so)povzročile pa so tudi milijonske migracije ljudi, ki so v zadnjem letu šokirale tudi Evropsko unijo.

Prihaja iz politične dinastije

Figueresova prihaja iz ene najvplivnejših političnih dinastij Kostarike. Njen oče je leta 1948 vodil revolucijo in bil pozneje predsednik te najbolj ekološko usmerjene države na svetu tri mandate zapored. V tem času je ustvaril pogoje za odlično delujočo demokracijo – to v deželah Južne Amerike nikakor ni samoumevno – in tudi hčerki dal zalet za mednarodno politično in diplomatsko kariero. Christiana je delno odraščala v predsedniški palači in delno na družinski farmi, o kateri je oče ves čas govoril, da je trpljenje brez konca.

Figueresova je že skoraj vse življenje zaprisežena tekačica, še lani se je na primer v New Yorku udeležila polmaratona na eni izmed najbolj zahtevnih maratonskih prog na svetu. Še več, je odlična, ne tudi profesionalna plesalka in njeni nekdanji sodelavci se spomnijo dni, ko je na ves glas navila glasbo ameriške r'n'b zvezdnice Beyoncé, slekla suknjič, začela plesati in k plesu vabila tudi vse druge. A Christiana ni le ženska iz vplivne družine, ki so ji bili dani številni privilegiji. Takoj po opravljeni diplomi je leto dni proučevala ljudstvo Bribri v kostariškem gorovju Talamanca. Zato pravi, da se enako udobno počuti med srkanjem popoldanskega časa na obisku pri angleškem princu Charlesu in na golih tleh indijanske koče, kjer z domačini pije vročo vodo iz umazane skodelice.

Besedilo: Luka Tonelli
Fotografija: profimedia

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču