6 najbolj razširjenih jezikov na svetu

29. 9. 2018 | Vir: Jana
Deli
6 najbolj razširjenih jezikov na svetu (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Čeprav bi lahko rekli, da je najbolj razširjen in predvsem edinstven jezik na svetu kar jezik ljubezni, vam ob bližajočem se svetovnem dnevu jezikov, ki ga obeležujemo 26. septembra, predstavljamo šest jezikov, s katerimi se sporazumeva največ Zemljanov.

Kitajščina

V kitajskem jeziku se sporazumeva 1,3 milijarde ljudi, kar je več kot petina celotnega prebivalstva. Ravno zaradi števila govorcev je kitajščina najbolj razširjen materni jezik, se pa njegova jezikovna družina deli na narečja – največ ljudi, okoli 800 milijonov, govori mandarinščino, drugo najbolj razširjeno narečje je wu, ki ga govori okrog 90 milijonov govorcev, približno 80 milijonov pa se sporazumeva s kantonščino. Kitajski jezik je zahteven za učenje, saj je izrazito zlogovni jezik, a se odpira tujim vplivom. Kitajci tujo besedo najprej razdelijo na zloge, potem pa za vsak zlog poskušajo najti kitajsko besedo s čim bolj podobno izgovarjavo.

Angleščina

Angleški jezik velja za najpogosteje uporabljen uradni jezik na svetu. Govorijo ga ljudje na vseh celinah, skupaj 508 milijonov ljudi. Najbolj je razširjen v ZDA, Avstraliji in Veliki Britaniji, ob francoščini ga govorijo tudi v Kanadi, angleščina je tudi najpogosteje uporabljani jezik Evropske unije. Angleščina velja za uradni jezik v številnih državah sveta, a ob tem ni domorodna – na primer na Fidžiju, v Hongkongu, na Malti in v Pakistanu. Ker je najbolj razširjen drugi jezik na svetu, počasi vsrkava poglede vseh svetovnih kultur. Kot tuji jezik se ga najpogosteje učijo v Evropi in na Japonskem.

Hindustanščina

Hindustanski jezik, ki je poznan tudi pod imenom hindi-urdu, govori skoraj 500 milijonov ljudi. Gre za podskupino indoarijskih jezikov, ki so razširjeni v Indiji in Pakistanu, kjer je hindustanščina tudi uradni jezik – v Indiji se imenuje hindu (hindijščina) in v Pakistanu se imenuje urdu (urdujščina). Besede hindustanskega jezika večinoma izvirajo iz sanskrta, predvsem hindijščina se močno opira na značilnosti, ki jih ima omenjeni indoevropski jezik, urdu pa je sprejel perzijske, turške in arabske vplive, saj se tudi za zapisovanje uporablja arabska pisava.

Španščina

Španski jezik, ki ga imenujejo tudi kastiljščina, je ibero-romanski jezik, ki se je na severu Iberskega polotoka razvil iz vulgarne latinščine pod vplivom baskovščine in arabščine. Po številu govorcev velja za drugi najbolj razširjeni jezik na svetu po angleščini, ker pa ga kot prvi jezik govori več kot 400 milijonov ljudi, ga lahko uvrstimo tudi na drugo mesto po kitajščini. Zanimivo je, da večina govorcev španščine živi v Ameriki, saj špansko govorijo skoraj v vseh državah Latinske in Srednje Amerike, na Kubi, pa tudi v ZDA in seveda v Španiji.

Ruščina

Ruski jezik po svetu govori nekaj manj kot 300 milijonov ljudi, samo v vzhodni Evropi ima okoli 20 milijonov govorcev, zato velja za najbolj razširjen materni jezik v Evropi. Večje ruske skupnosti so v nekaterih zahodnoevropskih državah, največja je v Nemčiji, pa še v Severni Ameriki, Avstraliji in Izraelu. Ruska pisava se imenuje cirilica in je od leta 1918 po zaslugi carja Petra I. poenostavljena – od takrat rusko abecedo sestavlja 33 črk, ki so imenovane bukve. Tudi ruščina je skozi zgodovino prevzemala tuje besede, poimenovanja mesecev na primer izhajajo iz latinščine, poimenovanja športov pa iz angleščine.

Arabščina

Arabski jezik velja za enega najstarejših jezikov na svetu – spada v skupino semitskih jezikov in je soroden hebrejščini in aramejščini. Je uradni jezik vseh arabskih in še nekaterih nearabskih afriških držav, držav Arabske lige in držav Organizacije islamske konference. Narečja arabskega jezika govori okoli 225 milijonov ljudi, meje med posameznimi narečji so ohlapne in se ne ujemajo z današnjimi mejami držav. Arabščino, ki se zapisuje z arabsko abecedo, delimo na klasično arabščino – jezik, v katerem je napisan Koran, in modernejšo različico arabskega jezika, ki se uporablja v knjigah in medijih.

Besedilo: Manca Preznik // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju