6 potrebnih korakov, ko hoče bivši partner vzpostaviti prijateljstvo

3. 10. 2021
Deli
6 potrebnih korakov, ko hoče bivši partner vzpostaviti prijateljstvo (foto: profimedia)
profimedia

Zgodilo se je, česar ste se bali: bivši partner vam je na družbenem omrežju ponudil prijateljstvo. Medtem ko vaše oči še počivajo na sporočilu, se v vaših možganih vrstijo slike vajinega razmerja in gubate čelo. Muči vas, kaj naj storite.

Jasno, da vsakogar hipoma preblisne razlog, zakaj je zveza razpadla. Želite stopiti še enkrat v isto past? Bi morda radi vedeli, ali hodi na zmenke? Vam je v ušesu zazvenela pesem Taylor Swift? Naj vam po glavi roji karkoli, razmišljanje o razdrti zvezi ni nikoli lahka tema. Oseba, s katero ste preživeli dalj časa, vas najbrž dobro pozna, ko pa so se rane končno zacelile, predvideva, da bi bila lahko prijatelja. Si to želite?

Je prijateljstvo z bivšim partnerjem sploh dobra zamisel? Vedno obstaja razlog, zakaj nekdo vstopi v vaše življenje. Spremenil vas bo (upajmo) na bolje, ali pa se boste sprijaznili z mešanico dobrega in slabega. Ni jih veliko, ki jim je naklonjeno razkošje neboleče ločitve, in včasih oba ugotovita, da jima gre bolje od rok prijateljski kot ljubezenski odnos. Sprememba ni v nobenem primeru preprosta, če pa je, je morda zato, ker ni bilo prave ljubezni. Resnici ej težko pogledati v obraz, a navsezadnje morate ukrepati tako, da se bo izteklo kar najbolje za vas.

Ko se boste odločali, kako se boste odzvali na ponujeno prijateljstvo, si pomagajte z naslednjimi priporočili.

1. Ne prepustite se paniki

Verjetno razglabljate, zakaj si želi obnoviti stike in če si želi ponovnega razmerja. Naj to drži ali ne, ostanite mirni, razen če se počutite izjemno neprijetno. Študija iz leta 2010, objavljena v reviji Journal of Neurophysiology, je odkrila, da so se pri udeležencih raziskave ob spominu na nekdanjega partnerja prebudili deli možganov, ki so tesno povezani s telesno bolečino. Možgani so jim torej sporočali, da je bila ločitev zelo boleča. Če so se enako odzvali vaši možgani, vdihnite in ne sprejemajte drastičnih odločitev. Privoščite si minuto zase in preden odgovorite bivšemu, premislite o spodnjih vprašanjih. Brez panike, že dolgo nista imela stikov, zato odgovor lahko počaka še 20 minut.

2. Si stike res želite in če, zakaj?

Morda se vam bo zdelo to vprašanje neumno, a morate razmisliti, kaj bi se zgodilo, če se vaš nekdanji partner spet pojavi v vašem življenju. Bi se obudila nekdanja čustva, bi obžalovali to odločitev? Si želite, da ve, kaj se dogaja zdaj v vašem življenju? Ali pa ste morda radovedni vi? Navsezadnje to »prijateljstvo« ne bi smelo zmotiti vašega novega življenjskega ritma. Če sumite, da bi vaš bivši/a vnesel zmedo v vaše življenje, ne potrdite prijateljstva. Včasih so zveze pač takšne, da jadrnici po ločitvi zaplujeta vsaka v svoj smer in se njuni brazdi ne križata več. Morda pa nekdanjega partnerja pogrešate iz povsem drugačnih razlogov in bi radi ujeli zamujeno? V tem primeru previdno stopite naprej. Kratek pogovor o tem, kako mu/ji gre, bi vam morda koristil. Dlje vam ni treba, razen če je bila vajina zveza lepa za oba in bi morda res lahko bila prijatelja. Rezultati študije Social Psychology iz leta 2010 namreč kažejo, da pri parih, ki so bili zadovoljni z zvezo, prijateljstvo po ločitvi ni izključeno. Če imate občutek, da ste čustveno kos novim stikom, potem ne oklevajte. A bodite iskreni s seboj, kajti neiskrenost bo prizadela samo vas.

3. Pogovorite se z zdajšnjim partnerjem

Naj je vaš novi partner še tako razumevajoč, je stik z bivšim tema, o kateri se morata pogovoriti. Četudi računate na zgolj nekaj površnih izmenjav besed z bivšim/o, je prav, da ste iskreni do novega sopotnika/ce. Medsebojna komunikacija je pomembna, z njo se vzdržuje in gradi zaupanje. Za lažje razumevanje si predstavljajte obrnjen položaj: kako bi se vi počutili, če bi zdajšnji partner vzpostavil stike z bivšim/o in razmišljal o prijateljstvu? Bi želeli to vedeti in se pogovoriti? Pritrdilen odgovor vam nedvomno sporoča, da je pogovor nujen.

4. Postavite meje

Če ste se odločili za prijateljevanje, upoštevajte, da so nekatere teme neprimerne za pogovor. Klepetata lahko na primer o delu, karieri in družini, nikakor pa ne o novi zvezi in globljih čustvih. Če bosta prestopila to mejo, bosta hodila po minskem polju in bosta v nevarnosti, da stopita na katero od min. Skratka, ne dotikajte se teh vsebin, ker niso primerna za pogovor z nekom, do katerega ste nekoč čutili naklonjenost in ljubezen. Držite se teh omejitev za vaše dobro.

5. Ne obnavljate starih vzorcev

Zveni preprosto, a ni vedno lahko. Zapomnite si: z bivšim partnerjem nista več skupaj, kar pomeni, da ga/jo ne morete v nič siliti, ali mu/ji ukazovati, kaj in kako naj naredi. Prav tako ne morete potrkati na njegova/njena vrata, kadarkoli se vam zazdi. Odpade tudi kakršnokoli spogledovanje. Vajeni prejšnjih odnosov se boste v začetku morda počutili nelagodno, a pazite, da boste tako pri verbalni kot neverbalni komunikaciji imeli vajeti vselej trdno v rokah. Zlahka vas namreč lahko zapeljejo stari vzorci, ki nehote skočijo na plan, kar pa bi vas lahko bolelo. V primeru, da se ne morete zadržati, raje stopite korak nazaj in preden zagazite še globlje, znova ocenite položaj.

6. Vedno lahko rečete ne

Ničesar ne delajte na silo in pod pritiskom samo zaradi dobrega vtisa. Na koga pa bi pravzaprav radi naredili vtis? Če bo vaš bivši partner navrgel, da »pogreša svojega/o najboljšega/o prijatelja/ico« ali da »želi ujeti korak z vami«, vam pa to ne ustreza, mirno recite ne. Misliti morate nase in predvideti, kako bi take poteze vplivale na vaše življenje. Navsezadnje ste odrasla oseba in lahko svobodno sprejemate odločitve, ki v prvi vrsti ustrezajo vam. Kakršnekoli namige na tesnejše stike, ki vam ne ustrezajo, vljudno zavrnite. Če je vljuden in spoštljiv vaš bivši partner, bodite spoštljivi tudi vi. Spoštljivi in odločni.

Vir: Bustle

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord