222 znanstveno podprtih zvijač, kako zaspati in nemoteno spati

13. 10. 2019
Deli
222 znanstveno podprtih zvijač, kako zaspati in nemoteno spati (foto: profimedia)
profimedia

»Raziskave nenehno kažejo, da so ljudje, ki trdno spijo sedem do osem ur hkrati, izpostavljeni najmanjšim tveganjem visokega krvnega tlaka, srčnih bolezni, depresije in prekomerne teže ter se tudi bolje imunsko odzivajo na okužbe.«

Za časa svojega življenja ste se gotovo že kdaj srečali tudi z nespečnostjo, ki pa je bila na srečo kratkega veka. Te vrste nespečnosti povzročajo bežne zagate, kot sta jet lag ali zaskrbljenost zaradi razgovora za službo. Kaj pa, kadar nespečnost postane kronična, ker je posledica dolgotrajnih težav, kot je stres na delovnem mestu? V tem primeru je znak za alarm na mestu, saj dolgotrajno pomanjkanje spanja ne le vpliva na kakovost vašega življenja, temveč tudi škoduje vašemu zdravju.

Dr. Sarah Brewer, mag. znanosti, je v predgovoru h knjigi Kim Jones 222 zvijač, kako zaspati poudarila pomen spanca z naslednjimi besedami: »Zadosten spanec vam lahko pomaga živeti dlje, če gre zaupati raziskavi, ki je več kot dvaindvajset let spremljala enaindvajset tisoč parov dvojčkov. Glede na rezultate so tisti, ki jim je uspelo odspati čarobnih sedem do osem ur na noč, živeli dlje od tistih, ki so običajno spali manj ali več časa.«

Naj pa vam zgoraj omenjeni podatki nikar še dodatno ne podaljšajo bedenja globoko v noč. Pa tudi uspavalne tablete raje pustite neodprte v vašem predalniku. Namesto tega raje upoštevajte nasvete iz knjige Kim Jones, ki je te dni izšla pri založbi Gnostica. S pomočjo njenih 222 znanstveno podrtih zvijač se boste z nespečnostjo lahko soočili po naravni poti s pomočjo prehrane, življenjskega sloga, kognitivnega, zavednega in drugih pristopov.

Poleg štetja ovc …

… vam zdaj lahko pomaga še 222 učinkovitih ukrepov zoper še tako trdovratno nespečnost in ni vrag, da se kakšen izmed njih ne bi izkazal za še posebno učinkovitega v vašem primeru.

Za pokušino si iz knjige izposojamo tri zanimivejše pristope, ki jih Kim Jones navaja v knjigi 222 zvijač, kako zaspati.

  • 1. Preden ugasnete luči, prenehajte biti ’družabni’

Ignorirajte Instagram, izključite Snapchat, izklopite Twitter in se odpovejte Facebooku nekaj ur pred spanjem.

»Ko je britanska dobrodelna organizacija Royal Society for Public Health objavila poročilo o tem, kako družbeni mediji vplivajo na zdravje in dobro počutje mladih, je ugotovila, da sta Instagram in Snapchat (oba osredotočena na podobo) najslabša, saj negativno vplivata na spanje in dojemanje telesa ter krepita zaskrbljenost in strah, da ne bi česa zamudili. Ko brskate po družabnih straneh, si je ključno zapomniti, da ljudje po navadi objavljajo fotografije, na katerih so dobro videti in se zabavajo – ali celo posnetke, ki so obdelani s Photoshopom, da bi bili videti ’popolni’.«

Še posebno mladi so ob spremljanju takšnih podob nagnjeni k temu, da se s prikazanim primerjajo, hkrati pa so v sebi še vedno dovolj negotovi, da jih občutek, da v življenju nekaj zamujajo, lahko obsede do te mere, da jih to prikrajša za notranji mir in jim krajša spanec. Kim Jong vsem ’trpečim’ na tem mestu polaga na srce naslednjo modrost: »... bi lahko poskusili sprejeti japonski koncept ’vabi sabi’, ki se izogne plitkemu stremljenju k popolnosti z Instagrama in s Pinteresta. Namesto tega sprejme nepopolnosti in vidi lepoto v razpokah in pomankljivostih – vključno z gubami, ki jih morda imate, vašo neizklesano in neizoblikovano postave ter ’obrabljenim’ domom, ki je leta negoval vašo družino. V življenju obstajajo pomembnejše stvari ...«

  • 2. 90 minut pred spanjem si privoščite toplo kopel!

Morda vas bo naslednje dejstvo presenetilo, vendar toplota in udobje vroče vode nista tisto, kar vas lahko uspava. Takšna kopel je sicer nadvse sproščujoča, vendar pa je spanec bolj povezan s padcem vaše telesne temperature, potem ko zapustite kopel.

»Vsako noč mora središčna temperatura vašega telesa pasti, da spodbudi možgane k izločanju hormona melatonina, kar povzroči zaspanost. Ko se namakate v topli vodi, prihaja kri na površino vaše kože – in ko kopel zapustite, te razširjene krvne žile hitro oddajo toploto iz središča vašega telesa, kar pripomore, da vaša temperatura naglo pade in pošlje možganom sporočilo, naj proizvedejo melatonin.«

Raziskava Unverze v Loughboroughu avtoričine navedbe potrjuje: »... ljudje, ki so si privoščili vroče kopeli ob 21. uri, so zakinkali hitreje in uživali več globokega spanca počasnih valov od tistih, ki so si privoščili kopel prej istega dne.«

3. Dvojna vrzel za manj nočnih obiskov na stranišču

Se pogosto zbujate, ker morate ponoči skočiti na stranišče? Poleg tega, da si omejite pitje tekočin vsaj dve uri pred spanjem, lahko nočne obiske stranišča zmanjšate tudi s pomočjo naslednjega, prav posebnega trika: »Tehnika – imenovana dvojna vrzel – se uporablja pri zdravljenju prekomerno aktivnega mehurja. Z njo zagotovimo, da je povsem prazen. To bi lahko pomenilo, da boste manj pogosto deležni surovih nočnih zbujanj!«

Pri izvajanju te tehnike morate še pred spanjem na stranišče in svojo potrebo opraviti. Nato počakajte tam še trideset sekund in poizkusiti iz mehurja še enkrat stisniti preostanek. Lahko pa greste na stranišče npr. ravno preden si umijete zobe, in nato še enkrat poizkusite, ko ste slečeni, umiti in namenjeni v posteljo (približno deset minut pozneje).

Preostalih 219 zvijač za boljši spanec pa le preverite še v knjigi ...

222 zvijač222 zvijač, kako zaspati

Medtem ko nekateri srečneži zaspijo precej kmalu po tem, ko položijo glavo na vzglavnik, lahko za druge odhod v posteljo in nato nekajurna nepretrgana borba, da bi zaspali, postaneta nočna mora. Še zlasti kadar se to ponavlja noč za nočjo. 

Knjiga 222 zvijač, kako zaspati je polna številnih vsakodnevnih zvijač, ki jih lahko preizkusite, kot tudi nekaj čudnih in čudovitih nasvetov, zbranih na podlagi znanstvenih raziskav, iz katerih lahko črpate navdih. To, kar pomaga nekaterim, morda ne bo učinkovito za druge, zato bodite pripravljeni, da poizkusite, in eksperimentirajte.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord