Kim Jong Un že desetletja drži Severno Korejo pod strogim nadzorom, življenje v tej državi pa velja za eno največjih skrivnosti.
Kim Jong Un je vrhovni voditelj Severne Koreje, ki velja za eno najbolj zaprtih držav na svetu. Kim je na oblast prišel konec leta 2011, po smrti svojega očeta Kima Jonga Il. Je tretji voditelj iz družine Kim, ki vlada Severni Koreji od njene ustanovitve leta 1948.
Stvari, ki so v Severni Koreji prepovedane in se nam, živečim v Evropi, zdijo nerealne:
13. Zahodna moda
Severnokorejski voditelj Kim Jong Un je v dveh regijah, ki mejijo na Kitajsko, prepovedal kavbojke in nekatera druga zahodna oblačila. Pjongjang se tako poskuša boriti proti vplivu zahodne kulture, ki v državo prodira od sosedov.
12. Kondomi
V Severni Koreji so prepovedane vse vrste kontracepcije. Zato je iskanje kondoma zelo težka naloga. Mnogi odrasli Severni Korejci bodo zelo veseli, če bodo za darilo prejeli kontracepcijsko sredstvo.
11. Nepremičnine
Severnokorejska vlada ima izključne pravice do vseh zemljišč in nepremičnin. Zaradi tega je skoraj nemogoče kupovati in prodajati hiše ali stanovanja. Kljub temu Severni Korejci najdejo načine, kako to storiti, kar je privedlo do nedavne omilitve zakona.
10. Dizajnerski čevlji
Če boste v Severni Koreji kdaj iskali čevlje Manola Blahnika ali kakšno drugo znano blagovno znamko, boste razočarani. Dizajnerski čevlji tukaj niso na voljo, z izjemo regije, ki meji na Kitajsko, kjer lahko kupite čevlje z visoko peto, izdelane na Kitajskem.
9. Božično drevo
Severna Koreja je uradno ateistična država. Vsi verski obredi so prepovedani ali strogo nadzorovani s strani vlade. Zato v svojem domu ne morete kupiti ali imeti nobenih božičnih okraskov, vključno z božičnim drevescem.
8. Starbucks
V tej državi ni verige Starbucks. Če želite v Pjongjangu spiti kavo, lahko obiščete eno od priljubljenih kavarn Ryongwang.
7. Kabelska televizija
V državi so le 4 uradni televizijski kanali. Vladna cenzura je tako močna, da v državi ni nobene druge televizije.
6. Zahodne revije
Severnokorejski propagandni aparat prepoveduje vse vrste tujih časopisov in revij. Vlada in posebne agencije spremljajo vse, kar je natisnjeno. Tukaj ni modnih in 'lajfstajl' revij. Vse, kar lahko Severni Korejci preberejo, je izobraževalno ali povezano z ideologijo.
5. Wi-Fi in mednarodna telefonija
Od 15 milijonov Severnih Korejcev jih ima le milijon mobilne telefone, vendar tudi oni ne morejo opravljati mednarodnih klicev. Obstajajo tudi omejitve glede uporabe omrežja 3G. Nasprotno pa lahko tujci, ki vstopajo v državo, kupijo SIM kartico, vendar le za mednarodne klice.
4. Vstopnice za glasbene koncerte
V Severni Koreji lahko nastopa zelo malo tujih izvajalcev, zato tukaj ne boste mogli iti na koncert svoje najljubše skupine. Edina skupina, ki ji je bilo dovoljeno nastopiti, je bila slovenska skupina Laibach. Njihov koncert je bil leta 2015 v Pjongjangu. Namesto tega se lahko Severni Korejci udeležujejo koncertov lokalnih umetnikov.
3. Apple
V Severni Koreji velja omejitev prodaje kakršnih koli sodobnih visokotehnoloških naprav. Apple iPada ne morete kupiti. Severna Koreja pa je razvila svojo tablico, za katero njeni ustvarjalci trdijo, da ni nič slabša od katere koli zahodne.
2. Športni avtomobili
Še en luksuz, ki ga je v tej državi absolutno nemogoče dobiti. Nakup dragega športnega avtomobila je zaradi sankcij, ki so jih Severni Koreji uvedli ZN in Evropski uniji, popolnoma neizvedljiv.
1. Počitnice v tujini
Državljani Severne Koreje ne morejo potovati na počitnice v druge države. To je kršitev človekovih pravic, vendar se Severni Korejci tega verjetno sploh ne zavedajo.
Severnokorejski voditelji se na vse načine trudijo preprečiti zunanji vpliv na svojo državo. Prepovedujejo marsikaj, a svet, v katerem živimo, gre naprej. Nelogično je pričakovati, da bo Severna Koreja za vedno ostala enaka. Vendar se ljudje in njihov način življenja postopoma spreminjajo, zahvaljujoč severnim in južnim sosedom.
- Preberite si tudi: Vse, kar morate vedeti o Kim Yo Jong, mlajši sestri Kima Jonga Una