O. J. Simpson: Bil je problematičen, a odličen športnik

16. 7. 2017 | Vir: Lady
Deli
O. J. Simpson: Bil je problematičen, a odličen športnik (foto: Profimedia)
Profimedia

O. J. Simpson je bil divji mladenič, ki je svojo odvečno energijo usmeril v šport in postal eden izmed najboljših igralcev ameriškega nogometa. Žal pa se ga bomo bolj kot po dosežkih na tem področju spominjali po tem, da je kljub trdnim dokazom, da je umoril svojo nekdanjo ženo Nicole Brown in njenega prijatelja, vseeno odkorakal na prostost kot nedolžen. Se je pa le nekaj let za tem spet zapletel v težave in končal za zapahi, kjer bo letos proslavil tudi svoj 70. rojstni dan ...

Oriental James Simpson je bil rojen 9. 7. 1947 v San Franciscu v Kaliforniji mami Eunice in očetu Jimmyju Leeju, ki sta se le nekaj let po njegovem rojstvu razšla. Zvezdnika ter njegovega brata Melvina Leona in dve sestri Shirley in Carmelito je tako vzgajala le mama, ki je največje težave imela prav z O. J.-em. A ne le zato, ker je že kot otrok zbolel za rahitisom in je imel zaradi tega številne zdravstvene težave, temveč je bil tudi zelo divji in se je že kot najstnik priključil lokalni tolpi, imenovani Perzijski bojevniki (Persian Warriors). Po enem od pretepov, v katerem je sodeloval, pa je za teden dni celo končal v poboljševalnici.

Njegova divja narava se je nekoliko umirila šele v srednji šoli, kjer je odvečno energijo uspešno usmeril v šport. Bil je namreč odličen igralec ameriškega nogometa, zato mu je športno štipendijo ponudila Univerza Južne Kalifornije v Los Angelesu, pri kateri je igral v ekipi USC Trojans. Med profesionalce pa je bil sprejet na draftu leta 1969, in sicer ga je najela ekipa Buffalo Bills, od katerih je za petletno članstvo zahteval kar 650 tisoč dolarjev, kar je bilo takrat največje plačilo, ki ga je v tistem času dobil kakšen profesionalni športnik.

Kljub visokim pričakovanjem pa je Simpson potreboval kar tri leta, da se je z ekipo ujel in začel dosegati zavidanja vredne rezultate. A ko mu je to enkrat uspelo, je postal neustavljiv ter je dosegel kar nekaj zavidljivih uspehov – med drugim je leta 1973 postal najbolj dragocen igralec (MVP), istega leta je prejel tudi naziv atlet leta, z ekipo pa je petkrat osvojil Pro Bowl.

Kaj vse je v Sloveniji za upokojence brezplačno

Po koncu kariere se je posvetil igri

Leta 1978 je Simpson po zamenjavi igralcev pristal v ekipi San Francisco 49ers, kjer je ostal le dobro leto, nato pa je svojo profesionalno športno kariero sklenil in se posvetil igranju, kar je počel že v času, ko je bil še aktiven športnik. Leta 1974 je namreč zaigral v filmu The Klansman, pozneje pa še v filmih The Towering Inferno (1974), The Cassandra Crossing (1976), TV-seriji Roots (1977), Capricorn One (1978), Back to the Beach (1987) ter tudi v trilogiji The Naked Gun (1988, 1991, 1994). Ob tem pa je delal tudi kot športni komentator v oddajah Monday Night Football in The NFL na TV postaji NBC.

Poročen je bil dvakrat

Ljubezensko življenje znanega športnika ni bilo tako razburljivo kot njegova športna pot. Simpson se je namreč poročil že pri rosnih 19 letih (1967) z Marguerite L. Whitley, s katero so se jima v zakonu rodili trije otroci – Arnelle (1968), Jason (1970) in Aaren Lashone (1977). Zadnja je žal le mesec dni pred svojim drugim rojstnim dnevom utonila v domačem bazenu, kar je par zelo prizadelo, nekaj mesecev pozneje pa sta se tudi ločila. A razlog za to ni bila smrt njune hčerke, temveč druga ženska. Simpson je namreč dve leti prej, leta 1977, v nočnem klubu spoznal natakarico Nicole Brown, se vanjo zaljubil in se začel na skrivaj tudi sestajati z njo.

Po ločitvi od prve žene sta se leta 1985 poročila in postala starša dvema otrokoma – deklici Sydney Brooke (1985) ter dečku Justinu Ryanu (1988). Žal njuna sreča ni trajala dolgo, saj, kot je Brownova navedla v ločitvenih papirjih, ki jih je vložila leta 1992, naj bi si bila preveč različna. Bližnjim pa je že v zakonu večkrat potožila, da jo je Simpson fizično zlorabljal, med enim izmed prepirov pa ji je grozil tudi, da jo bo ubil.

Kljub dokazom so ga oprostili umora

Nicole in O. J. naj bi se po ločitvi poskusila pobotati, a iz tega ni bilo nič, zato sta se dokončno razšla. Nicole si je celo našla novega partnerja in poskusila zaživeti na novo, a ji žal to ni uspelo. 12. junija 1994 so namreč njo in njenega prijatelja Ronalda Godmana našli zabodena pred njenim domom v Los Angelesu, vsi dokazi pa so kazali na to, da ju je umoril prav Simpson. A ko so ga pozvali, da bi se predal policiji, je izginil, vendar ne za dolgo. Izsledili so namreč klic z njegovega mobilnega telefona ter se odpravili na lov za njim, ki ga je predvajala tudi državna televizija.

Simpson se je na koncu policiji predal sam, a čeprav je bil v preobleki ter je s seboj imel tako pištolo kot tudi potni list in gotovino, je vztrajal, da ni bil na begu. Ves čas pa je tudi zatrjeval, da je nedolžen, pa čeprav so proti njemu imeli res trdne dokaze. Je pa njegovi ekipi odvetnikov uspelo zbuditi dvom o ravnanju s pridobljenimi dokazi, zato je porota 3. oktobra 1995 sklenila, da je Simpson nedolžen ter ga s tem tudi oprostila obeh umorov. Je bil pa zato dve leti pozneje v civilni tožbi družin pokojnih Simpson spoznan za krivega za tako imenovano neupravičeno smrt Nicole Brown in Ronalda Goldamana ter je obema družinama moral plačati kar 33,5 milijona dolarjev odškodnine.

T. A.

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih