Z genskimi terapijami in kloniranjem nad izgubljanje las in plešavost!

10. 4. 2016
Deli
Sean Connery - prvi James Bond - je svojo plešo dolgo skrival z lasuljo. Dokler ni osivel in ostarel. A je tudi lasulje ostal seks simbol. (foto: profimedia)
profimedia

Ste vedeli, da dnevno v povprečju izgubimo od 50 do 200 las? Na srečo nam iz istega števila lasnih mešičkov poganjajo vedno novi. Kaj pa, če je teh novih vse manj, lasišče pa zato vse manj gosto, dokler ...

Telly Savalas - najbolj slavni gologlavež in televizijski Kojak.
Andre Agassi se je leta in leta skrival za čepico, potem pa se enkrat enostavno pobril in sprožil pravi lepotni trend.
Rajko Hrvatič je bojda že poskusil s presaditvijo las.
Elton John si je lase zgostil s presaditvijo las.
In pa seveda: Bruce Willis. Ker je pobrito danes seksi.

Tudi številni znani politiki in slavni zvezdniki se borijo s takšnimi težavami. Nekateri svojo plešavost sprejmejo z veliko dostojanstva, spet drugi jo skušajo tako ali drugače skrivati.

Izguba las je veliko bolj izrazita pri moških (kar 80% moških namreč trpi za določeno obliko plešavosti), vendar pa po menopavzi izgubi znatno količino las tudi skoraj 40% žensk (ženskam se lasje običajno razredčijo, tako da se jim naredijo značilno gola mesta).

Izgubljanje las in plešavost sta skratka velika lepotna težava obeh spolov.

Vzroki izgubljanja las in plešavosti:

  • Dolgo časa so ljudje mislili, da je izgubljanje las povezano s testosteronom. Danes pa vemo, da stvari niso tako zelo enostavne. Vemo, da lase še zlasti hitro izgubimo, če so izpostavljeni dihidrotestosteronu (DHT, ki nastaja v modih), vendar pa farmacevtska podjetja za zaviranje nastanka le tega zaenkrat poznajo le zdravila, ki imajo precej zoprne stranske učinke.
  • Med drugim danes vemo, da izgubljanje las (še posebno pri ženskah) povzroča pomanjkanje železa in z njo slabokrvnost. Na stanje lasišča slabo vpliva tudi stres (npr. ob kirurški anesteziji), menopavza ali poporodna doba, pa tudi avtoimunske bolezni, kot so lupus, bolezni ščitnice in policistični jajčniki.

Izguba las ni le stvar zunanjega videza, ampak je lahko tudi znak, da se v našem telesu nekaj čudnega dogaja, zato gre v primeru nenavadno hitrega izgubljanja las v večjih količinah vendarle obiskati tudi zdravnika.

Sedanjost in prihodnost zdravljenja izgube las in plešavosti!

Veliko moških se pri težavah s plešavostjo danes še vedno zateka h kirurški presaditvi las, pri katerem se lasje z zadnjega dela glave presadijo na vrh glave. Teh postopkov je vse manj, ker postopek na dolgi rok ni učinkovit zaradi genetike. Po približno dvajsetih letih se namreč lahko tudi na novo presajeni lasje pričnejo tanjšati, brazgotine pod njim pa postanejo zelo vidne.

V tem trenutku preizkušajo delovanje veliko obetavnih in različnih terapij, vključno z gensko terapijo (pri kateri se geni, ki so vezani na rast las, vstavijo neposredno v mešiček) in kemikalijami, ki podaljšajo aktivno fazo rasti las.

Ena od bolj zanimivih terapij je povezana s kloniranjem, procesom, s katerim bi znanstveniki klonirali vaše lase, tako da bi lahko sami sebi nekoč privoščili prav toliko las, kot bi si jih sami želeli.

Še zanimivost:

  • ste vedeli, da sploh ni res, da bi nošnja klobuka povzročala plešavost? Če klobuk ni tako zelo oprijet in tesen, da bi zaustavljal prekrvavitev lasišča (in z njim lasnih mešičkov), klobuk ne bo povzročal izgube las.

kobuk

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju