5 preprostih nasvetov, kako začeti s tistim, kar si želite

15. 6. 2020
Deli
5 preprostih nasvetov, kako začeti s tistim, kar si želite (foto: Profimedia)
Profimedia

Ena od velikih težav s poskusi, da si izboljšate kakovost življenja je ta, da nikakor ne moremo začeti s nečim novim. Nenehno si dopovedujemo, da nimamo zadosti časa, energije, podpore ... Včasih je to res, včasih pa gre samo za prelaganje odločitve brez vidnega vzroka.

Če imate tudi vi težave z novimi začetki (na primer z uresničevanjem odločitve o obiskovanju vodene vadbe, jezikovnega tečaja ... ), upoštevajte nekaj nasvetov, ki jih je vredno preizkusiti.

1 Odločite se za nekaj, kar si res želite

Eden od razlogov za to, da ne začnete z neko novo zadevo je ta, da si tega pravzaprav ne želite. Če si postavite cilj, ki ni vaš, ga boste le stežka uresničili. Če dojamete, da v bistvu gre za cilj, ki so ga postavili ljudje okrog vas (starši, prijatelji, partner, profesor ... ) pozabite nanj. Postavite si cilj, ki si ga želite uresničiti vi, ne odločite se za tistega, ki vam ga predlagajo drugi.

2 Raziskujte in naredite načrt

Verjetno so pred začetkom dela težave in ovire predvsem v naših glavah. Vedite, da gre za kup izgovorov, ki temeljijo na nečem, česar niste še niti poskusili narediti. S pomočjo raziskovanja lahko pomirite notranje dvome, zmanjšate občutke tesnobe in vidite pozitivne plati. Načrtujte, kako boste dosegli svoj cilj.

3 Ne bodite prestrogi do sebe

Ne zapletajte zadev po nepotrebnem. Če si postavite previsoke cilje, obstaja velika možnost, da boste odnehali prej, preden vam neka nova stvar preide v navado. Zato od sebe ne zahtevajte preveč in si ne očitajte, če vam ne uspe takoj. Z vztrajnostjo je možno doseči veliko.

4 Prijatelje prosite za podporo in pomoč

Večino stvari je lažje narediti, če vam nekdo stoji ob strani. Poiščite pravo družbo za to, tako se boste medsebojno motivirali. Videli boste, so vam vaši bližnji pripravljeni pomagati, ko vidijo, da ste na poti udejanjanja odločitve, ki vam bo v prid (in ki je vaša, ne tuja zamisel).

5 Lotite se dela!

To je lahko povedati, težje je narediti in razviti novo navado. Pomnite: vse je mogoče. Razmišljanje o nečem je koristno, a to ni udejanjanje. Včasih je preprosto potrebno nehati poslušati (in iskati) izgovore v svoji glavi in začeti delati tisto, kar si res želite.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ