7 korakov za premagovanje strahu pred letenjem

26. 6. 2017
Deli
7 korakov za premagovanje strahu pred letenjem (foto: Profimedia)
Profimedia

Počitnice so tukaj. Marsikdo bi si želel potovati v oddaljene kraje, a se boji letenja. To fobijo je možno vsaj omiliti do znosnosti, če ne celo premagati.

Ameriški psiholog dr. Martin Seif je predstavil sedem korakov, s katerimi si lahko pomagajo ljudje, ki se bojijo potovati z letalom.

1. Identificirajte sprožilce, ki povzročijo strah

Ugotovite, kateri sprožilci vas prestrašijo oziroma kako se sproži tesnoba, ko gre za letenje. Potrebno je natančno prepoznavanje sprožilcev, da bi lahko omejili svoj strah. Če identificirate sprožilce, ko se "vklopijo", jih boste znali tudi "izklopiti."

2. Na letalo se vkrcajte oboroženi z znanjem

Anksioznost se napaja z nevednostjo in hrani z vprašanjem "kaj, če ..." Ko se oborožite z znanjem in razgledanostjo (v zvezi s potekom poleta), bodo ta dejstva pomirila vaše misli. Zato se seznanite z njimi. Strah ne bo izginil, a vam bo to pomagalo upravljati z njim.

3. Tesnobo ločite od nevarnosti

Pogosto je težko ločiti tesnobo od nevarnosti, saj se vaše telo vedno enako odzove na oboje. Strah prepoznajte kot tesnobo. Dopovejte si, da se bo zaradi tesnobe najverjetneje pojavil strah in da tesnoba še ne pomeni, da ste dejansko v nevarnosti. Varni ste - tudi ko čutite intenzivno tesnobo.

4. Prepoznajte pasti tesnobe

Zaradi tesnobe boste mislili, da ste v nevarnosti tudi takrat, ko ste povsem varni. Vaš nagon vam bo dopovedoval, da se morate izogniti nevarnim situacijam, a če ga boste poslušali, boste s tem še "nahranili" občutek tesnobe. A to lahko premagate - naredite ravno nasprotno, kot vam dopovedujejo tesnobni občutki. Borite se s temi mislimi, a hkrati sprejmite nelagodje, ki ga tesnoba prinaša s seboj.

5. Podučite se, zakaj med poleti prihaja do turbulence

Da bi premagali tesnobo, ki se pojavi med turbulenco, se podučite o delovanju letal in o tem, kako se upirajo turbulenci. Osredotočite se na premagovanje tesnobe, ne razmišljajte o tem, kdaj bo konec turbulence ali kako hudo lahko postane. Opomnite se, da ste varni.

6. S tesnobo seznanite sopotnika

Če potujete sami, se obrnite na druge sopotnike - take, ki sedijo v sedežih zraven vas. Povejte jim, česa se bojite in jim razložite, kaj vam pomaga pri premagovanju tesnobe med poletom. Razložite jim, kateri so vaši sprožilci in kaj vam pomaga v tesnobnih trenutkih.

7. Ocenite vsak polet, ki ga opravite

Izpostavljanje dejanjem, ki vam povzročajo tesnobo, pomaga pri odpravljanju fobije. Vsak polet pomeni priložnost, da si olajšate naslednjega. Zato razmislite o tem, kaj se vam je med njim dogajalo in kako ste omejili strah. Vaš cilj je, da možgane pripeljete do tega, da postanejo manj občutljivi na sprožilce, ki vas privedejo do tesnobe.

Povzeto po www.adaa.org

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ