Igralec Adam Driver: "Sovražim internet in to, da je nenadoma vse dostopno za vse!"

2. 3. 2017 | Vir: Story
Deli
Igralec Adam Driver: "Sovražim internet in to, da je nenadoma vse dostopno za vse!" (foto: profimedia)
profimedia

Adam Driver je ameriški igralec, ki ga v kinu trenutno lahko gledamo v zgodovinski drami Molk. Če pred leti ne bi doživel nesreče s kolesom, pa ga danes širni svet sploh ne bi poznal, saj ne bi navduševal na velikih platnih, ampak bi se bojeval v iraški vojni.

AdAdam Douglas Driver se je Nancy Needham Wright in Joeju Douglasu Driverju rodil 19. novembra 1983 v mestu Fontana v s soncem obsijani ameriški zvezni državi Kalifornija. Ko je bil star sedem let, sta se starša ločila, in takrat se je z mamo ter starejšo sestro April preselil v mamino rojstno mesto Mishawaka v zvezni državi Indiana, kjer je tudi odraščal. Glede na to, da je bil njegov očim Rodney G. Wright duhovnik v baptistični cerkvi, ni nič čudnega, da je otroštvo in mladost preživljal v verskem duhu, med drugim je celo pel v cerkvenem zboru.

Kljub temu je bil v najstniških letih - kot pravi - neprilagojen posebnež, ki je rad plezal po radijskih stolpih in zažigal najrazličnejše predmete. Po ogledu kultne akcijske drame Klub golih pesti, v kateri sta leta 1999 blestela Brad Pitt in Edward Norton, je s prijatelji - po vzoru tega filma - celo ustanovil nekakšen pretepaški klub. No, na srečo ga je pozneje vendarle srečala pamet, in kmalu po terorističnih napadih 11. septembra 2001 se je odločil, da se bo pridružil ameriškim marincem. Služil je dve leti in osem mesecev, nato pa je stvari v svoje roke vzela usoda.

Med uživanjem v enem izmed najljubših konjičkov, vožnjo z gorskim kolesom, si je namreč zlomil prsnico. Ker s takšno poškodbo seveda ni mogel več pomagati marincem, so ga odpustili. Namesto da bi se znašel sredi vojne vihre v Iraku, kamor so ga nameravali poslati, se je torej vrnil domov. To pa ga ni posebno razžalostilo ali prizadelo, saj vojaški poklic resnici na ljubo ni bila njegova srčna želja.

"Z veseljem bi trdil, da sem se marincem pridružil iz patriotskih razlogov. Resnica pa je, da s svojim življenjem nisem počel ničesar smiselnega in da sem preprosto preveč časa preživel v restavracijah s hitro hrano," priznava Adam in dodaja, da se je za vojsko odločil le zato, ker je ugotovil, da je bolje biti vojak kot brezdelnež. Na neki način pa je z vojsko povezan še danes, saj je ustanovil fundacijo Arts in the Armed Forces (AITAF), v okviru katere organizira šove, s katerimi dviguje razpoloženje vojakom in vojaškemu osebju. "Če obudim spomine na svoje izkušnje v vojski, ne pomislim na dril, disciplino in bolečino. Pomislim na tiste zares zasebne in človeške trenutke, v katerih so ljudje hoteli pobegniti, ker so pogrešali žene ali pa je nekdo umrl in se nikakor niso mogli sprijazniti s tem. In prav to sem hotel pokazati," je pojasnil, zakaj se je odločil, da bo ustanovil omenjeno fundacijo.

Že pred obdobjem, ki ga je preživel pri marincih, pa si je Adam želel postati igralec. Potegoval se je celo za mesto v več igralskih šolah, a so ga prav vse zavrnile, kar je pripeljalo do frustracij in izgube motivacije, zato se je nehal truditi. No, po vrnitvi iz vojske pa se je na srečo vendarle odločil, da bo vztrajal in znova poskusil uresničiti svoje sanje. Po enem letu, ki ga je preživel na univerzi v Indianapolisu, se je še drugič poskušal vpisati na sloviti newyorški umetniški konservatorij Juilliard School, s katerega je prvič dobil negativen odgovor. Na njegovo veliko srečo so ga sprejeli in naslednjih nekaj let se je posvečal študiju igralstva. Danes pravi, da so ostali študentje nanj gledali kot na prestrašenega človeka, ki se je na vso moč trudil, da bi se vklopil v študentski način življenja, ki je tako zelo različen od načina življenja ameriških marincev.

Med letoma 2005 in 2009 je bil član fakultetne dramske skupine, v kateri je tudi spoznal sedanjo življenjsko sopotnico Joanne Tucker, s katero se je do oltarja sprehodil 22. junija 2013 in s katero danes živi v newyorški četrti Brooklyn. Že štiri leta pred poroko je diplomiral in začel nastopati v broadwajskih in drugih predstavah. Kljub angažmajem v slovitem newyorškem gledališču pa honorarji, ki jih je dobival, še zdaleč niso zadostovali za normalno življenje, zato si je - kot veliko drugih mladih in nadarjenih igralcev - kruh služil tudi kot natakar. Sledile so epizodne vloge v serijah, kot je Zakon in red, leta 2010 je nastopil v televizijskem filmu Ne poznate Jacka, v katerem je v glavni vlogi zablestel veliki Al Pacino, leto dni pozneje pa je dobil priložnost še v prvem kinematografskem filmu. Gre za biografsko kriminalno dramo J. Edgar, ki je nastala pod režijsko taktirko Clinta Eastwooda in v kateri je naslovnega junaka upodobil Leonardo DiCaprio. Za to, da ga je spoznal širni svet, pa se vsekakor lahko zahvali angažmaju v seriji Punce, ki ga je dobil leta 2012. In dobil ga je na svoje veliko presenečenje!

"Sem kot šala na dveh nogah, imam ta res velik obraz ... Ne razumem tega. Ko sem bral scenarij serije Punce, je v njem pisalo 'čeden tesar', zato mi je bilo jasno, da bo vlogo dobil nekdo drug. Prepričan sem bil, da bodo izbrali nekoga čednega, ne pa mene," Adam, ki je bil - med drugim tudi zaradi štrlečih ušes - že večkrat tarča posmeha, pojasnjuje, o čem je razmišljal pred avdicijo za omenjeno serijo. Njegova razmišljanja pa so se na njegovo veliko srečo izkazala za povsem zgrešena. Ne le da je vlogo Adama Sacklerja, ki ima precej turbulentno in nestanovitno razmerje z glavno junakinjo Hannah Horvath, ki jo upodablja Lena Dunham, dobil, ampak je v njej tako zelo navdušil, da je bil med drugim že trikrat nominiran za emmyja. Z vlogo v seriji pa je očitno prepričal tudi modni svet, saj je kmalu po tem, ko je zaslovel kot Adam, krasil modno biblijo Vogue, za katero ga je v družbi ukrajinsko-kanadske manekenke Darie Werbowy fotografirala slovita ameriška fotografinja Annie Leibovitz, in postal zaščitni obraz modne znamke Gap.

Po vsem tem ni prav nič presenetljivo, da so na mladega in obetavnega igralca postali pozorni tudi največji hollywoodski filmski ustvarjalci. Steven Spielberg mu je namenil vlogo Samuela Beckwitha v zgodovinski biografski drami Lincoln, ki smo jo v kinu lahko gledali leta 2013, brata Ethan in Joel Cohen pa sta mu zaupala stransko vlogo v drami O Llewynu Davisu. Vsekakor bi mu naredili krivico, če ne bi omenili, da se je odlično izkazal tudi v hvaljeni komični romantični drami Frances Ha in nič manj hvaljeni komični drami Dokler sva še mlada, v kateri sta mu družbo delala Naomi Watts in Ben Stiller. V slednjem filmu je upodobil nad tehniko navdušenega hipsterja Jamieja Masseyja, v resničnem življenju pa do nedavnega ni imel niti elektronskega naslova!

"Sovražim internet in to, da je nenadoma vse dostopno za vse, da ni več nobenih skrivnosti," je dejal leta 2014, ko je film ugledal luč sveta, in pojasnil, da ima raje umirjen življenjski slog in da zelo zgodaj hodi v posteljo: "Živim kot moj 90-letni dedek." Da mu je v igralskih vodah uspelo, pa je postalo povsem jasno, ko je postal del igralske zasedbe akcijskega domišljijskega spektakla Vojna zvezd: Sila se prebuja, ki smo ga v kinu lahko gledali ob koncu leta 2015 in ki si je prislužil pet nominacij za oskarja! V tej veliki kinematografski uspešnici je upodobil Kyla Rena oziroma Bena Sola, vnuka Dartha Vaderja. Zanimivo je, da se je za to vlogo potegoval tudi oskarjevec Eddie Redmayne, ki pa se je na avdiciji slabo izkazal in zapravil odlično priložnost. "Bilo je strašno. Še danes ne vem, kdo še igra v filmu, saj nisem ničesar videl," je to, da je moral na snemanju stalno nositi masko, v šali komentiral junak naše tokratne zgodbe, ki smo ga lani lahko gledali v dveh filmih, pustolovski drami Polnočna posebnost in komični drami Paterson.

Trenutno pa Adam v naših kinih blesti v zgodovinski drami Molk, ki je nastala pod režijsko taktirko slovitega Martina Scorseseja. V filmu, v katerem mu družbo delata Andrew Garfield in Liam Neeson, upodablja duhovnika Francisca Garupeja, kar že pred začetkom snemanja še zdaleč ni bilo lahko. Za to vlogo je moral namreč shujšati več kot 20 kilogramov! "Že pred prvo klapo sem izgubil 14 kilogramov, med snemanjem pa še osem in pol. Vse to je imelo smisel. Igramo namreč jezuitske duhovnike v 17. stoletju, ki so bolni in sestradani potovali dve leti," pravi Adam in doda: "Podvržen sem bil zelo ekstremnemu režimu prehrane. Med snemanjem pogosto nisem imel moči, da bi delal kar koli drugega kot to, da sem poslušal in se odzival na to, kar so od mene zahtevali na snemanju. Celo razmišljal sem s težavo. Ne spominjam se, da bi kdaj prej šel v takšno skrajnost. To je vsekakor zanimiva stvar. Pride trenutek, ko si noro lačen in utrujen, a ne moreš storiti prav ničesar. Energije imaš le toliko, da preneseš tisto, kar moraš."

Adam je ob tem še povedal, kako je bilo sodelovati s slovitim filmskim ustvarjalcem Scorsesejem, ki je od njega zahteval, da močno shujša: "Ko te zaposli, da uresniči svoje ideje, se vede, kot bi te imel v lasti. Navdihujoče je delati z nekom, ki je že ogromno dosegel, a še naprej ne odstopa od uresničevanja svojih zamisli, pri tem pa upošteva tudi tvoje ideje in mnenja."

Vsi ti napori, ki jih od njega terjajo priprave na vloge, pa se po njegovem še kako bogato poplačajo. Adam je namreč zelo zadovoljen, če ljudje, ki gledajo njegove filme, vsaj za trenutek pozabijo na svoje težave. Njegova 'misija' je, da ljudem odvrača pozornost od vsakdanjika, ki je po njegovem mnenju milo rečeno žalosten. "Takole je: življenje je podlo in vsi bomo umrli. Človek ima prijatelje in tudi ti umirajo. Človek je bolan ali pa je bolan nekdo, ki ti veliko pomeni, borzni posredniki goljufajo vse okoli sebe, revni postajajo revnejši, bogati pa postajajo še bogatejši. Vse to nas stalno obdaja," pravi očitno precej črnogledi Adam in doda: "Ne vemo, zakaj smo tukaj, nihče nam ne da odgovorov. Religije so nejasne, starši nam ne morejo pomagati, ker so vendarle tudi samo ljudje, in vse je grozno, prav nič nima pomena. Kakšna grozna stvar, ki jo moramo predelovati. In to vsak dan. Potem pa gremo spat." Kdo ve, morda pa Adam prav zaradi tega tako zelo zgodaj hodi v posteljo ...

Tim Jeras

Nova Story že v prodaji

Story 09/2017

Story 09/2017, od 23. 02. 2017