ET znova osvaja

1. 6. 2013 | Vir: Story
Deli

Ekskluzivno za našo revijo se je ob 20-letnici hita razgovoril ustanovitelj skupine, legendarni Boytronic. Nas bo nova, modernejša verzija kultnega hita spet razvnela?

Vedno se z veseljem spominjamo dobrih starih časov, sploh pa pesmi, kot je Tek je 12 sati, katere karizmatičen zvok še danes odmeva iz naših zvočnikov.

To je kultna hrvaška skupina ET dokazala tudi na nedavnem nastopu v sklopu Deejay na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču.

Story: Kako se spominjate svojih začetkov? V osemdesetih ste začeli kot rap trio in takrat sta se rap in hiphop širila po vsem svetu. Ste še vedno navdušeni nad rapom, ki ga poslušamo danes?

Začetki naše skupine so zelo dragocen spomin na odraščanje s hiphopom, ko ta še ni postal industrija. Na Hrvaškem nas je bilo le nekaj tistih, ki smo 'živeli' hiphop 24 ur na dan ob breakdanceu, rapu in grafitih. Bili smo del nečesa, kar je šele začelo privlačiti pozornost radovednežev, in ponosni smo, da smo začeli delati tudi kot prva rap skupina na tem območju.

Story: V devetdesetih ste bili prvi hrvaški bend, ki je bil na MTV. Zdaj je MTV regionalni program v vseh deželah in prav gotovo se je danes izgubil občutek, da si del nečesa velikega, nečesa na svetovni ravni. Kako ste to videli takrat in kaj vam je to prineslo?

Svet je postal globalna vas in ob dostopnosti medijev in tehnologije ni več tolikšnega izziva, pričakovanja in želje po nečem, kar lahko danes dobimo z enim posnetkom na YouTubu. Že zdavnaj nam je postalo jasno, da svetu ne moremo ponuditi tega, kar od njega kopiramo in uvozimo, tako da se držimo naše regije. Ko smo se pojavili na MTV, nam to ni prineslo prav nič, razen tega, da se s tem lahko pohvalimo, ker smo bili demo bend, in tudi, da je pesem čisto po naključju postala svetovni hit. Od tega nismo imeli nobene koristi, saj nismo imeli niti albuma, niti izvajalca, niti založnika ... Prazen nič, samo sanje.

Kaj vse je v Sloveniji za upokojence brezplačno

Story: Že od nekdaj ste ustvarjali glasbo, ki je najbolj priljubljena tudi v današnjih časih, mešanico rapa in elektronike. Ste na to ponosni?

Začeli smo kot prva rapovska skupina v teh krajih in nadaljevali tudi kot prva dance skupina. Seveda smo ponosni, ker smo v regiji s svojo glasbo spremenili zvok v devetdesetih letih in prinesli nekaj novega. Brez lažne skromnosti se imamo s čim pohvaliti, ker so to zdaj že zgodovinska dejstva, ki jih potrjujejo tako poslušalci kot kritika in seveda tudi rezultati.

Story: Tek je 12 sati je kultna pesem, ob ka­teri smo vsi odrasli. Zakaj mislite, da je postala tako priljubljena in zakaj je tako dobra tudi danes? Je mogoče tudi danes narediti takšno uspešnico?

Hitov je veliko, toda obstaja še nekaj globljega in bolj kompleksnega, to je dejstvo, da so glasba, prenos z interneta in družabna omrežja danes sestavni del življenja in na milijone informacij vsakodnevno pride do vsakega človeka. Prav zaradi tega je ljudem vse dostopno in ni več tistih pričakovanj tik pred izidom albuma, navdušenja, da bi o tem kaj prebrali v časopisih, da bi kupovali revije, v katerih so plakati idolov, in tako naprej. Danes vse to rešite z enim samim klikom in jasno je, da se posameznik v mesecu dni vsega zasiti. Tudi mobilnih telefonov se naveličamo v dveh do treh mesecih in že iščemo nove modele. Mislim, da ne bo več pesmi, ki bi trajale. Tek je 12 sati je odlična pesem, ki se je pojavila v pravem času in na pravem mestu ter je, kar je najpomembneje, tudi iskreni avtorski izdelek mladega benda, ki je imel sanje, nikakor ni imitacija z željo po zaslužku. Ta iskrenost in želja sta del uspeha pesmi in celotnega dela skupine ET.

Story: Po 20 letih ste se odločili za prenovljeno izdajo pesmi Tek je 12 sati. Zakaj ne že prej?

Remake je bil narejen leta 2003 na albumu Decade, natančno 10 let po izdaji singla. Šele zdaj pa pripravljamo pravo novo verzijo vseh naših največjih uspešnic iz devetdesetih in ekskluzivno z Vanninim vokalom. Ponavljam, ne gre za remikse, temveč novo verzijo in delali jo bodo štirje mladi, uspešni in nadarjeni producenti. Vi ste prvi medij, ki smo mu razkrili to informacijo.

Story: Se še spominjate trenutka, ko ste pesem snemali, se spomnite kakšnega dogodka s tega snemanja? Morda, kje ste dobili navdih, kako ste napisali besedilo, kako je bilo videti snemanje v studiu, kako je bilo na snemanju videospota?

Med delom v studiu ni bilo kakšnih anekdot, ker se v studiu dela in dela. Na snemanju videa, ki je nastajal pod mojo taktirko in taktirko Denisa Wohlfarta, je vse malo ušlo izpod nadzora, ker nismo pričakovali, da se bo na lokaciji okoli Hrvaškega narodnega gledališča zbralo 10 tisoč radovednežev, ki so hoteli videti, kako se na Hrvaškem prvič snema, kot se do takrat še ni: megalomansko in po vzoru dragih tujih video­spotov.

Story: Besedilo je zelo provokativno. Kakšni so bili komentarji v tistem času?

Samo pozitivni. Nihče ni omenil nič spornega o tekstih skupine ET. Tudi na tem področju smo prinesli osvežitev. Takrat dolgočasni ljubezenski teksti niso bili več zanimivi, zato je bilo tudi to ob glasbi del prijetnega presenečenja.

Story: ET manija je zelo pomagala tudi našim skupinam, ki so z zvokom sledile vašim stopinjam. Bi rekli, da ste vplivali na skupine, kot so Gimme 5, 4 Fun, Power Dancers, 2 Alive, Slo Active, Babilon, Final, Sound Atack?

To bi morali vsekakor vprašati te izvajalce. Verjetno smo vplivali na številne, a še bolj verjetno je, da prav ti tega nikoli ne bodo priznali.

Story: Bi rekli, da so bili stari časi najboljši, ali mislite, da bi lahko spet osvojili tako množično občinstvo tudi v današnjih časih?

Megalomanskih časov ni več, vse se je spremenilo. Pesmi so vse krajše - v smislu njihovega obstanka na lestvicah popularnosti in predvajalnikih glasbe pri publiki. Kot skupina lahko eventualno naredimo skupno turnejo z Vanno in z današnjo sestavo, na takšen šov pa pripeljemo starejšo publiko, ki je zrasla ob naših starih uspešnicah. Sicer pa je ET vedno vse delal megalomansko in pos­tavljal standarde, zato bi morali pričakovati, da bi tudi to naredili po tem zgledu. Če bi nam seveda to dopuščale finance.

Story: Še danes je videospot Sve bi dala da znam najdražji hrvaški video vseh časov. O kakšnih številkah govorimo? Kako se je naložba splačala takrat in kako bi se danes?

V primeru ET se je vsaka naložba večkratno obrestovala. Cena je poslovna skrivnost, sicer pa videospot ni bil najdražji na Hrvaškem, temveč kar na območju celotne nekdanje Jugoslavije.

Story: Sestava z Vanno je razpadla leta 1998, ko ste bili še na vrhuncu. Kaj je bil razlog?

Te poslovne stvari in zasebni odnosi se tičejo samo nas članov in tega nismo v vseh teh letih delili z javnostjo in tako bo tudi ostalo.

Story: S kom vse ste sodelovali do zdaj in katerih časov se najraje spominjate?

Vsak čas prinaša nekaj dobrega in nekaj slabega. Delal sem s številnimi izvajalci od Nine Badrć, Dorisa Dragovića, Sandi do Tonyja Cetinskega. Seznam je dolg.

Napisala Manja Plešnar, foto Story Press

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih

Nova Story že v prodaji

Story Story 23/2013

Story Story 23/2013, od 29. 05. 2013