200 nasvetov za zdravo prehrano, ker je zdrava prehrana najboljša dieta!

6. 2. 2016
Deli
200 nasvetov za zdravo prehrano, ker je zdrava prehrana najboljša dieta! (foto: profimedia)
profimedia

Sploh še zares vemo, kaj je prav in kaj narobe v poplavi vseh teh naukov, nasvetov in opozoril o hrani in zdravju? Da ne govorimo o tem, da si sčasoma vsa ta vodila tudi nasprotujejo?

Ker se v tem kaosu informacij vsi skupaj zagotovo počutimo že kot nekakšen jojo, boste zagotovo veseli priročnega vodnika, ki na to področje z več razumskega in strokovnega pristopa končno uvaja nekaj prepotrebnega reda. Priročnik s pomenljivim naslovom 200 nasvetov za zdravo prehrano in boljše počutje je napisala dr. Judith C. Rodriguez, dietetičarka in nutricionistka, pa tudi vodja oddelka za nutricionistiko in dietetiko ter profesorica na Fakulteti za zdravstvo Brooks na Floridi.

Njen vodnik, ki ga je soustvarjalo še ducat strokovnjakov s področja zdrave prehrane, nudi zares celovit in poglobljen pregled tematike. Uči ne le, kako jesti zdravo in okusno hrano, ampak tudi, kako pametno nakupovati, ne da bi nasedli marketinškim trikom, kako se ogniti kalorijskim pastem, kako se pravilno lotiti vegetarijanstva, veganstva, presnojedstva, paleo in nekaterih drugih shujševalnih diet. Priročnik vsebuje tudi temeljne prehranske smernice za ljudi z zdravstvenimi težavami, kot so povišan krvni tlak, srčno-žilna obolenja in sladkorna bolezen.

Ker v nadaljevanju ne moremo nanizati vseh 200 koristnih nasvetov ter na desetine drobnih trikov, ki jih je lično zasnovana knjiga polna, se bomo z dr. Rodriguez najprej lotili šestih resnic, ki se skrivajo za senzacionalističnim oglaševalskim jezikom, v upanju, da boste nato znali bolje poiskati prave informacije o zdravi prehrani.

6 resnic, ki so vam jih zamolčale reklame!

Se tudi vam včasih zdi, da bolj ko se trudimo izbrati zdrave izdelke, bolj nam trženjske in oglaševalske strategije postavljajo ovira na pot in nas poskušajo zvabiti k nezdravi hrani? Naslednjih nekaj resnic vam bo pomagalo razbliniti trženjsko meglo.

1. Brez dodanega sladkorja

Ali ob tem pomislite, da izdelek ne vsebuje nobenega sladila? Motite se. To pomeni zgolj, da v izdelku ni tistega sladkorja, ki je pridelan iz sladkornega trsa ali sladkorne pese. Še vedno pa vsebuje več sladil, med katerimi je najbolj pogost visokofruktozni koruzni sirup ali kakšen drug nadomestek sladkorja.

2. Manj mastno

S to oznako se najpogosteje ponašajo mleko in mlečni izdelki. In čeravno drži, da je v njih manj maščobe, so mu zaradi boljšega okusa (maščoba izdelku namreč daje dober okus) dodani sladkorji in razni dodatki za zgostitev in stabilizacijo. Ko boste torej naslednjič jedli manj mastni sadni jogurt, vedite, da boste z njim zaužili tudi veliko preveč sladkorja, škroba, stabilizatorjev ali arom. Za vas bi bilo v resnici bolj zdravo, če bi pojedli polnomasten jogurt s koščki čisto pravega sadja.

jogurt

3. Samo 99 kalorij

Vas je številka impresionirala? Nikar. Niso vse kalorije enake. Da bi ohranili svoje zdravje, bi si morali vedno prizadevati, da jih dobite iz najbolj zdravega vira. Sploh pa so izdelki z malo kalorijami običajno polni nepotrebnih sestavin. Imate radi žitne ploščice, ker se s svojo polnozrnatostjo in obljubami nizkih kalorij zdijo tako zelo zdrave? Preverite ob priliki še njihovo embalažo, pa boste videli, da so na njej zavedene visoke vrednosti sladil, maščob, umetnih arom, aditivov in konzervansov. In če hočete svojemu zdravju zares dobro, se držite naslednjega nasveta: v kolikor potrebujete več kot nekaj sekund za to, da preberete deklaracijo sestavin, se takšnemu izdelku raje na daleč ognite!

4. Ekološka pridelava

Vas takšna oznaka nagovori, ker se vam zdi ekološka pridelava hrane pomembna? Žal je zgolj ta oznaka premalo, da bi to zares držalo. Izdelki z oznako 'ekološki' niso nujno stoodstotno ekološko pridelani ali brez dodanih kemikalij, temveč so zgolj mešanica tako ekoloških kot neekoloških sestavin. In ko kupujete sadje in zelenjavo, le preverite, kako sveža je in kako dolgo je potovala do vas. Včasih je na podlagi teh indicov namreč bolje kupiti neekološki izdelek lokalne pridelave kot ekološkega, ki je opravil več sto kilometrov dolgo pot z letalom.

5. Meso iz pašne reje

Najbolj zdravo meso živali je meso iz ekološke pašne reje. To drži. Da pa bi meso vsebovalo veliko esencialnih maščobnih kislin, predvsem omega 3, in malo nasičenih maščob, mora biti npr. govedina hranjena s travo do zakola, kar se le redko dogaja. Večinoma je govedina krmljena s travo le nekaj mesecev, rejo pa končajo z žiti, kar močno zmanjša raven koristnih maščobnih kislin. Da bi ne preplačali ceno mesa iz domnevno pašne reje, si poiščite lokalnega rejca/mesarja, za katerega ste lahko prepričani, da govedo resnično hrani tako, kot je obljubljeno.

ekološko

6. MSG

Mononatrijev glutamat (MSG) je naravno prisotna kemikalija, ki jo najdemo v morski travi in številnih drugih živilih, npr. v parmezanu, paradižniku in gobah. Ta kemikalija ustvarja t.i. 'umami' okus, ki zelo osreči brbončice. In s tem ne bi bilo nič narobe, če bi ga ne dodajali predelanim prehranskim izdelkom, ki bi jih v imenu zdravja morali uživati kar najmanj. MSG tem izdelkom znatno izboljša okus in nas tako sili, da jih pojemo več. Če vam je kaj do svojega zdravja, si dozo umamija raje privoščite s 'pravo' hrano.

Priporočamo v branje!

200 nasvetov za zdravo prehrano in boljše počutje

knjigaSte na področju zdrave prehrane bolj kot ne laik, ki o tem ve zgolj to, kar je tu in tam prebral v kakšni reviji ali slišal od drugih ljudi? Če bi se radi o tem pomembnem področju, ki je ključno za vaše zdravje, bolje podučili, bo priročnik 200 nasvetov za zdravo prehrano in boljše počutje kot nalašč za vas. Morda vas na novo pridobljeno znanje sčasoma navduši tudi za posvet z dietetikom in nutricionistom, s katerim boste svoje prehranski stil nadgradila za svoje specifične potrebe.

Ne verjamete, da bi takšne nasvete potrebovali?

Odgovorite na naslednjih nekaj vprašanj z enostavnim 'da' ali 'ne', pa vam bo hitro jasno, ali strokovno pomoč potrebujete ali ne!

  • Se znajdete med posameznimi dietami in načini prehrane in znate oceniti, ali njihove trditve držijo ali ne?
  • Znate oblikovati shujševalni načrt, ki bo pri vas učinkovit?
  • Znate brati oznake na živilih? Veste, na kaj je treba biti pozoren?
  • Razumete navedeno na seznamu sestavin živila?
  • Zmorete načrtovati hitre, zdrave in okusne obroke? Zase in za družino?
  • Znate nakupovati živila, ki jih potrebujete za svojo posebno prehrano?
  • Znate nakupovati raznovrstno, ne da bi prekoračili proračun?
  • Znate pripraviti zdrave prigrizke ali obroke za na pot?
  • Se znate zdravo prehranjevati zunaj?

No, zdaj veste.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec