5 možnih razlogov za nepojasnjeno izgubljanje teže

30. 4. 2017 | Vir: Jana
Deli
5 možnih razlogov za nepojasnjeno izgubljanje teže (foto: shutterstock)
shutterstock

Pred začetkom poletja bi skoraj vsak rad izgubil kakšen kilogram. A če hujšate, ne da bi spremenili režim prehrane ali gibanja, je čas za obisk zdravnika.

Telesna teža niha tako skozi dan kot skozi leto. Kilogram ali dva gor ali dol je čisto normalno. A če ste v manj kot pol leta izgubili več kot pet odstotkov telesne teže pri nespremenjenih prehranskih in gibalnih navadah in ne najdete vzroka za upadanje teže, je čas, da obiščete zdravnika.

Vzrokov za nepojasnjeno hujšanje je lahko več in čim prej je treba odkriti pravega. Naj naštejemo samo nekatere:

1 Težave s ščitnico

Izguba teže je lahko simptom preveč delujoče ščitnice. Drugi spremljajoči znaki so povečan apetit, razbijanje srca, motnje spanja in občutek, da vam je vroče.

2 Bolezni prebavil

Celiakija, avtoimuna bolezen, posledica občutljivosti za gluten, je lahko tudi vzrok upadanja teže. Gluten povzroči okvaro sluznice tankega črevesa, zato pride do motenj v absorpciji hranil iz hrane. Bolezen navadno spremljajo še druge prebavne motnje. Upadanje teže pa lahko povzročijo tudi težave s trebušno slinavko, ki proizvaja encime, ki pomagajo pri prebavi. Spremljajoči simptomi so bolečine v želodcu, spremenjena barva blata, slabost po jedi.

3 Diabetes

Še posebej na začetku obolenja diabetes lahko povzroči zniževanje teže. Poleg tega boste verjetno ugotovili, da ste zelo žejni in da kar naprej hodite lulat. Vaše telo skozi urin odvaja glukozo, ki je ne more absorbirati, kar pa povzroča žejo. Ker glukoza ne more prehajati iz krvnega obtoka v celice, te ostanejo brez vira energije in morajo črpati iz zaloge telesne maščobe in mišic.

4 Depresija

Izguba apetita je pogost stranski učinek depresije. Veliko ljudi niti ne opazi, da hujšajo, ker so tako okupirani s samo depresijo. Bolezen spremljajo še drugi znaki, kot so razdražljivost in vzkipljivost, pretirano pitje alkohola, neodločenost, težave s spanjem in seveda vsi drugi simptomi depresije.

5 Nezadostna prehrana

Predvsem pri starejših se želodec prazni počasneje, tako občutek sitosti traja dlje. Poleg tega je lahko oslabljen tudi signal, ki v možganih kontrolira apetit in sitost. Oboje je pri starostnikih lahko vzrok, da jedo premalo, hujšajo in ne dobijo dovolj hranilnih snovi. Apetit zavirajo tudi nekatera zdravila.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec