5 izjav Monice Lewinsky, ki si jih velja zapomniti!

25. 7. 2019
Deli
5 izjav Monice Lewinsky, ki si jih velja zapomniti! (foto: Profimedia)
Profimedia

Priljubljeni ameriški psiholog Adam Grant je na Twitterju postavil vprašanje: "Kateri je najslabši karierni nasvet, kar ste ga dobili?", a niti slutil ni, da mu bo komentar ene osebe prinesel nešteto odzivov.

Ta oseba je namreč bila Monica Lewinsky, nekoč najbolj znana pripravnica iz Bele hiše na svetu. Škandal z Billom Clintonom je zdaj že zdavnaj za njo. Ne glede na to, kako hudo je bilo, se zdaj Monica pogosto s humorjem odziva na vse skupaj.

Grant je v svojem zapisu navedel tri najslabše karierne nasvete, ki jih je dobil:

1. Ne zapravljaj časa na to, da bi pomagal drugim.

2. Odstopi od 90 odstotkov vseh projektov, ker ne moreš delati več stvari hkrati

3. Nikoli ne napiši knjige.

Na njegovo vprašanje se je odzvala Monica in zapisala najslabši karierni nasvet, ki ga je dobila: "Prostovoljstvo v Beli hiši bo odlično za tvoj CV." Za to je dobila ogromno všečkov.

Prihajajo padavine: kdaj bo začelo snežiti

Ob tem so ji številni čestitali za pogum in zmožnost, da se poheca na račun nečesa, kar ji je skoraj uničilo življenje. Spomnimo: v središču škandala se je znašla leta 1998, ko se je izvedelo za spolno afero, ki jo je imela s Clintonom kot pripravnica. Takrat je štela rosnih 22 let, Clinton pa jih je imel 49. Po tej izkušnji se je umaknila iz javnosti, da bi dobro razmislila o tem, kar je prestala. Zdaj ima 45 let, piše knjige in se bori proti nasilju ter deli svoje izkušnje z drugimi. Ne glede na to, kaj si kdo misli o njej, si je njene nasvete dobro zapomniti.

1. Učite se iz izkušenj

"Moram biti zmožna dati pomen svoji preteklosti, če sem obtičala v njej," je dejala v pogovoru za The Guardian in delila dober nasvet: integrirajte vse, kar se vam je zgodilo. Svoje izkušnje, vse, kar se vam je zgodilo.

2. Ljudje pozabljajo

V govoru na TED-u je leta 2015 opisala, kaj je prestala: "Priznam, da sem naredila napako, a odziv javnosti in žaljivke, ki sem jih bila deležna - ne sama zgodba, temveč jaz osebno - so bile neverjetne. Bila sem ožigosana kot prostitutka, vlačuga in podobno, ter seveda "tista ženska." Vsi so me poznali, a malokdo je vedel, kdo sem. Razumem, zakaj. Bilo je lahko pozabiti, da je "ta ženska" oseba in da ima dušo."

3. Svoboda govora

V TED-govoru je spregovorila tudi o svobodi govora: "Veliko razpravljamo o naši pravici do svobode govora, a moramo več govoriti o naši odgovornosti do svobode govora. Vsi želimo biti slišani, a raje sprejmimo razliko med povzdigovanjem glasu z namenom in vpitjem zaradi pritegovanja pozornosti."

4. Od sebe ne moremo pobegniti

Leta 2018 je za Vanity Fair zapisala: "Če sem se nečesa naučila, je to to, da ne moremo pobegniti od tistega, kar smo in od tega, kako so nas oblikovale naše izkušnje. Namesto tega morate sprejeti svojo preteklost in sedanjost."

5. O sramotenju

"Samo zato, ker drugih ni obsojala cela država, to ne pomeni, da se niso počutili kot jaz," je dejala v intervjuju za The Guardian. "Ljudje mi pogosto povedo: Prestali smo to pa to, a to ni nič proti temu, kar si prestala ti." Jaz pa odgovarjam: če se jaz utapljam 20 metrov od obale, ti pa 10 metrov stran, se še vedno oba utapljava. Veš, kako je biti zasmehovan s strani okolice - ali pa tega preprosto ne veš."

Povzeto po: Blic.rs

Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec