10 najpomembnejših nasvetov za prevoz vaše mačke v veterinarsko ambulanto

20. 10. 2017
Deli
10 najpomembnejših nasvetov za prevoz vaše mačke v veterinarsko ambulanto (foto: profimedia)
profimedia

Da so veterinarski pregledi zelo pomembni, je znano vsem skrbnim lastnikom štirinožnih ljubljenčkov. A če je pri kužkih hitro jasno, da potrebujejo pomoč strokovnjaka, pa je v primeru muck, mačk in mačkonov stvar precej drugačna. Slednje so namreč vajene skrivati svojo bolečino in bolezen, zato njihovi lastniki včasih pozno ugotovijo, da je z njihovo kosmatinko nekaj zelo narobe.

Tudi zato pozdravljamo skorajšnjo vseslovensko akcijo podjetja Royal Canin, ki bo spodbujala mačje lastnike po Sloveniji, da se naročijo na preglede v slovenskih veterinarskih klinikah.

O tem, kdaj natančno bo stekla njihova akcija, vas bomo na tem mestu še obveščeli, najprej pa vas želimo podučiti o tem, kako gre vašo mačko pravilno (in s čim manj stresa) prepeljati do klinike.

Strokovnjaki skratka svetujejo, da ...

  • 1. Nikdar ne vozite z mačko prosto spuščeno v avtomobilu.
  • 2. Uporabite zanesljiv transporter.

Transporter naj se odpira tako zgoraj kot spredaj in naj nudi možnost razstavljanja na sredini (če je mogoče enostavno odpreti zgornji del, lahko veterinar pregleda prestrašeno mačko, ki ostane v spodnjem delu transporterja). Pomembne so praktične in funkcionalne možnosti, izogibajte se razkošnim in pogosto dragim transporterjem.

Še to: Med prevozom je pomembno, da transporter trdno pričvrstite, da se v avtomobilu ne premika in prestraši vaše mačke.

  • 3. Transporter doma postavite nekam, kjer se bo mački zdelo, da gre za kos pohištva.

Vaši mački bo tako postal dobro znan.

  • 4. Transporter naredite čim bolj udoben in domač.

To lahko storite tako, da vanj postavite obleke, ki dišijo po vas ali vaši mački (mačko lahko po obrazu pobožate z mehko krpo, da se navzame njenega vonja). S sintetičnim mačjim obraznim feromonom (Feliway TM ) – na voljo v ambulanti – obleko poškropite vsaj 30 minut pred odhodom. Ne pozabite, da lahko vaša mačka med potjo pobruha ali ponesnaži transporter, zaradi česar vam priporočamo, da za pot nazaj s seboj vzamete rezervno podlogo.

  • 5. Če mačka v transporter ne zleze sama, jo mirno dvignite in jo spustite v transporter skozi zgornjo odprtino.

Prav tako lahko odstranite zgornjo polovico transporterja in jo nato namestite nazaj, ko se mačka namesti. Če vaša mačka noče v transporter, jo lahko zavijete v debelo brisačo, (na njej naj bo njen vonj ali poškropljen feromon), nato pa mačko z brisačo skupaj spustite v transporter.

  • 6. Ko ga postavite v avto, preprečite tresenje transporterja med vožnjo.

Postavite ga v prostor za noge za sprednjimi sedeži ali pa ga pričvrstite z varnostnim pasom. Vozite previdno. Ne poslušajte glasne in agresivne glasbe; tiho se pogovarjajte s svojo mačko, da jo pomirite. Tišji kot je lastnik, bolj mirna je mačka. Nekatere mačke rade gledajo ven, vendar jih bo večina hvaležnih, če med vožnjo transporter pokrijete z brisačo.

  • 7. Pri hoji od avtomobila do recepcije, se poskusite izogniti tresenju transporterja ali brcanju vanj.
  • 8, Ko prispete v recepcijo, prosite receptorja, da vam pokaže, kam morate sesti in kam položiti transporter.

Toplo vam priporočamo, da sprednjo stran transporterja obrnete k sebi (in ne proti drugim mačkam) ter da transporter med čakanjem pokrijete z brisačo.

  • 9. Seveda morate istemu postopku slediti tudi na poti domov.
  • 10. Če imate več mačk, morate biti še posebej pozorni, ko eno izmed njih prinesete nazaj domov.

Mačko pustite v transporterju nekaj minut, da vidite, kako se bodo odzvale druge mačke. Če vse mačke ostanejo mirne, odprite transporter in dovolite mački, da se pridruži svojim sostanovalkam. Če začutite napetost med mačkami, je to verjetno posledica tega, da ima mačka ob prihodu domov na sebi vonje ambulante. Če pride do tega, pustite mačko v ločeni sobi (seveda s peskom, hrano in svežo vodo) vsaj 24 ur, da se navzame bolj domačih vonjev.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord