Projekt Plasti časa za sodobno prenovljeno dvorišče Gradu Fužine

23. 7. 2019
Deli

Muzej za arhitekturo in oblikovanje odpira sodobno prenovljeno dvorišče renesančnega Gradu Fužine in z njim vstopa v poletno dogajanje. Projekt prenove z naslovom Plasti časa je zasnoval španski arhitekt Julio Gotor Valcárcel, ki je zmagal na natečaju pod okriljem platforme Future Architecture.

V svojem projektu arhitekt grad Fužine obravnava kot rezultat nalaganja različnih plasti, različnih arhitektur, s katerimi se je spreminjala, zgodovine, starosti elementov in različnih dejavnosti. Vse to je oblikovalo in spreminjalo realnost zgradbe in njeno povezanost z okolico. Intervencijo si je zamislil kot dodajanje nove plasti časa, a brez pregrobega poseganja v podobo grajske stavbe z bogato zgodovino, želi, da bi bila njegova intervencija v dialogu s prejšnjimi plastmi, ki so zaznamovale grad, hkrati pa omogočila kar najboljši izkoristek dvorišča. Zamislil si je senčila, še posebej uporabna v najbolj vročih mesecih leta, zaščitne zavese za hodnike ob dvorišču in nekaj premičnih elementov: ozelenitev in pohištvo.

V obrazložitvi projekta prenove je Julio Gotor Valcárcel navedel primer iz rodne Španije: »Po Aldu Rossiju je Velika mošeja v Córdobi bolj zanimiva kot Alhambra v Granadi, zaradi njene rabe in oblike, ki se je v primerjavi s fosilnim in trajnim značajem Alhambre stalno spreminjala.«

10 predlogov za Prenavljamo!!!

Na mednarodni natečaj, ki ga je direktor MAO in vodja platforme Future Architecture Matevž Čelik tematsko povezal z aktualno razstavo Prenavljamo!!!, je prispelo deset zanimivih predlogov posameznikov in kolektivov za prenovo dvorišča. Strokovna žirija, ki jo je vodil koordinator platforme Milan Dinevski, je v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije nagradila tri predloge in potrdila zmagovalca.

Poleg prve nagrade, ki jo za svoj predlog prejel v Baslu delujoči španski arhitekt in lanski prejemnik evropske nagrade za mlade talente (YTAA) Julio Gotor Valcárcel, so nagrado prejeli še PAN- PROJECTS, japonski arhitekturni dvojec, ki deluje na Danskem, in slovensko društvo Idrija 2020. Vsi nagrajeni arhitekti bodo sodelovali v diskusiji na večer odprtja.

Prenovljeno dvorišče spremlja tudi razstava, na kateri si bo moč ogledati vseh
deset predlogov za prenovo dvorišča.

   

Julio Gotor Valcárcel je diplomiral na univerzi ETSAM v Madridu leta 2017. Izkušnje si je nabiral v različnih priznanih svetovnih arhitekturnih birojih, med drugim v Atelier Bow-wow v Tokiu in v studiu Herreros v Madridu. Trenutno je sodelavec priznane švicarske arhitekturne pisarne Herzog & de Meuron v Baslu. Leta 2018 je bil eden izmed štirih prejemnikov evropske nagrade za mlade talente v arhitekturi YTAA, ki jo podeljuje fundacija Mies vander Rohe v Barceloni. Prejel jo je za projekt Perdido (Izgubljeno), Dediščina, infrastruktura in krajina - Načrt oživitve podzemnih prostorov v Madridu.

Future Architecture je prva vseevropska platforma za arhitekturo, ki jo je ustanovil Matevž Čelik in jo vodi Muzej za arhitekturo in oblikovanje. Platforma povezuje mlade talente v arhitekturi z vrhunskimi evropskimi arhitekturnimi muzeji, bienali, galerijami, založbami in festivali in mladim mislecem in ustvarjalcem na področju arhitekture odpira priložnosti za predstavitev in uresničitev njihovih idej.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord