Za ime Manner ste zagotovo že slišali, saj ste slastne napolitanke in druge sladke dobrote z istim imenom verjetno že poskusili. Družinsko podjetje, ki jih je proizvedlo, je pred več kot sto leti ustanovil Josef Manner I., zadnjih 40 let pa ga je vodil njegov vnuk, dr. Carl Manner. Sedeminosemdesetletni gospod je žal preminil aprila letos, a ker za seboj pušča podjetje, ki ga je z delom in vizijo pripeljal na lestvico največjih avstrijskih proizvajalcev sladkih dobrot, je prav, da vam ga podrobneje predstavimo.
Dr. Carl Manner je bil rojen 18. julija 1929 na Dunaju, kjer je tudi odraščal, pozneje študiral in vse do zadnjega tudi živel. Že kot majhen otrok se je pogosto podil po prostorih podjetja Manner, ki ga je ustanovil in vodil njegov dedek Josef Manner I., a verjetno si takrat še ni mislil, da bo prav v tem podjetju nekoč tudi delal.
Bolj kot sladice sta ga privlačila matematika in fizika
Bolj kot slastne napolitanke so ga namreč privlačile naravoslovne vede, zelo rad pa se je ukvarjal tudi z glasbo – igral je klavir, pogosto je obiskoval tudi opero. Tudi zato je njegov oče menil, da bi lahko postal glasbenik, a se fantu to ni zdelo smiselno, zato se je raje posvetil študiju matematike in fizike na univerzi na Dunaju ter iz omenjenih ved leta 1952 pridobil tudi doktorat. Zanimivo pa je, da na omenjenih področjih nikoli ni delal, saj se je le leto po končanem študiju pridružil družinskemu podjetju, kjer je pomagal nadaljevati tradicijo svojega dedka in ustanovitelja podjetja.
Začel je kot vajenec
Čeprav je bil Carl potomec lastnikov podjetja in bi pričakovali, da bo takoj ob prihodu v podjetje zasedel kakšno pomembno delovno mesto, ni bilo tako. Fant je prvi dve leti delal kot vajenec, saj naj ga poslovni procesi in proizvodnja sprva sploh ne bi zanimali. A ko je bilo treba pripraviti bilanco stanja v šilingih, je to znal narediti le on in tako se je začelo.
Carl se je sčasoma prebil na mesto vodje računovodstva, leta 1970 je postal tudi del izvršnega odbora podjetja, njegov predsednik pa leta 1991. Od leta 2008 pa vse do konca svojega življenja pa je bil aktiven v nadzornem svetu podjetja.
Sicer pa je svoje delo zelo rad opravljal. V pisarno je navadno prihajal zgodaj, ostajal pa do poznih večernih ur. A trdo delo se je še kako obrestovalo, saj je tako podjetju z leti zagotovil uspešno rast in napredek.
Medtem ko je podjetje Josef Manner & Comp. AG ob njegovem prihodu letno proizvedlo tri tisoč ton slaščic, jih danes pod blagovnimi znamkami Manner, Casali, Napoli, Ildefonso in Victor Schmidt proizvede okrog 48 tisoč ton, kar podjetje uvršča med največje avstrijske proizvajalce sladkih dobrot. Zato ni nič čudnega, da je gospod Manner od republike Avstrije leta 1999 prejel srebrno medaljo za svoje delo in prizadevanja.
Delal je vse do zadnjega
Zasebno je bil gospod Manner zelo umirjen človek, ki je večino časa posvečal svojemu delu. Tudi po tem, ko bi uradno že moral biti v pokoju, je še vedno rad zahajal v svojo pisarno, le da je za mizo sedel šele v poznih dopoldanskih urah, delal pa ni več tako dolgo in trdo kot nekoč.
Sicer pa je zadnja leta v službo prihajal v družbi svoje terierke Angie, ob delu pa je rad poslušal operne arije, najraje priznane operne pevke Ane Netrebko. Svoje družine gospod žal ni imel, kar naj bi precej obžaloval.
o pa zato zanj kot družina bili delavci v njegovem podjetju, ki so ga imeli zelo radi. Radi pa so ga imeli tudi vsi tisti, ki so ga poznali, saj je bil zelo neposreden, imel pa je tudi izjemen smisel za humor. In, kar je zanimivo – gospod, ki je delal v podjetju, ki je proizvajalo sladice, teh ni ravno veliko pojedel, saj žal ni bil sladkosned.
Njegova smrt je razžalostila vse, ki so ga poznali
Dr. Carl Manner je preminil v 87. letu starosti 19. aprila letos v eni izmed dunajskih bolnišnic, kaj naj bi bil vzrok njegove smrti, pa žal ni znano. Je pa njegova smrt zelo razžalostila tako delavce v njegovem podjetju kot tudi vse, ki so ga poznali.
Dr. Manner je namreč v očeh vseh veljal kot izjemen podjetnik in vzornik, po katerem so se zgledovali vsi. Njegova umirjenost, vrednote in njegovo razumevanje samega sebe kot podjetnika pa so v preteklih letih močno vplivali na podjetje.
Tina Ambrožič
Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin