Revija Forbes je predstavila osvežen seznam najbogatejših med najbogatejšimi na svetu. Na vrhu seveda nobenih presenečenj, je pa vseeno izpostavljenih nekaj zanimivosti.
Preden vas prepustimo seznamu, naj dodamo, da je revija Forbes spustila finančne kriterije za vstop na lestvico za 2 milijardi dolarjev. Tako se med najbogatejše štejejo vsi, ki imajo 29 milijard dolarjev ali več premoženja. Na letošnjem seznamu dvajsetih najbogatejših so le 3 ženske in le 5 ne-Američanov.
Brez večjih presenečenj pa pretežni del seznama sestavljajo milijarderji iz področja tehnologije. Tule so torej tisti z najdebelejšimi denarnicami.
1. Bill Gates - 79.2 milijarde dolarjev
Ustanovitelj podjetja Microsoft je ponovno na vrhu, že šestnajstič v 21 letih. V zadnjem letu je Bill Gates povečal svoje premoženje za 3 milijarde dolarjev. Zadnje leto Bill Gates glasno opozarja na problematiko previsoke energetske potrošnje v ZDA.
2. Carlos Slim - 77.1 milijarde dolarjev
Mehiški telekomunikacijski mogotec se kar ne more umakniti s seznama najbogatejših. Čeprav trdi, da dela vedno manj. Na drugem mestu se je, presenetljivo, znašel kmalu zatem, ko je eden za enega od svojih poslov za četrto četrtletje prejšnjega leta oznanil nižje prihodke od pričakovanih.
3. Warren Buffet - 72.7 milijarde dolarjev
Ameriški poslovni mogotec, investitor in filantropist, predvsem pa predsednik in lastnik največjega deleža ameriškega konglomerata Bershire Hathaway Inc., ki si med drugim lasti znamke Dairy Queen, Fruit of the Loom, NetJets in Heinz. V svoji zadnji okrožnici lastnikom delnic v podjetju se je posul s pepelom in napisal, da ga je kar malo sram, kako je pri igranju z britansko prodajalno verigo Tesco izgubil 444 milijone dolarjev. "Pozorni investitor bi delnice Tesca prodal prej," je bil samokritičen Buffet.
4. Amancio Ortega - 64.5 milijarde dolarjev
Možakar, ki stoji za špansko modno znamko Zara, je še prejšnji teden kupoval nepremičnine v okolici Londona. 2. februarja je kupil rudarsko podjetje Rio Tinto za 375 milijonov dolarjev. To je sedaj le kapljica na njegovem lastniškem portfelju, ki med drugim vključuje tudi Oxford Street in Wood Street v Londonu.
5. Larry Ellison - 54.3 milijarde dolarjev
Predsednik podjetja Oracle in redni golf partner Baracka Obame, ki mu položaj na petem mestu najbogatejših na svetu ni najbolj všeč. Zato še oddaja hišo na Malibuju za 65.000 dolarjev.
Ostali na seznamu:
6. Charles Koch (42.9), eden od bratov Koch in lastnik Koch Industries, z bratom si deli 6. mesto.
6. David Koch (42.9), drugi od bratov Koch, ki sta skupaj zasedla 6. mesto, prav tako lastnik Koch Industries.
8. Christy Walton (41.2), najbogatejša ženska na svetu, ustanoviteljica prodajne verige Walmart.
9. Jim Walton (40.6), član uprave v prodajni verigi Walmart, najmlajši sin pokojnega Sama Waltona.
10. Liliane Bettencourt (40.1), dedinja znamke L'Oreal.
11. Alice Walton (39.4), še ena od dedinj bogastva verige Walmart.
12. S. Robert Walton (39.1), najrevnejši v družini Walton, pravnik, lastnik deleža v hotelski verigi Hyatt.
13. Bernard Arnault (37.2), francoski predsednik poslovnega konglomerata LVMH, ki med drugim vključuje znamke Moet, Hennessey in Louis Vutton.
14. Michael Bloomberg (35.5), nekdanji župan New Yorka, zagovornik izgranje naftnega cevovodnega transporta, ki ga mnogi označujejo za ekološko katastrofo prihodnosti.
15. Jeff Bezos (34.8), predsednik podjetja Amazon, ki je svojemu portfelju nedavno tega dodal še The Washington Post.
16. Mark Zuckerberg (33.4), ustanovitelj socialnega omrežja facebook.
17. Sheldon Adelson (31.4), 81-letni predsednik korporacije Las Vegas Sands.
18. Li Ka-Shing (33.3), poslovni mogotec iz Hong Konga in obenem najbogatejši Azijec.
19. Larry Page (29.7), program in poslovnež, ki je leta 1998 s Sergeyem Brinom ustanovil Google, Inc.
20. Sergey Brin (29.2), rusko-ameriški soustanovitelj znamke Google
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču