V Ljubljano prihaja ena od največjih glasbenih ikon zadnjega desetletja.
'Največji garač med didžeji', 'eden od največjih zaslužkarjev v elektronski glasbi', 'največji dobrodelnež med plesnimi mojstri' ... so besede, ki se povezujejo s Stevom Aokijem. Najbolj pa je seveda znan kot didžej, ki meče navijačem torte v glavo! Enainštiridesetletni Steve Aoki je le eden od peterice didžejev s prestižnega seznama Top 100 DJs, ki bodo ob koncu šolskega leta nastopili na 5. Tuševem teku barv, največjem športno-glasbenem dogodku pri nas.
Dvakratni grammyjevski nominiranec, vpliven glasbeni založnik, promotor in producent, igralec in didžej, ki nastopa po več kot 250 dni na leto, se je v anale vpisal kot mecen kalifornijske hardcore in elektronske scene. Njegova muzika je v mnogo filmih in serijah, kot lik se pojavlja v več video igrah. Muziko snema z glasbeniki, kot so Linkin Park, Iggy Azalea, Lil Jon, Blink-182, Rage Against the Machine, Will.i.Am, LMFAO, Tiesto in mnogo drugih.
Američana japonskih korenin je zaznamoval odnos s pokojnim očetom, ki je družino postavljal na tretje mesto. “Na prvem je posel, na drugem zdravje in na tretjem družina,” je izjavil v nekem intervjuju. Sina, ki se je vse življenje trudil za njegovo naklonjenost, pa ni nikoli podprl ne s pohvalo ne finančno. Pravzaprav sploh ni verjel, da mu bo uspelo, a vseeno mu Steve tega ni zameril. Japonska šola pač. Po mami je podedoval srčnost, po očetu pa trmo, ambicioznost in garanje.
Steve slovi po tem, da odvrti tudi 300 setov na leto, neredko po tri na dan, med njimi dela kratke spalne sprinte na letalu, tudi na proste dneve pa je menda težko pri miru več kot le nekaj ur. Podobno kot Jonas Žnidaršič pa se vsega, kar mu pritegne pozornost, loteva obsesivno: deskanja na snegu, skakanja v vodo s klifov, letenja s padali in akrobatskimi letali, po smrti prijatelja DJ AM-a pa tudi treznosti in zdravega življenja.
Steven Hiroyuki, kot mu je v resnici ime, se je glasbe lotil že med študijem, a precej drugačne, kot je ta, s katero se ukvarja zdaj. V okolju, kjer ni imel prijateljev, in kot športnik, ki je v glavnem grel klop (še najbolje mu je šel badminton), je s prijatelji ustanovil študentski hardcore bend in se uveljavil kot promotor na kalifornijski hardcore in punk sceni. Pri 19 letih je ustanovil založbo Dim Mak - denarja zanjo ni dobil od očeta milijonarja, ampak sta vanjo, še pred prebojem, investirala člana skupine Good Charlote. V nekaj letih so jo poznali vsi v glasbeni industriji, saj je predstavila bende, kot so Block Party, The Kills, Klaxons, Gossip in mnogo drugih.
Leta 2005 se je Steve, ki se je vedno bolje počutil kot stric v ozadju glasbene industrije, odločil, da bo postal didžej. Začel je prirejati svoje punk in hardrock večere in bil nekoliko pozneje med pionirji elektronske scene v Los Angelesu. Na njegovih večerih so nastopali Justice, Thomas Bangalter iz dueta Daft Punk, Lady Gaga, Will.I.Am iz Black Eyed Peas ... in ko je ZDA pred desetletjem končno odkrila elektronsko glasbo, s katero smo že dve desetletji živeli v Evropi, je bil Steve Aoki ena od največjih domačih ikon scene EDM.
Ko se je leta 2007 prvič podal na Ibizo, so tam nanj gledali zviška. “Nikoli v življenju se nisem počutil tako nezaželen,” je takrat izjavil, a počasi je osvojil tudi Baleare in z rezidenco Aoki's Playhouse v klubu Pacha postal eden od ibiških kraljev - redno pa zapira tudi glavni oder razvpitega festivala Tomorrowland.
Besedilo: C. R. // Fotografije: promocijsko gradivo izvajalca, Karantanija Cinemas in Fivia
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču