Sarah Jessica Parker - dokaz, da staranju ni mogoče uiti!

12. 6. 2015
Deli
Fotošop! (foto: profimedia)
profimedia

Čeravno je Sarah Jessica Parker zares velika zvezdnica, ki ima zares veliko pod palcem in si zato lahko privošči najdražje lepotne terapije, kar jih pozna svet, pa njenih 50. pomladi vztrajno terja svoj davek. Da se na oglasnih fotografijah ta ne zdi tako zelo očiten, se lahko zahvali le modernim tehnologijam računalniškega spreminjanja podobe.

In resnica!
Ki je, kakršna je.

Zato pa so paparaci fotografije toliko bolj neusmiljene in kruto jasne!

saraha jessica parkerPa da nas ne boste narobe razumeli. Na tem mestu se ne želimo naslajati nad dejstvom, da se Sarah stara, saj prav vsak izmed nas - počasi in zlagoma - hodi po taisti poti. Življenje pač.

A medtem ko obraz Sarah Jessice Parker po zaslugi plastične kirurgije 'uspešno' premaguje prekletstvo let in gravitacije, njena resnična leta izdajajo njene roke.

Gube, gubice in izstopajoče vene!

Gube so pravzaprav eden glavnih pokazateljev staranja, še posebno navpične gubice nad ustnicami (ki jih še poglablja kajenje) in med očmi (stres). Z leti si jih bomo neizogibno pridelali prav vsi.

Kako nastanejo?

Na kar nekaj različnih načinov. Ker je koža pripeta na mišice, ki so pod njo, se s premikanjem mišic guba koža. Sčasoma se začnejo ustvarjati obrabljene brazde. To je pravzaprav stres fraktura zaradi raztezanja kože, ki se z leti tanjša in izgublja svojo elastičnost. S staranjem se vezi med kožo in veznim tkivom pod njo raztegnejo, zaradi česar se koža začne povešati. Gravitacija tako opravi svoje in povešanje še pripomore k nastajanju gub.

Je gubice mogoče preprečiti?

O koži se širi zares velik mit, da lahko njeno staranje preprečimo. A četudi boste uporabljali najboljše izdelke in se posluževali najdražjih tretmajev, v resnici ne morete ustaviti časa, ki bo raztegnil, razvlekel in raztrgal vašo kožo. Lahko pa ta proces znatno upočasnite in spodbudite delovanje vsega tistega, kar bo vašo kožo in njen videz naredilo bolj zdravo.

Pričakujte, da bo vaša koža:

  • pri štiridesetih postala tanjša, motnejša in manj vitalna. Zaradi njene prosojnosti bodo bolj vidne kapilare, število teh pa bo večje zaradi vnetij, ki jih vsa ta leta povzroča preveč sonca. V teh letih bo vaša koža proizvajala tudi vse manj maščob, zaradi česar bo postala bolj suha. In ker se bo upočasnilo tudi obnavljanje celic, lahko to povzroči medel videz vaše kože.
  • pri petdesetih letih pa se začnejo zaradi izgube podkožne maščobe vaše prve gubice poglabljati v prave gube. Še posebno po zaslugi nakopičenih poškodb od sončenja.
  • v obdobju menopavze se bo koža ženske zaradi upada količine estrogena še dodatno stanjšala, osušila in postala razdražljiva.

Kaj lahko pomaga?

Kreme z vitaminom A in E povečajo navlaženost kože. Pomemben pa je tudi reden piling, saj zmanjša debelo plast suhe, grobe pokožnice. Prav z vlažilnimi kremami in rednimi pilingi boste lahko vsaj malce zavrli (ne pa tudi ustavili) staranje svoje zrele kože.

Čemu se NUJNO izogibajte?

In medtem ko boste iskali zase zares idealno linijo izdelkov za zrelo kožo, ne nasedajte le reklamnim sloganom. Raje preverite, ali se v njih ne skriva morda kakšna od sestavin, ki bo vašo kožo le poškodovala ali razdražila.

Doktorja medicina, Michael F. Roizen in Mehmet C. Oz, sta v knjigi Resnična lepota navedla naslednje sestavine, ki se jim gre izogibati:

  • Imidazolidinyl urea in diazolidinyl urea.

Gre za konzervansa, ki preprečujeta rast bakterij (ne glivic), sta pa tudi precej pogost vzrok za kontaktni dermatitis.

  • Dišave.

Že res, da boste lepo dišali, vendar pa so te male molekule kaj hitro krive za alergijske reakcije pri kar 14 odstotkih ljudi. Večina izdelkov sploh ne potrebuje dodanih dišav. Bolje je, da dišijo preprosto po maščobah, iz katerih so izdelani (npr. mila).

  • Natrijev lavril sulfat (SLS).

Pogosto ga najdemo v šamponih, čistilnih kremah in milih. Zaradi njega se ta namreč penijo. Sicer ni pretirano škodljiv, žal pa po daljši rabi lahko povzroči razdraženo in suho kožo, saj iz nje postrga lipide.

  • Mineralno olje.

Uporablja se ga kot osnovo v nekaterih izdelkih in lahko preprečuje potenje (ki je v nasprotju s sodobno lepotno mantro nekaj dobrega za nas, saj se s potenjem čistimo toksinov).

  • MEA, TEA.

Sta navadna pH stabilizatorja, vendar pa v stiku z zrakom tvorita potencialno razdražljive snovi nitrozamine, ki radi zamašijo pore in povzročijo podkožne ogrce.

  • Toluen.

To je kemično topilo, ki ga najdemo v lakih za nohte, parfumih in drugih kozmetičnih izdelkih, a ga EPA uvršča med nevarne odpadke. Toluen lahko povzroči glavobol, razdražene oči in izgubo spomina. Zaradi njega ne morete umreti, vendar pa se zaradi njega lahko še kako zelo slabo počutite.

  • DMAE.

To je pogosta sestavina za 'takojšen facelift' v kremah proti gubanju, vendar pa poškoduje celice in povzroča otekanje. Gubice bodo zaradi tega seveda izginile (kakor bi tudi, če bi vas nekdo pošteno mahnil po licu), kar pa seveda ne pomeni, da je to za vas tudi zares nekaj dobrega.

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih