Gloria Gaynor – kraljica disko glasbe: Preživela bom!

28. 5. 2017 | Vir: Jana
Deli
Gloria Gaynor – kraljica disko glasbe: Preživela bom! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Najbrž ni nikogar, ki ne bi poznal njene disko uspešnice I Will Survive oziroma Preživela bom. To inspiracijsko melodijo bodo poslušali tudi zanamci, saj jo je Ameriška kongresna knjižnica z utemeljitvijo, da je to himna vseh Zemljanov, lani vpisala v narodni register zvočnih posnetkov.

Brez vere, navdiha in poguma je I Will Survive komaj kaj več kot fraza.

"Ne morem trditi, da imam odgovore na sleherno vprašanje in vendar je ta skladba v moje življenje zasejala seme, ki me navdihuje vsak dan ... Pesem je postala moja osebna mantra," je na svoji spletni strani zapisala Gloria Gaynor.

Pevka, prva in edina prejemnica grammyja za najboljšo disko ploščo, inspiracijska učiteljica in doktorica glasbe pa ni edina, ki jo je legendarna skladba zaznamovala.

I Will Survive je namreč postala himna številnih posameznikov in skupin, ki se spopadajo s težkimi življenjskimi preizkušnjami.

Fantovsko dekle

Gloria Fowles se je rodila leta 1949 v Newarku v državi New Jersey. V za tiste čase precej nenavadni družini je živela s petimi polbrati in sestrami, pozneje pa je dobila še mlajšega bratca, ki ji je v njeni pevski karieri pomagal takrat, ko je pomoč potrebovala najbolj. Njihov dom je od nekdaj prežemala glasba. Njeni bratje so prepevali gospel, sestrici Glorii pa petja v njihovem kvartetu niso dovolili.

V svojo biografijo je pozneje zapisala: »Vse otroštvo sem želela peti, a tega nihče v družini ni vedel.« Precej fantovsko dekle je pelo v šolskem zboru in se v najstniških letih začelo bojevati s težo. Ker se nihče od domačih ni zmenil za njeno petje, sprva ni verjela v svoje danosti. Srednjo šolo je končala z odliko. Želela si je postati pevka, vendar je na mamino prigovarjanje, da v življenju vendar potrebuje neko stabilno delo, končala še kozmetično šolo.

Zaslužen sosed

Med šolanjem je Gloria opravljala različna priložnostna dela, v zavetju svojega doma pa pela na ves glas. To je iz dneva v dan poslušal njen zgornji sosed, ki je bil vodja benda v lokalnem nočnem klubu. V Glorii je prepoznal dobro vokalistko in jo nekega večera, ko je v tem klubu sedela med občinstvom, povabil, naj se mu pridruži na odru. In že naslednji večer je Gloria začela peti z Eddijem Mcclendonom in Pacesettersi, ki jih je spremljala tudi na njihovi turneji. Ko je bend končal turnejo, je Gloria ostala brez dela. Takrat ji je pomagal mlajši brat Arthur, ki je prepričal lastnike nočnih klubov, da so njegovi sestri omogočili pevske nastope.

V naslednjih letih je Gloria tako borno zaslužila, da je, kot je dejala, lahko jedla le drobovino. Ko je posnela svojo prvo skladbo She 'll Be Sorry, se je preimenovala v Glorio Gaynor. Pesem se je prijela in ji omogočila, da je postala članica skupine Soul Satisfiers, s katerimi je bila leto dni na turneji po ZDA. Na začetku sedemdesetih let se je začel vzpon disko glasbe in njeno obdobje na 'drobovini' se je končalo.

Vzponi in padci

Po treh avdicijah je Gloria podpisala pogodbo z založbo Columbia in izdala svoj prvi solo singel. Preselila se je v New York, prepevala prve disko uspešnice, kot je bila Never Can Say Goodbye in drugo za drugo nizala popularne plošče.

Sledili so padci. Leta 1978 je Gloria odkrila, da je menedžer porabil ves njen zaslužek in si v njenem imenu pridelal velike dolgove. Kmalu zatem je med nastopom padla z odra in si hudo poškodovala hrbtenico. Med mučnim in dolgotrajnim okrevanjem se je poročila z glasbenim založnikom Linwoodom Simonom, ki je postal tudi njen novi menedžer.

Življenjska prelomnica

Njena naslednja plošča Substitute jo je s skladbo I Will Survive izstrelila med svetovne zvezde.

Skladba, ki je Glorio opogumila predvsem po hudi poškodbi, je nemudoma postala absolutni hit, ki so ga vrteli didžeji vseh pomembnejših newyorških klubov. Postala je nekakšna himna vseh ljudi, ki so pred življenjskimi preizkušnjami. Pesem so prevedli v več kot 20 svetovnih jezikov in prodali 14 milijonov plošč. Leta 1980 je Gaynorjeva dobila edino glasbeno nagrado grammy, ki so jo kdaj podelili za disko uspešnico.

Od posvetne k dušni glasbi

Gloria in njen soprog Lindwood sta se zapletla v past slave in začela zlorabljati alkohol in droge. Njun zakon je postajal vse bolj krhek, ločila sta se sicer desetletja pozneje. Z desetim albumom Gloria Gaynor leta 1982 je disko kraljica za seboj pustila odvisnost in se spreobrnila v prebujeno kristjanko. Odtlej se je vse bolj osredotočala na gospel in sčasoma opustila pop glasbo, kar je precej oklestilo njene prihodke. Zato je v času obuditve disko glasbe v začetku devetdesetih let znova prepevala svoje disko uspešnice in poiskala ravnotežje med dušno in posvetno glasbo. V zadnjih dveh desetletjih se Gloria Gaynor občasno posveča nastopom in vključuje v dobrodelne projekte, prek katerih svoja življenjska spoznanja prenaša neprivilegirani mladini. 

Besedilo: Slavka Brajović Hajdenkumer
Fotografije: Profimedia, Shutterstock

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord