4 trenutki zaskrbljenosti, ki nam jih je prinesla digitalna doba

12. 3. 2015
Deli
4 trenutki zaskrbljenosti, ki nam jih je prinesla digitalna doba (foto: profimedia)
profimedia

Zvoni. Vibrira. Utripa. Vse okoli nas naprave, ki nenehno potrebujejo našo pozornost. So del našega življenja, z njimi pa smo si nakopali tudi nekaj iracionalnih (ali morda tudi ne?) razlogov za zaskrbljenost, ki so popolnoma unikatni za to digitalno dobo v kateri živimo. 

Kaj se je v poštnem nabiralniku nabralo čez noč?

Vsako noč smo - v najboljšem primeru - nezavestni do nekje osem ur. Spimo, sanjamo in - zamujamo. Osem ur v digitalni dobi je namreč cela večnost. Zato že takoj zjutraj čutimo tisto nervozo, ki nas sili, da pogledamo elektronsko pošto, facebook obvestila in sveže twitter objave še preden ta dan premierno sedemo na WC školjko (ali pa medtem, ko sedimo na WC školjki). Nato strmimo v kopico novosti, ki so se pripetile na družbenih omrežjih in se nam zdi, da ne bomo nikoli več dohiteli poteka dogajanj.

Zdaj pa malce zares - dokazano je, da rutina, po kateri zjutraj takoj preverjamo novosti na socialnih omrežjih in srkamo na novo prispelo elektronsko pošto, naše možgane fundamentalno spreobrača v potrošniško mišljenje. Iz nas sami ustvarjamo to pošast, ki si želi vedno več in več, pošast, ki želi biti nenehno vpeta v tok informacij. Zato dobronamerni nasvet: prvi opravki zjutraj naj bodo pomirjujoči in naj imajo oprijemljiv rezultat - pojdite na sprehod, pocrkljajte osebo, ki spi poleg vas, pripravite si bogat zajtrk. 

Klic iz neznane telefonske številke

Iz žepa potegnemo zvoneč mobilni telefon in zagledamo telefonsko številko, ki ni shranjena v našem imeniku. Oblije nas val anksioznosti, adrenalina in strahu. Kdo je to? Kaj želijo od mene? Kje so dobili mojo telefonsko številko?

In potem se prične igra na srečo - dvignete telefon in dopustite možnost, da vas kličejo iz kakšne zavarovalnice ali turistične agencije, da vas nadlegujejo z nesmiselnimi vprašanji, ali pa klic ignorirate in tvegate, da boste zamudili kakšno res zanimivo življenjsko priložnost. Na koncu seveda dvignete, ker je to "morda prav tisti klic, ki ga čakate". In seveda ni. Je zavarovalnica. 

Če morda vendarle niste med tistimi, ki redno dviguje neznanim številkam, ste potem verjetno v skupini tistih, ki neznane telefonske številke poskušajo identificirati preko googla. 

Pozabljamo, kaj je spontanost

V vsakem danem trenutku imamo lahko na voljo nešteto informacij. Če se čez dve uri dobite na sestanku s pomembnim klientom, lahko s parimi kliki o njem izveste več, kot vam bo verjetno želel povedati sam. Ime in priimek sta običajno vse kar potrebujemo, da lahko pokukamo v zasebnost vsakogar, ki ga še ne poznamo. Odhajate na zmenek s Špelco Šparovček? Aplikacija vam je že izračunala kakšne odstotke ujemanja imate, vmes ste pokukali v njen facebook profil in ugotovili, da ima dva mačka in da je bila lani na dopustu v Turčiji, mimogrede pa ste s kotičkom očesa ujeli še njene plavalne rezultate izpred dvajsetih let, ko je v srednji šoli plavala za zlatega delfinčka. 

Nič ni več prepuščeno naključju, nič nas ne more - oziroma ne sme - presenetiti. Vemo do ure natančno, kdaj bo začelo deževati (no, sneg nas kljub vsemu še vedno uspe presenetiti), vemo kje se nahajajo naši prijatelji, ko si bomo vsi kupili še Apple Watch, pa bomo v vsakem trenutku obveščeni tudi o porabljenih kalorijah, naslednjem obroku in našem srčnem utripu. 

Mobilni telefon z baterijo na 20%

Biti adrenalinski džanki danes pomeni, da greš zjutraj v službo z mobilcem, ki baterije nima napolnjene do 100%. To je bungee skok digitalne dobe. Če ste nagnjeni k stresu, vam bo potem ta baterija grenila vsako minuto dneva, ko boste nenehno pogledovali na telefon, kdaj se za vselej konča vaša prisotnost med dosegljivimi ljudmi.

Ko pade na ali pod 20% -  takrat se potem vključi naš preživetveni nagon in pričnemo pogledovati po možnih rešitvah, ki poleg simuliranja glavobola, da lahko prej zapustimo delovno mesto, vključuje tudi koriščenje odmora za kosilo za nakup (še enega) polnilca.

A brez skrbi, vsi smo podrejeni tej baterijski travmi. Zamislite se le, v kolikor ste kdaj prekinili kakšne načrte, ker ste vedeli, da vam baterija na mobilcu ne bo zdržala do konca.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord