Zvezdniki imajo vse – denar, slavo, videz in najbrž tudi veliko sreče – a to še ne pomeni, da ne poznajo težav z depresijo. Za fasado popolnosti zvezdništva je ogromno pritiska, pričakovanj, obveznosti in odgovornosti, kar lahko hitro vodi do težav z mentalnim zdravjem. Danes zvezdniki vse pogosteje govorijo o teh težavah in s tem pokažejo, da se v boju z depresijo ne smemo skrivati – ravno nasprotno.
Michelle Obama
Nekdanja prva dama Združenih držav je avgusta 2020 razkrila, da trpi za lažjo obliko depresije. Povedala je, da so pandemija, napetosti v državi in politična razdeljenost naroda zelo slabo vplivali na njeno mentalno zdravje, kar naj bi privedlo do distimije oziroma t. i. 'prikrite depresije'.
Distimija ni tako intenzivna kot resna depresija, simptomi pa so utrujenost, žalost, spremembe teka, težave s koncentracijo in težave s spanjem. "Zbujam se sredi noči, ker me nekaj skrbi ali pa čutim neko težo," je povedala svojim 48 milijonom sledilcem v objavi na Instagramu. "Trudim se, da redno telovadim, a so bili trenutki med karanteno, ko sem se počutila popolnoma na dnu."
Ben Affleck
Februarja 2020 je v intervjuju z Diane Sawyer igralec Ben Affleck razkril, da si je pri svojih mentalnih težavah pomagal tudi z zdravili. "Borim se z depresijo. Imam predpisane antidepresive in mi zelo pomagajo. Jemljem jih od svojega 26. leta starosti, in to v različnih obdobjih." Povedal je še, da je v letih zdravljenja večkrat zamenjal zdravila in poskusil različne pristope, a njegov boj z depresijo se nadaljuje.
Pravi, da je uteho med drugim našel v religiji in v tem, da je več časa preživljal z družino. "Z veseljem bi šel v času nazaj in nekatere stvari spremenil. Določene stvari obžalujem, naredil sem kar nekaj napak, nekatere večje, druge manjše. Želim si, da bi šel lahko nazaj in marsikaj spremenil, a ne morem."
Justin Bieber
Justin Bieber je postal slaven, ko je bil star komaj 13 let in takšnim mladim zvezdnikom običajno pozneje v življenju nikoli ni enostavno. Na družbenih medijih je pred časom opisal, kako mu je neprestano oboževanje, ki ga je kar naprej doživljal, ustvarilo občutek samoumevnosti. Izgubil je občutek za osebno odgovornost in za svoje vedenje, zlorabljal je osebne odnose in, kot je povedal sam, "postal zamerljiv, nespoštljiv in jezen do žensk."
Zapisal je: "Oddaljil sem se od vseh, ki so me imeli radi, in se znašel v občutku, da se nikoli več ne morem vrniti." Njegovo problematično vedenje se je stopnjevalo do leta 2014, ko je bil aretiran zaradi vandalizma in vožnje pod vplivom substanc. Bil je na robu, in kot je še zapisal na družbenih medijih, večkrat razmišljal, da niti noče več živeti. Pravi, da se je iz mračnjaških misli izkopal s pomočjo vere in podpore najbližjih. "Potreboval sem več let, da sem se pobral od vseh obupnih odločitev, da sem popravil skrhane odnose in spremenil svoje navade," je zapisal. Leta 2018 se je potem poročil s Hailey Baldwin in poroko označil za vstop v najboljšo sezono njegovega življenja.
Demi Moore
V svoji biografiji Inside Out, ki je bila izdana leta 2019, je Demi Moore zelo nazorno opisala svoje nestabilno otroštvo, posilstvo, izkušnje z drogami in ne nazadnje razpad zakonske zveze z Ashtonom Kutcherjem leta 2013. Ob teh travmatičnih dogodkih je Demi ogromno pisala tudi o depresiji, v katero je zapadla po spontanem splavu po šestih mesecih nosečnosti in posledični nezmožnosti, da še kadarkoli zanosi. Kot je zapisala, je za to krivila sebe, češ da je to povzročila s pitjem in kajenjem kmalu po tem, ko je izvedela, da je noseča.
"Ne morem niti najti besed, s katerimi bi lahko opisala, kako izgubljena, prazna, obupana in zmedena sem bila," je povedala med intervjujem za Good Morning America. Okrevanje po spontanem splavu in zdravljenju odvisnosti je opisala, kot da je preživela vojno, depresija pa se je še poglobila, ko je razpadla njena zakonska zveza. Je pa kot vir svoje bolečine večkrat označila tudi travmatično odraščanje.
Princ Harry
V intervjuju leta 2017 je princ Harry razkril, da nikoli ni predelal svojih čustev glede nenadne smrti svoje mame, princese Diane, ki je leta 1997 umrla v prometni nesreči. Čeprav sam besede depresija ni omenil, pa je svoje mentalno zdravje večkrat označil z izkušnjami žalovanja, panike in jeze, kar je sčasoma pripomoglo, da se je njegovo življenje za kar dve leti spremenilo v popoln kaos.
"Nisem vedel, kaj je narobe z mano," je v podkastu povedal kolumnistki Bryony Gordon in priznal, da je bil večkrat pred popolnim zlomom. "Lahko rečem, da ko sem pri 12 letih izgubil mamo in posledično za 20 let popolnoma zadušil vsa čustva, je to imelo resne posledice, in to ne samo na moje zasebno življenje, ampak tudi na moje delo." Sčasoma je vsa ta žalost, ki je nikoli ni predelal, udarila na plan in takrat je Harry ugotovil, da je veliko stvari, s katerimi se mora soočiti. "Ogromno podpore mi je nudil moj brat," je še povedal.
Jim Carrey
Sicer vrhunski komik, a kot je že skorajda tradicija, tudi Jim Carrey v ozadju svoje duhovitosti skriva temačni boj z depresijo. Malo ljudi ve, da mu je depresija zaznamovala precejšen del življenja. V intervjuju za oddajo 60 Minutes je odkrito povedal, da je pomoč poiskal pri psihiatru, ki mu je potem predpisal zdravilo prozac. "So vrhovi in so doline, a so vse nekako zglajene, da se zdi, kot da živiš na nizki stopnji obupa," je slikovito opisal občutenje po jemanju zdravil.
Angelina Jolie
V intervjuju za Wall Street Journal je igralka Angelina Jolie razkrila, da je za depresijo trpela kot najstnica. "Odraščala sem v Los Angelesu, kjer so ljudje zelo usmerjeni le nase. Nisem niti vedela, zakaj sem tako destruktivna in zagrenjena. Nisem cenila niti razumela svojega življenja," je priznala in dodala, da ji je pri iskanju prave poti naprej zelo pomagalo humanitarno delo.
Lindsey Vonn
Nekdanja smučarka, dobitnica zlate olimpijske medalje, je leta 2012 za revijo People razkrila, da se je dolgo let borila z depresijo in imela tudi redno predpisane antidepresive. "Ljudem se je vse o mojem življenju zdelo popolno, a sem se borila kot vsi drugi," je povedala. Spomnila se je tudi trenutka leta 2008, ko ni mogla niti vstati iz postelje. "Počutila sem se popolnoma nemočno, prazno, kot zombi."
Bruce Springsteen
Ja, tudi velikemu Šefu ni uspelo ubežati primežu depresije, kar je podrobno opisal v svoji zelo iskreni avtobiografiji. Leta 2008 je za revijo Esquire povedal, da je v depresijo zapadel, ko je njegov zelo dobri prijatelj, za katerega je Bruce večkrat rekel, da mu je kot 'starejši sin', naredil samomor. "Nisem imel niti kančka notranjega miru. Spominjam se le, da sem se počutil zelo slabo in ves čas sem klical na pomoč."
Besedilo: Darjo Hrib // Fotografije: Profimedia
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču