Pravo ime glasbenika, ki se je proslavil s hitom Gangnam Style, je Park Jae-sang. Nekoč je bil v svoji domovini provokativna figura, danes pa ga njegovi rojaki obravnavajo kot pravi zaklad.
Debelušni Južni Korejec je planetarno popularnost dosegel z vsem dobro znano pesmijo Gangnam Style. Čeprav je kariero začel graditi že leta 2001, mu je šele julija letos uspelo pokoriti svet.
Popularni glasbenik z umetniškim vzdevkom Psy je s svojo uspešnico pred kratkim zrušil rekord Justina Bieberja, saj je njegov videospot postal najbolj gledan v zgodovini YouTuba. Z več kot 812 milijoni ogledov se je uvrstil v Guinnessovo knjigo rekordov! Na zvezdnika so v njegovi domovini začeli gledati kot na nacionalni zaklad, nekoč pa so ga zaradi odbitih scenskih nastopov imeli za čudaka in provokativno figuro.
Ker je bil zaprt, ni mogel na dedkov pogreb
Psy je moral pred devetimi leti odslužiti vojaški rok, ki v Južni Koreji traja od 24 do 28 mesecev. Namesto da bi med letoma 2003 in 2005 delal v nekem državnem podjetju za razvijanje softverja, kar je bil obvezni del vojaškega roka, je nastopal na koncertih.
Zaradi tega je moral leta 2007 ponovno odslužiti dveletni vojaški rok. Leto dni pred tem se je po treh letih in pol razmerja poročil s čelistko Yoo Hye-yeon, s katero ima štiriletni dvojčici. Njegovo pravo ime je Park Jae-sang, 31. decembra bo dopolnil 35 let, v mladosti pa je zaradi kajenja marihuane pristal celo za rešetkami.
"Takrat sem bil zelo mlad, star sem bil 23 let, in bilo me je strah, kaj se bo zgodilo z mano. Obiskovali so me lahko le starši, ki pa me niso podpirali. Oče mi je sporočil, naj dneve v zaporu izkoristim za odvajanje od kajenja," je potožil Psy, ki pravi, da nikoli ne bo prebolel tega, da zaradi zaporne kazni ni mogel oditi na pogreb dedka, s katerim sta si bila zelo blizu.
Ko je prišel na prostost, je objavil album z naslovom Sa2/Adult only, ki je bil – kot že naslov pove – prepovedan za mladoletnike. Tudi nekaj njegovih drugih pesmi in glasbenih spotov je bilo prepovedanih osebam, mlajšim od 18 let, in sicer zaradi provokativne vsebine. "Moj moto je biti zabaven, ne pa biti neumen," je nekoč izjavil ta južnokorejski raper.
Štiri leta je obiskoval prvi letnik
Psy je razkril, da je v sodelovanju s svojimi koreografi kar mesec dni ustvarjal gibe za svojo uspešnico Gangnam Style, s katero se pravzaprav norčuje iz življenjskega sloga stanovalcev elitne seulske četrti Gangnam, v kateri je odraščal.
"Gangnam bi lahko primerjal z Beverly Hillsom, ker v njem živijo bogati in slavni. Toda izvirni prebivalci Gangnama se nikoli ne bodo hvalili s svojim poreklom, v nasprotju z novimi bogataši, ki so razsipni in obsedeni z videzom, denarjem in modo. Jaz govorim o teh pozerjih, o ljudeh, ki se obupno trudijo biti nekaj, kar niso," je pojasnil glasbenik, ki je pri osmih letih začel igrati klarinet in bobne.
Sredi devetdesetih se je vpisal na glasbeni kolidž Berklee v Bostonu, na katerem je štiri leta preživel kot bruc, potem pa vrgel puško v koruzo. "Ko sem prišel v Združene države Amerike, nisem najbolje znal angleškega jezika, sem bil pa zato zelo dober v pitju alkoholnih pijač. Spominjam se, da sem tretji dan po prihodu na fakulteto kolegom predlagal, da se napijemo. Ko so mi povedali, da je tam nemogoče priti do alkohola, sem ga odšel kupit v kitajsko četrt. Popivali smo vso noč, a ker so številni zaradi neizkušenosti na področju pijančevanja začeli bruhati, smo poklicali prvo pomoč. Bolničarji so me spraševali, zakaj smo to storili, jaz pa sem v polomljeni angleščini ponavljal, da nisem bil jaz," je delček pikantnosti iz svojega pestrega študentskega življenja obelodanil Psy, ki je leta 2000 zapustil Ameriko in se vrnil domov v Južno Korejo. Že leto dni pozneje je objavil svoj prvi album PSY from the PSYcho World!.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču