Trendi Promocijsko sporočilo

V trendu so zdrava potovanja za telo, dušo in um

15. 4. 2016
Deli

Potovanje je zdravilo samo po sebi. Glede tega se strinjajo tako popotniki kot psihologi. Toda ni naključje, da o preteklem letu v svetu govorimo kot o prelomnem letu potovalnih navad, še posebej na področju turizma zdravja in dobrega počutja.

Vse več ljudi potuje z namenom.

Želijo si avtentične potovalne izkušnje, ki se jih dotakne in tesnejšega stika s kulturo dežele, kamor potujejo, ob tem pa vse večkrat pomislijo na lastno zdravje in dobro počutje. V 21. stoletju potujemo, da bi si povrnili energijo, odgnali nakopičen stres, okrepili in izboljšali imunski sistem, se razstrupili in pomladili.

V Sloveniji že dobro leto deluje butična agencija Zen Zone, ki je prva slovenska specializirana agencija za zdrava potovanja po Aziji in Evropi.

Pri Svetovni turistični organizaciji, ki je konec leta 2014 sklenila strateško partnerstvo z Globalnim inštitutom za wellness, ocenjujejo, da je prav turizem zdravja in dobrega počutja tisti, ki bo v naslednjih petih letih skokovito rasel, v povprečju 9,9 % letno ali kar dvakrat hitreje kot druge vrste turizma.

Potovalna agencija Zen Zone celostno svetuje gostom, kam odpotovati v primeru, da želijo izboljšati splošno počutje in okrepiti telesno kondicijo, ali vsakič, ko potrebujejo profesionalen, telesu prijazen razstrupljevalni, pomlajevalni, antistresni ali kakšen drug program. V deželah s priznano tradicijo programov zdravja in dobrega počutja so potovalne izkušnje kulturno in gastronomsko zelo bogate, obenem pa je več časa in pozornosti namenjenega počitku in skrbi zase (selfness), saj izkušnje kažejo, da klasična potovanja, kjer hitimo od ene do druge znamenitosti po natrpanem programu, na potnika vplivajo vse bolj stresno.

Neja Garvas, ustanoviteljica prve specializirane agencije v Sloveniji za zdrava potovanja, o prednostih programov zdravja in wellnessa na potovanju, glede na to, da imamo tudi v Sloveniji visoko kakovost storitev zdravstvene preventive, selfnessa in medicinskega wellnessa:

»Potovanje je zdravilo. Dokazano je, da že samo doživetje drugih dežel blagodejno vpliva na duševne in telesne procese. Poleg tega eksotične države - kot so denimo Indija, Šri Lanka in Indonezija - ponujajo izjemne programe zdravja in dobrega počutja. Res je, da lahko ajurvedo kot najstarejši in najcelovitejši sistem zdravljenja preizkusimo tudi v Evropi, vendar so učinki v domovini te tradicije večji. K temu pripomoreta že sama klima in podnebje.

Ob vseh zdravstvenih izzivih, ki so v stresno naravnanih urnikih žal postali vsakdanjost, je pravzaprav naravno, da smo priča vse večji simbiozi turizma, zdravljenja in wellnessa.

Če z namenom povrnitve zdravja in dobrega počutja odpotujemo, je več verjetnosti, da se bomo popolnoma posvetili svoji zdravilni misiji, izklopili vse, kar nas tare doma, obenem pa uživali v doživetjih novih kultur in v izbrani gastronomiji. Priznani resorti z uradnimi zdravniki in terapevti ajurvedske medicine so prilagojeni evropskim in ameriškim standardom. Gostje imajo velikokrat občutek, da so se znašli v raju! So pa takšna potovalna nebesa seveda tudi bližje. Že nekaj dnevni joga retreat v Toskani s trekingi med oljčnimi nasadi in degustacijami lokalnih specialitet nas lahko navdahne in pomiri za naslednjih nekaj mesecev.«

Zen Zone se zato hitro širi tudi po deželah Evrope, ki so nam iz Slovenije hitreje dosegljive. Za Italijo tako prihajata na program še Avstrija in Hrvaška.

Da smo res v obdobju povečane skrbi za zdravje in dobro počutje, dokazuje dejstvo, da živimo v času, ko se po svetu odpirajo celo ministrstva ali direktorati za wellness. V Indiji so v preteklem letu tako ustanovili posebno ministrstvo za jogo in ajurvedo ali AYUSH, ki je bilo prej del ministrstva za zdravje, zdaj pa nadaljuje samostojno pot. Indiji bodo po napovedih sledile še mnoge države, saj se tudi vedno več vlad zaveda, da v skrbi za zdravo ekonomijo potrebujejo zdrave državljane.