Težave in tegobe s celulitom - kako pride do njih?

2. 4. 2017 | Vir: Lady
Deli
Težave in tegobe s celulitom - kako pride do njih? (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Videz pomarančaste kože povzroča celulit, ki je specifičen ženski problem, lokaliziran v maščobnem (adipoznem) tkivu v najgloblji pasti kože – podkožju ali subcutisu. Čeprav ne gre za bolezen, lahko ta tegoba zelo moti in morda poraja številne komplekse, zagotovo pa vsaj slabo voljo.

Večina žensk je podvržena nastanku celulita zaradi hormonskih sprememb (puberteta, nosečnost, predmenopavzalno obdobje, genetski dejavniki ...). Če k temu dodamo še slabe prehranjevalne navade (čezmerno uživanje ogljikovih hidratov, premajhen vsakodnevni vnos vode v telo ...) in nezdravo življenje (preveč sedenja in stresa ter premalo aktivnosti), je slika jasna. Pojav celulita je posledica presežka zaloge maščob, ki ga pogosto spremljata zadrževanje vode in togost vlaken kožnega tkiva.

Problem

Maščobno tkivo je od 15 do 20% skupne telesne teže, torej od osem do 14 kilogramov. Skladiščenje maščob v maščobnih celicah (adipocitih) vodi do njihove rasti, pri tem pa se lahko njihov volumen poveča do 27-krat. Adipociti se med seboj povezujejo v večje maščobne skupke, prepletene z mrežo kolagenskih in elastinskih vlaken. Taki skupki povzročajo pritisk v koži, kar ima za posledico deformacijo površine kože, ki postane jamičasta oz. dobi videz pomarančne lupine. Maščobni skupki povzročajo tudi pritisk na krvne in limfne kanalčke, kar upočasni podkožno mikrocirkulacijo in povzroča zadrževanje vode. Največ maščobnih celic v ženskem telesu je na trebuhu, zadnjici in stegnih, kjer se tudi najpogosteje pojavijo težave s celulitom.

Sladkor

Poleg skladiščenja maščob in zadrževanja vode je velik sovražnik (ženske) postave tudi sladkor. Po vsakem obroku telo shranjuje presežek glukoze v maščobnih celicah, ki sestavljajo maščobno tkivo. Kompleksni in preprosti sladkorji se v procesu metabolizma razgradijo do glukoze, njeni presnovni produkti se vežejo s prostimi maščobnimi kislinami, pri tem pa nastanejo trigliceridi ali maščočobe, ki se skladiščijo v maščobnih celicah (adipocitih). Adipociti torej služijo kot vir skladiščene energije za telo. V njih se rezervne maščobe shranjujejo (proces lipogeneze ali nastanka novih maščob) in razgrajujejo, ko telo potrebuje energijo (proces lipolize ali razgradnje maščob). Porušenje ravnotežja med procesoma lipogeneze in lipolize v korist lipogeneze, do katere lahko pride zaradi omenjenih notranjih in zunanjih dejavnikov, je osnova za nastanek celulita.

Štiri stopnje

Poznamo štiri stopnje razvoja celulita. Prva stopnja je omejena na celično in molekularno raven, v drugi stopnji se že spreminja stanje v podkožju – če kožo stisnemo, lahko opazimo pomarančasto strukturo. V tretji stopnji se okrog maščob nalagajo proteini in v zadnji – četrti stopnji se maščobne celice povsem objamejo in tvorijo boleče vozliče. Koža na površini se spremeni, postane tanjša, poslabša se presnova, motena je cirkulacija. Vezivno tkivo postaja vse bolj otrdelo, manj prožno, celulit je vse bolj ohlapen – kot da plava pod kožo. Pomarančasta koža postane zelo izrazita in moteča. Čas za alarm!

Nina Urbančič Romih

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ