7 nasvetov, da boste čim lažje predelali novico o poroki bivšega partnerja

9. 6. 2018
Deli
7 nasvetov, da boste čim lažje predelali novico o poroki bivšega partnerja (foto: profimedia)
profimedia

Filmski ustvarjalci so trenutek in odzive svojih junakov, ki jih preseneti vest, da je bivši partner našel novo srečo, velikokrat obdelali. Kaj pa se dogaja mimo filmskega scenarija v resničnem življenju?

»Odziv je pogojen od stopnje prizadetosti in okoliščin. V primeru, ko ste vi končali zvezo, zdrsne novica bolj ali manj gladko mimo, če pa se je zveza razdrla nepričakovano in vam je partner zlomil srce, boste začutili žalost in bolečino. To je povsem običajno, pogosto pa ta čustva sprožijo še misli o lastni vrednosti in prizadeti osebi vsilijo vprašanja, na primer Zakaj ni izbral/a mene? Zakaj nisem dovolj dober/dobra zanj/zanjo,« je razložila strokovnjakinja za medsebojne odnose iz Toronta Nicole McCance.

Četudi ste prepričani, da ste predelali svoje prejšnje razmerje in ga pospravili v predal zgodovine, se lahko v zvezi z bivšim ali bivšo še vedno pojavi občutek tekmovalnosti. Resničen ali namišljen. »Predpostavimo, da vas je partner hudo prizadel. Hote ali nehote se vam bo zdelo nepravično, ker je vzpostavil novo razmerje, pa čeprav ste v novem razmerju tudi vi in ste zadovoljni z novo zvezo. Misel, da si je partner ustvaril novo življenje, je lahko še vedno boleča,« je razložila kanadska strokovnjakinja.

Kako se torej lahko prehodi pot, polna čustvenih bušk in odrgnin, kako se soočiti z novico, da se bo bivši/a poročil/a, ali bonton predpisuje obnašanje za takšne primere? Preden sprejmete nepremišljeno odločitev, McCancejeva priporoča, da pretehtate naslednjih sedem nasvetov.

1. Začutite in predelajte svoja čustva

»Pomembno je, da čustva, ki vas bolijo, na primer razočaranje, žalost in jezo, začutite in jih ne potiskate v globino. Pogovorite se s prijatelji, bolečino lahko tudi izjočete. Potem pa se potrudite, da vsa boleča občutja kot ladjo splavite na odrto morje. Oklepanje žalosti ni nič drugega kot nadaljnje trpljenje,« pravi McCancejeva.

2. Postavite mejo pri skupnih prijateljih

Če si z bivšim partnerjem delita skupne prijatelje, jim odločno povejte, da vas ne zanimajo sveže vesti o njegovem oziroma njenem življenju. »Nekateri bodo z dobrimi nameni želeli deliti z vami slabe novice, češ da je bila poroka grozljiva, ali da jim nov partner/ka ni všeč. Takšne pripombe bodo oživljale vašo zvezo in vas vračale k minulim dogodkom. Za premik naprej v življenju je bolje, da nič ne veste,« svetuje McCancejeva.

3. Brez čestitk ob veselem dogodku

»Na omrežju sem naletela na ljudi, ki zagovarjajo, da se razčiščen odnos z bivšim ali bivšo odraža s čestitko za poroko. Jaz se s tem ne strinjam. Bivši partner je del vaše preteklosti in naj tam ostane. Naj se energija minulega razmerja razblini, ne dovolite, da vas sili v ponovno premlevanje dogodkov. Zato se ne ubadajte s čestitkami in lepimi željami ob njegovi ali njeni poroki,« meni kanadska svetovalka.

4. Slovo na družbenih omrežjih

Konec zveze pomeni tudi umik z družbenih omrežij. Klikniti bo treba okence odsledi. Nicole McCance priporoča, da nehate slediti tudi kateremu od skupnih prijateljev ali družinskih članov. Nenehne informacije o bivšem ali bivši so nevarna past in vas lahko potegnejo v čustveno kaotičen svet, ki vas bo prikoval na enem mestu.

»Seveda ni dovolj, da mu ali ji ne sledite več. Nekatere zavedejo radovednost ali čustva in občasno preverijo, kaj se dogaja z njim ali njo. Zadržite se, kajti ob pomilovanju ter tuhtanju in prežvekovanju minulih dogodkov se ne boste dobro počutili,« je McCancejeva spoznala v dolgoletni praksi.

5. Obkrožite se s prijatelji

S prijateljsko podporo vam bo veliko lažje. Vplivali vam bodo pozitivno energijo, vam pomagali izboljšati samopodobo in prebroditi težke trenutke. Strokovnjaki svetujejo tudi, da si naložite kar nekaj dela, saj ne boste imeli časa razmišljati o bivšem ali bivši. Med nasveti je tudi razvajanje. Dan, ko boste izvedeli za poroko bivšega ali bivše, posvetite sebi in se na primer razvajajte z masažami.

6. Zapišite, zakaj vajina zveza ni uspela

Nekateri ob premlevanju minule zveze izgubijo kompas in se nenadoma spominjajo zgolj srečnih dogodkov. Ne naredite take napake, raje sedite za mizo in sestavite seznam vzrokov, zakaj zveza ni preživela. Pogled na list papirja vas bo opomnil, zakaj nista več skupaj in vam potrdil, da ste sprejeli pravo odločitev, ko ste se razšli.

7. Z novim partnerjem o tem ne razpravljajte

»Jaz z novim partnerjem ne bi govorila o tem. V energijo novega odnosa nima smisla mešati starih čustev, naj preteklost ostane tam, kamor spada,« je svetovala Nicole McCance in dodala: »Ko v novo razmerje pripeljete minulo, lahko partnerju nehote pošljete napačna sporočila. Podvomi lahko, ali ste čustveno res popolnoma pretrgali vezi z bivšim ali bivšo, lahko pa postane tudi negotov/a in se sprašuje, ali ste z vsem srcem v novem razmerju.«

Vir: Lifestyle

Novo na Metroplay: "Gledalci so razlagali, kako naj pustim moža" | N1 podkast s Suzano Lovec