Žena pokojnega Oliverja Dragojevića zdaj razkrila, zakaj po vojni nikoli več ni nastopal v Srbiji ali tam obiskal prijatelje!

30. 8. 2024
Deli
Žena pokojnega Oliverja Dragojevića zdaj razkrila, zakaj po vojni nikoli več ni nastopal v Srbiji ali tam obiskal prijatelje! (foto: Helena Kermelj)
Helena Kermelj

Mnogi morda še danes ne vejo, zakaj po vojni Oliver Dragojević nikoli več ni odšel v Srbijo.

Oliver Dragojević, legendarni hrvaški pevec, je za seboj pustil neštete uspešnice, po katerih bo za vedno ostal v spominu. Sicer pa se ga bodo Srbi spominjali tudi kot pevca, ki po vojni ni nikoli več stopil v Srbijo, niti ni koncertiral. Njegova žena Vesna Dragojević je razkrila dolgo varovano skrivnost in javno spregovorila o pravem razlogu za moževo odločitev, da do konca življenja ne bo stopil v sosednjo Srbijo.

Preberite še: Živilo, ki so ga v preteklih dneh kupili mnogi, je zdaj doživelo odpoklic

"To ni edina stvar, ki se je je držal, tak je bil, besedo je držal tudi v mnogih drugih situacijah, ne samo zaradi tega. Ko se je začela vojna in se je začelo bombardiranje Dubrovnika, so moja mama, oče in sestra prišli sem v Split. Potem smo videli, ko je gorelo pristanišče, da so gorele ladje. Tam je bil očetov čoln. Bil je velik, 10 metrov. Moj oče ga je začel graditi, ko sem bila v osnovni šoli, tako da ga je gradil celo življenje, dokler mu ni uspelo. Na televiziji je tudi videl, kako gori. Sledil je jok in stokanje, nato pa mu je Oliver rekel: 'Miljenko, nič ne skrbi. Tam (v Srbiji) sem veliko delal in jo obiskal milijonkrat. Če ti je v tolažbo, nikoli več ne bom šel tja in nastopal. To je edini stavek, ki ga je rekel, ne da bi ga jaz še kdaj slišala, in nikoli več ga ni omenil. Tega ne bi niti omenil, če ga ne bi vprašali. Nekoč v Makedoniji je novinarju iz Srbije rekel: 'Pridite, imam koncerte v Skopju, Sarajevu, Tuzli, Zenici, da lahko pridete. Ljudje niso krivi za vse,'' je zaključila Vesna.

Dragojević (1947-2018) je v 71. letu starosti umrl 29. julija 2018 za posledicami raka na pljučih. Kariero je začel leta 1963 kot pevec in klaviaturist splitske skupine Batali, prvi večji uspeh pa je doživel na Splitskem festivalu leta 1974, ko je prejel prvo nagrado občinstva s skladbo Ča će mi Copacabana. Med njegove največje uspešnice se uvrščajo Galeb i ja, Skalinada, Oprosti mi, pape, Vjeruj u ljubav, Cesarice, Nadalina in Karoca.

V svoji dolgoletni glasbeni karieri je posnel 23 studijskih albumov, objavljene pa so tudi številne kompilacije njegovih uspešnic. Nastopil je na mnogih prestižnih koncertnih prizoriščih, kot so pariška Olimpija, londonski Royal Albert Hall, newyorški Carnegie Hall in operna hiša v Sydneyju. Prejel je vrsto nagrad glasbenih strokovnjakov in občinstva, med njimi več hrvaških glasbenih nagrad porin.

"Ne morem je prijaviti socialni, ker me bo sovražila. Ima lahko otrok kakšne posledice?" (klic na pomoč zaskrbljene Ljubljančanke)

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču