Kontaktne leče: Nuja ali lepotna muha?

15. 10. 2016 | Vir: Lady
Deli
Kontaktne leče: Nuja ali lepotna muha? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Se vam zdi, da je izbira očal lahka? Nikakor! Nekatera so prevelika, druga premajhna, v tretjih ste videti kot iz družine čebel, za tiste, ki vam popolnoma pristajajo, pa bi morali odšteti celo premoženje. Lepotna industrija jih ni nikoli čisto sprejela, morda je tudi s tem razlogom ljudem z dioptrijo (ali brez) ponujena alternativa. Kontaktne leče.

Kontaktne leče so odlična zamenjava za očala in zanje se odloča vedno več ljudi z okvaro vida. Največ uporabnic je mlajših, tja do 35 let. Bolj kot učinkovitost pri korekciji vida jih je o njihovi uporabnosti prepričala moda. Na tržišču je široka paleta trdih, mehkih, barvnih in izmenljivih leč. So nevidne in prilagodljive skoraj vsaki diagnozi ali dioptriji. Pri uporabi so komaj zaznavne in obenem odlična zaščita za oči. Omogočajo prosto gibanje, so idealne za delo, šport in prostočasne dejavnosti. Leče navadno zjutraj vstavimo, zvečer pa jih odstranimo, obstajajo pa tudi takšne, s katerimi lahko spimo. Vendar moramo biti pozorni, kako z njimi ravnamo. Če ne želimo tvegati resnih težav z očmi in vidom, moramo natančno slediti navodilom za uporabo in paziti na higieno.

Pri uporabi in vzdrževanju kontaktnih leč, izdelkov za nego leč ter posodic se moramo strogo držati navodil očesnega zdravnika, saj lahko težave z lečami povzročijo resne okvare oči. Pri vstavljanju leč si je treba vzeti čas in nikar ne hitite, saj lahko povzročite odrgnine na roženici. Kakorkoli, lepotna in modna industrija sta očala zamenjali za leče, ki jih uporabljajo celo ljudje brez dioptrije. Najraje barvne, s katerimi si lahko spremenite barvo šarenice. Z njimi je priporočljivo 'igranje' le za posebne priložnosti.

Najpogostejša vprašanja, če razmišljate o menjavi očal za leče

► Ali se leče lahko uporabljajo med športnimi dejavnostmi?

Kot že rečeno, je zelo priporočljivo, saj omogočajo več svobode med gibanjem kot očala, posledično boljšo vidljivost in ne nazadnje boljše rezultate.

► Ali lahko z lečami plavamo?

Da, vendar moramo oči dodatno zaščititi s podvodno masko ali plavalnimi očali, ki zavarujejo leče pred morsko soljo ali klorom.

► Je uporaba leč dovoljena kljub alergijam?

Ob alergiji smo navadno prisiljeni skrajšati čas nošenja leč ali celo opustiti uporabo. Težave lahko rešimo ali vsaj omilimo z izbiro dnevnih leč za enkratno uporabo.

► Kako pogosto se kontaktne leče menjajo?

Uporabo leč določi optik. To je odvisno od posameznikovih težav z očmi in vidom, solzenja, vsakodnevnih aktivnosti in vrste leč.

► Ličila in kontaktne leče?

Ni problema. Najprej vstavite leče, nato nanesite ličila. Pred odstranjevanjem ličil pa najprej odstranite leče. Priporočamo maskare, ki so prijazne uporabnicam leč – torej vodotopne, in ne vodoodpornih.

Vedno ko nosite kontaktne leče....

• Leč se dotikajte le s čistimi rokami.

• Strogo upoštevajte rok trajanja raztopin.

• Lečo položite v posodico tako,

da jo raztopina popolnoma prekrije.

• Lake za lase in ostale razpršilce uporabljajte z zaprtimi očmi.

• Leče zavrzite, če jih nekaj časa ne nosite, saj se lahko posušijo in postanejo krhke.

• Vedno jih odstranite pred vožnjo z letalom.

• V gorah in ob morju si oči in leče zavarujte še s sončnimi očali.

• Odstranite jih najmanj uro pred spanjem.

Nikoli ko nosite kontaktne leče...

• Ne uporabljajte umetnih solz ali drugih kapljic za oči skupaj z lečami.

• Leč ne uporabljajte dlje od desetih ur skupaj.

• Leč ne vlažite s slino, vodo iz pipe ali s čim drugim, vlažite jih le s priporočeno raztopino in jih le v njej tudi shranjujte.

• Leč ne nosite dlje, kot je priporočeno.

• Raztopine, v kateri so shranjene leče, ne uporabite večkrat.

Tekst: Nina Urbančič Romih

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju