Parlamentarne volitve v Avstriji so letos zbudile veliko več svetovne pozornosti kot sicer, za to pa je kriv zunanji minister Sebastian Kurz. Ta je letos maja prevzel vodenje Ljudske stranke, s katero mu je na volitvah uspelo osvojiti večino, s tem pa je dobil tudi priložnost, da postane novi avstrijski kancler. Morda to niti ne bi bila tako udarna novica, če fant ne bi štel le rosnih 31 let. Zato je tudi nas zanimalo, kako je Sebastianu, ki mu številni očitajo, da je premlad in ima veliko manj izkušenj kot njegovi kolegi, v le nekaj letih uspelo postati eden najbolj priljubljenih politikov v Avstriji.
Pr Sebastian je na svet privekal 27. avgusta 1986 na Dunaju, živel in odraščal pa je v mestnem okrožju Meidling, kjer živi še danes. Še danes pa je tudi močno navezan na svoja starša, mamo Elizabeth, učiteljico, ter očeta Josefa, inženirja, ki sta mu kot otroku posvečala vsak prost trenutek.
Politika ga je začela zanimati že kot najstnika
Sicer pa je bil Sebastian kot otrok in pozneje najstnik čisto običajen fant. Čez teden je obiskoval šolo, ki mu je šla dobro od rok, vikende in počitnice pa je najraje preživljal na podeželju pri sorodnikih. Kljub temu pa je bil že takrat veliko bolj zrel od vrstnikov, saj so ga bolj kot zabave zanimale resne stvari, kot sta gospodarstvo in politika. Za to se je začel zanimati že v najstniških letih. Po pisanju avstrijskega časnika Kleine Zaitung naj bi se že pri 16 letih želel včlaniti v avstrijsko Ljudsko stranko (ÖVP ali Österreichischen Volkspartei), kjer so ga povabili, da se jim oglasi, ko bo sedel v študentske klopi. A Kurzu ni bilo do čakanja, zato je potrkal na vrata njihove podorganizacije, Mlade ljudske stranke (JVP – Jungen Volkspartei), ter postal član. S tem pa se je njegovo politično udejstvovanje tudi začelo in to zares, saj ni izgubljal časa, temveč se je resno lotil dela na tem področju.
V le štirih letih, potem ko je postal član stranke, je namreč postal tudi predsednik stranke JVP Dunaj, že leto pozneje, pri le 23 letih, pa tudi predsednik državne stranke JVP. To mu je odprlo vrata v javno upravo, kjer je med letoma 2009 in 2010 delal kot član dunajskega mestnega sveta, leta 2011 pa je postal državni sekretar za integracijo. Ker se je želel popolnoma posvetiti svojemu delu, je takrat študij prava, ki ga je kar nekaj let študiral na univerzi na Dunaju, dokončno postavil na stranski tir. Tudi zato je večkrat slišal in tudi še vedno tu pa tam sliši opazko, da je faliran študent, a se s tem ni nikoli preveč obremenjeval, temveč je bilo zanj na prvem mestu delo, ki mu je popolnoma predan.
Uspeh mu ni stopil v glavo
Kurz pravi, da ga visok položaj v politiki in prepoznavnost, ki je prišla s tem, nista spremenila. "Še vedno bom isti fant, kot sem bil," je leta 2013, potem ko je postal član vlade, v intervjuju za Reuters zatrdil Kurz, ki še vedno živi v istem stanovanju, kot je živel, preden je vstopil v politiko. Prav tako pa je še vedno zvest tudi svojemu življenjskemu slogu in prijateljem iz mladosti, s katerimi se v prostem času zelo rad druži. Še raje pa se druži s svojo pet let mlajšo izbranko Susanne Thier. Par je sicer skupaj že vse od srednje šole, že nekaj let pa skupaj tudi živita. Vsaj za zdaj pa o poroki in tudi o otrocih še ne razmišljata, je pa to nekaj, kar si zagotovo želita. A o svojih načrtih za prihodnost v javnosti ne govorita prav veliko, nasprotno, zasebno življenje bolj kot ne skrivata. Prav tako pa ju mediji v javnosti le redko ujamejo skupaj, saj se Susanne zelo nerada izpostavlja.
Kritike je presenetil
Ker si je Sebastian želel še bolj intenzivno delati v politiki, je leta 2013, pri le 27 letih, prvič kandidiral na volitvah ter se tudi prebil v parlament. In ne le to – zasedel je mesto ministra za zunanje zadeve in s tem postal najmlajši zunanji minister od ustanovitve Avstrije ter tudi najmlajši zunanji minister na svetu. Številni so mu takrat očitali, da je premlad ter da ima odločno premalo izkušenj za tako zahtevno delovno mesto, a fant je bil delaven, poln energije, želel pa si je tudi veliko narediti, kar mu je uspelo. Kritik je bilo zato vse manj, zaupanje javnosti vanj in v njegovo delo pa vse večje.
Tri leta pozneje je Sebastian eden najbolj priljubljenih politikov v Avstriji, ki ga številni cenijo tako zaradi njegovih idej kot tudi zaradi dejanj. Zato morda niti ni tako čudno, da so ljudje njegovi Ljudski stranki (ÖVP) na nedavnih volitvah namenili večino, s tem pa je dobil priložnost, da postane novi avstrijski kancler. Sebastian je v intervjuju za Der Spiegel že povedal, da se zaveda, kakšno odgovornost s tem prevzema, da pa si zelo želi državo spremeniti na bolje. Sicer pa je njegova prva naloga sestaviti vlado, kar zagotovo ne bo lahko delo, a prepričani smo, da mu bo uspelo.
Besedilo: Tina Ambrožič // Foto: Profimedia