»Ker mi je mar za okolje, sem pripravila linijo moških oblačil iz ekoloških tkanin. Iskanje obraza za kolekcijo, ki poleg eko oblačil vsebuje tudi obleke iz običajnih tkanin, sploh ni bilo vprašanje,« je povedala Zlata Zavašnik, direktorica in lastnica podjetja Sens. Izbrala je Alena Kobilico, ki tudi sam zagovarja ekološko proizvodnjo.
Eko oblačila so izdelana iz posebne tkanine, mešanice volne in poliestra, ki je v celoti reciklirana. Material za obleke se pridobiva iz prosojnih odpadnih plastenk, ki se mehansko, toplotno in ne kemično obdelajo. Torej brez snovi, ki so škodljive za okolje.
Med kosi, ki jih Zlata Zavašnik oblikuje tudi sama, vsak najde nekaj zase, saj kolekcija vsebuje tako poslovna kot mladostniška oblačila. Barva, ki prevladuje, pa je črna. Kako udobna so eko oblačila, je prvi preizkusil eden najbolj znanih svetovnih modelov Alen Kobilica: »Navdušen sem. Nova kolekcija Sens oblek je zelo blizu moji filozofiji. Vsi imamo pravico do čistega zraka, vode in uživanja v neokrnjeni naravi, ampak za to se moramo potruditi tudi sami. Oba z Zlato se na svoj način trudiva našemu planetu vrnit, kar se da dobrega.«
Priznana modna oblikovalka se je odločila, da bodo cene eko oblačil enake tistim iz običajnih tkanin, saj želi čim več ljudi spodbuditi, da kupujejo trajnostna, okolju prijazna in družbeno odgovorna oblačila. »Bolje je kupovati manj oblačil in izbrati tista z višjo vrednostjo,« pravi podjetnica.
Zlata Zavašnik je podjetje Sens ustanovila pred 24 leti. Danes ponuja več kot 1200 različnih modelov slovenskih moških srajc in oblek, vse kose pa oblikuje sama. Posebnost Sensa je, da poleg klasičnih ponuja tudi trendovske obleke v vseh velikostih in za vse postave. Blagovna znamka pa s svojo ekstravagantno funkcionalnostjo oblači predvsem moške, ki iščejo individualnost, drugačnost in visoko kakovost.
Po podatkih neprofitne organizacije Earth Pledge se pri predelavi materialov v tekstil uporabi najmanj 8.000 kemikalij, 25 odstotkov vseh pesticidov je uporabljenih za gojenje neorganskega bombaža. Vse to povzroča veliko škodo ljudem in okolju. V skladu z načeli eko mode pa naj bi bil vsak proizvod narejen tako, da nobena faza v procesu njegovega nastajanja ne vključuje dejavnosti, škodljivih okolju, živalim in človeku.