10 razlogov, zakaj ni dobro, da neprestano nekaj delate

27. 1. 2015
Deli
10 razlogov, zakaj ni dobro, da neprestano nekaj delate (foto: profimedia)
profimedia

Saj poznate tiste ljudi, ki morajo nenehno nekaj početi. Ki vedno nekaj delajo. Ki so vedno "busy". Ko za trenutek odložijo delo, pa jih takoj prične preganjati slaba vest. In če jih ne poznate - ste morda ta oseba vi?

V leto 2015 ste vstopili z resnimi in dobro zastavljenimi cilji. Navdušeno ste se pognali proti njim in marljivo vztrajate na poti, ki vas bo pripeljala do srečnega konca. A s takšnim zagonom se lahko tudi prekurite. Tule je 10 razlogov, zakaj morate paziti, da prav vaše polno zaposleno življenje ne bo ovira pri doseganju želenih ciljev.

1. Če ste nenehno zaposleni, niste prisotni

Življenje je sestavljeno iz neštetih trenutkov. Vsak trenutek je lahko nova izkušnja. Nekateri nas ganejo, drugi nas potisnejo v akcijo, spet tretji nas popolnoma spremenijo. Če ste neprestano z nečem zaposleni, ogromno teh trenutkov zamudite. Zato strokovnjaki poudarjajo, da je potrebno razlikovati med deloholikom in nekom, ki veliko naredi. Deloholik želi izpasti pomemben, ker veliko dela. Tisti drugi pa želi predvsem narediti, kar je pomembno. Znate razbrati to razliko v vašem življenju?

2. Če ste nenehno zaposleni, mislite, da je premikanje napredek

Paretov princip je hipoteza, ki nas uči, da 80% rezultata pride iz 20% vašega investiranega časa. Umetnost je identificirati, kako je pri vas videti teh 20%, ta čas, ko resnično nekaj naredite in ne samo delate. Odkrijte vaših 20% in začeli boste delati stvari, ki vas resnično vodijo do vaših ciljev in ne stvari, ki jih le počnete zato, da nekaj počnete.

3. Če ste nenehno zaposleni, ne prioritizirate pravilno

Ko smo preveč zaposleni, se vse stvari, ki naj bi jih naredili, zdijo nujne. Prioritizirati pomeni razumeti razliko med stvarmi, ki naj bi bile narejene od stvari, ki morajo biti narejene. Naučite se identificirati, katere stvari so pomembne in katere lahko počakajo, da boste s svojim časom bolj učinkovito razpolagali. In sčasoma tudi več naredili (in manj delali).

4. Če ste nenehno zaposleni, strmite k opravljanju več nalog hkrati (kar pa možgani sovražijo)

Koliko zavihkov imate v tem trenutku odprtih v vašem spletnem brskalniku? Če smo vas ujeli na dober dan, verjetno nekje med štiri do sedem. Produktivnost, h kateri tako radi stremimo, v resnici upade, če počnemo več stvari hkrati, ker opravljanje več nalog hkrati zamegli naše možgane. Učinek je takšen, kot če se recimo niste dovolj naspani. 

Zato delajte eno stvar na enkrat. Brez motenj, vse dokler je ne končate. Dolgoročno boste navdušeni nad rezultati, čeprav bo prilagajanje na takšen režim dela zelo težko.

5. Če ste nenehno zaposleni, si ne vzamete časa zase

Vzeti si dopust ne pomeni, da ste leni ali da zanemarjate svoje odgovornosti. Pomeni, da se ohranjate v formi kot celostna oseba, holistično, v umu in telesu. Vzeti si trenutek zase in početi nič, je praksa, ki jo počno številni zelo uspešni ljudje. Direktor omrežja LinkedIn Jeff Weiner ima v urniku zapisane premore, ko ne počne ničesar - le razmišlja in umirja svoj um. Preizkusite.

6. Če ste nenehno zaposleni, bodo prijatelji kmalu le še znanci

Prijateljstvo je pomembna komponenta naših življenj. Druge ljudi okoli sebe potrebujemo zato, da smo izpostavljeni drugačnim perspektivam in mnenjem, v prepletu katerih se lahko razvijamo. Nenehno zaposleni pa le težko najdejo čas za svoje prijatelje, za njihove nasvete in poglede. Vzemite si čas za ljudi, ki vam bodo vedno povedali resnico. Morate jo slišati, četudi si je ne želite.

7. Če ste nenehno zaposleni, pozabite na svoje sanje

Sanje so gorivo našega življenja. So temelj naših želja in upov. So tisto, kar nas vodi naprej, tudi, ko nam sreča obrne hrbet. Brez sanj ne moremo ohranjati strasti in zagona za vse, kar želimo v življenju doseči. Ker saj veste - sanje so tiste, ki navadnim ljudjem omogočijo, da naredijo nekaj izjemnega. 

8. Če ste nenehno zaposleni, pozabite postaviti meje

Smo v svetu, ki se nikoli ne izklopi. Iz vseh strani nad nas letijo SMSi, tviti, elektronska pisma, telefonski klici in novi facebook statusi. Zdi se nam, da moramo biti na tekočem z vsem tem, zato jih tudi sprejemamo vse na enkrat. Ob tem se morate zavedati, da odgovarjanje na elektronsko pošto ni vaša služba, je le delovno opravilo funkcije, ki jo imate. Uspešni menedžerji imajo zato zastavljene posebne termine v dnevu, ko se posvetijo samo elektronski pošti. In spet druge termine, ko opravljajo klice. Če ste angažirani za svoje delo, boste nanj tako ali tako na nek način mislili ves dan - a morate tudi postaviti meje, ker ni potrebno, da ste neprestano dosegljivi. 

9. Če ste nenehno zaposleni, pozabite, zakaj ste nenehno zaposleni

Če si ne vzamete časa za premislek, boste pozabili, zakaj delate, kar delate. Kaj je tisto, kar vas vodi, da dosegate nove stvari pod težkimi pogoji, tudi, ko bi drugi ljudje morda že vse skupaj pustili in odšli? Ujeti v rutino nenehnega dela lahko hitro pozabimo kakšen je odgovor na tako preprosto vprašanje: "Zakaj?"

10. Če ste nenehno zaposleni, ogrožate svoje zdravje

Dve besedi: kronični stres. In kronični stres vodi do težav, ki jih resnično ne želite privoščiti vašemu telesu. Zgradite si dnevno rutino, ki dobrobit vašega telesa postavlja na prvo mesto. Uporabite mobilne aplikacije, ki bodo vodile vaš dnevni režim, če se sami ne morete disciplinirati. Verjemite, da lahko najboljše rezultate ustvarite le, če imate zdrav um v zdravem telesu.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec