Trendi Promocijsko sporočilo

Tarok karte s posebnim sporočilom Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani

12. 6. 2015
Deli
Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani s svojimi tarok kartami (foto: UL FGG)
UL FGG

Ustvarjalni študentje UL FGG, ki so vedno pripravljeni na nove izzive, so izbranim slovenskim objektom posvetili prav posebno mesto in jih umestili na unikatno različico tarok kart. Zabavna igra, ki sicer izhaja iz prve polovice 15. stoletja in je zelo priljubljena med študenti, je torej obogatena s posebno sporočilnostjo.

Od pastirske koče na Veliki planini do Luke Koper

Kot pravi idejni vodja projekta Domen Dolšak, je ekipa karte ustvarila z namenom, da nekaterim izjemnim grajenim objektom v Sloveniji posveti posebno pozornost in izdela karte, ki bi predstavljale stroko Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani: »Na tarokih so številni zanimivi objekti – od pastirske koče na Veliki planini, ljubljanske Kristalne palače in starega mestnega jedra Ptuja, pa do vetrne elektrarne Razdrto, Solkanskega mostu, Luke Koper, UL FGG in hudournika pod slapom Čedca. Barve kart predstavljajo štiri stebre UL FGG: kara je za gradbenike, križ predstavlja geodete, pik vodarje, srce pa študente. Vsaka figura ima določene elemente, ki so značilni za posamezno skupino – študentje imajo kalkulator ali ravnilo, geodeti nivelmansko lato, vodarji imajo vodovodno cev, gradbeniki pa maketo fakultete ali lopato, odvisno od tega ali gre za kralja ali poba.« Po besedah mag. inž. kraj. arh Gašperja Habjančiča, ki je poskrbel za ilustracije, imamo v Sloveniji veliko zelo lepih grajenih objektov, ki so smiselno umeščeni v krajino. In kdaj je po mnenju strokovnjaka objekt izjemen? »To je takrat,« pravi mag. inž. stavb. Luka Pajek, »ko objekt zadosti gradbeno-tehničnim ter estetskim pogojem in pogoju, da na človeka vpliva kar se da ugodno«.

Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani s svojimi tarok kartami

Svojevrsten način poklona grajenemu okolju

Vse ilustracije na tarokih in tudi barvnih kartah so unikatne. Izbrana tehnika risanja poveže umetnost z realnostjo in nam tako na svojevrsten način predstavi grajeno okolje. Kot so povedali avtorji kart, je bila izbira motivov težka, saj predstavlja slovensko grajeno okolje mozaik čudovitih objektov: »Izbrali smo tiste, ki so se v naših glavah in srcih izkazali kot izjemni.«

Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani s svojimi tarok kartami

Študentje so ustvarjali pod okriljem Študentske organizacije UL FGG. Ker je tarok igra, pri kateri kot cilj v prvi vrsti nista zmaga ali poraz, temveč način igranja – igra je namreč za tiste, ki se ne bojijo razmišljanja in jih privlačijo izzivi, so za poklon grajenim objektom izbrali prav tarok karte.