Temna resnica Meghan Markle o kraljici Elizabeti, to si je o njej zares mislila

17. 4. 2025
Temna resnica Meghan Markle o kraljici Elizabeti, to si je o njej zares mislila (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko je Meghan Markle po poroki s princem Harryjem prvič samostojno nastopila na uradnem kraljevem dogodku, jo je spremljala nihče drug kot pokojna kraljica Elizabeta II.

Po poročanju medijev je bilo potovanje junija 2018 zelo uspešno. Naslednji dan so se časopisi osredotočili na Meghan Markle in kraljico Elizabeto, saj sta sedeli skupaj, se smejali in klepetali o temah, ki so bile znane le njima. Princ Harry je kasneje v svojih spominih razkril, da sta se zbližali zaradi ljubezni do psov in materinstva.

Strokovnjaki za govorico telesa so takrat ocenili, da je Meghan delovala ponižno in živčno, a predvsem izjemno srečno, da je v družbi kraljice. Številnim opazovalcem se je zdelo, da so priča začetku velikega prijateljstva. Odnos med njima je postal še tesnejši marca 2019, ko jo je kraljica imenovala za podpredsednico Fundacije Commonwealtha. Meghan se je osredotočila na krepitev vloge mladih v državah skupnosti. Ker je bil Harry predsednik, so mnogi upali, da bo mladi in navdihujoči par vnesel novo energijo v institucijo, v katero je kraljica polagala veliko upanja.

Ko je bila imenovana, je Meghan navdušeno izjavila, da bo njeno delo »osvetlilo partnerstva Fundacije z mladimi po vsem Commonwealthu, še posebej njen trud pri podpori ženskam in dekletom.« Najpomembnejše pa je, da je bila ta vloga znak, da je kraljica Meghan začela zaupati – Commonwealth je bil namreč ena njenih najljubših organizacij. Elizabeta II je namreč že pri svojih 21 letih, v govoru v Cape Townu leta 1947, posvetila svoje življenje služenju tej skupnosti.

Toda kot pri vseh drugih uradnih vlogah sta tudi pokroviteljstvo nad Commonwealthom Harry in Meghan izgubila, ko sta odstopila kot aktivna člana kraljeve družine. Veliko prahu je dvignila produkcija dokumentarca za Netflix decembra 2022, ki ga je pripravilo podjetje Archewell – v lasti Harryja in Meghan. V njem so angažirali strokovnjake, ki so kritizirali institucijo Commonwealtha, kar je mnoge šokiralo.

Morda je bila najostrejša izjava strokovnjakinje Afue Hirsch, ki je dejala, da gre za »Imperij 2.0«, medtem ko je avtor Kehinde Andrews izjavil, da se »od kolonialne preteklosti Združenega kraljestva ni spremenilo nič – razen boljšega PR-ja kraljeve družine.« Govoreč o institucionalnem rasizmu v Veliki Britaniji je Hirschova dejala: »Britanija je tem državam podelila neodvisnost na način, ki je zaščitil njene gospodarske in kapitalistične interese. Tako je ustvarila ta privilegirani klub, imenovan Commonwealth.«

Te obtožbe bi bile za kraljico nedvomno boleče, saj je svoje življenje posvetila tej organizaciji – v 70 letih vladanja je obiskala več kot 200 držav članic. Novinarka Rebecca English je zapisala: »Veliko ljudi, s katerimi sem govorila, je to videlo kot posebej žaljivo, ker gre za Harryja in njegovo ljubljeno babico. Mnogi to razumejo kot neposreden napad nanjo in njeno zapuščino – še posebej, ker je ni več, da bi se lahko branila.«

Urednik Daily Maila Richard Eden je dodal: »Skoraj je dobro, da kraljica Elizabeta ni več živa in tega ne vidi – saj je bil Commonwealth zanjo izjemnega pomena. V dokumentarcu pa je bil odvržen kot kolonialno telo, ki ga Britanija uporablja za izkoriščanje sveta. Bila bi zgrožena.« TV-komentator Dan Wootton je bil še ostrejši: »Edino olajšanje ob smrti kraljice je to, da ni dočakala dne, ko bi Harry in Meghan uporabila Netflix za uničenje njenega ljubljenega Commonwealtha pred milijoni gledalcev. Sramotno.«

Medtem je glavna urednica časopisa Mail on Sunday, Charlotte Griffiths, razkrila, da so dokumentarec zaključili avgusta 2022 – le nekaj tednov pred kraljičino smrtjo. »Vse to so načrtovali, kot da bo kraljica še živa, da bo to gledala. Hvala bogu, da ni.« Charlotte je dodala tudi: »Meghanin pogled na Commonwealth se zdi zdaj popolnoma drugačen kot na dan poroke maja 2018, ko je nosila tančico, okrašeno z motivi vseh narodov te skupnosti.«