7 razlogov, zakaj moški hodimo na rekreacijo

3. 4. 2017
Deli
7 razlogov, zakaj moški hodimo na rekreacijo (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsak fant, gospodič ali moški v najlepših letih, ki ima rad ekipne športe in na tedenski ravni hodi na svoje ure rekreacije, se bo zagotovo prepoznal v vsaj eni točki, opisani v članku. Punce, gospodične in gospe pa bodo morda bolje razumele, zakaj njihov fant ali mož čuti nujo, da si enkrat ali večkrat tedensko (kljub natrpanemu delavniku) vzame čas za svojo športno dejavnost.

1 Urnik nas spodbudi h gibanju - v vsakem vremenu

V naši (z)družbi velja, da poznamo samo dobro in odlično vreme. Mislim seveda na sobotni mali nogomet na prostem. Zberemo se tudi v dežju, saj mokro asfaltno igrišče ne drsi! In čeprav smo med "tekmo" premočeni do kože, je po tuširanju občutek še bolj blagodejen kot sicer. Zase vem, da v slabem vremenu ne bi šel niti na sprehod, kaj šele v hribe ali kolesarit.

2 (Pre)čiščenje vokabularja

V žaru igre seveda spontano in frekventno letijo iz naših ust folklorne besede in fraze, ki se začenjajo s črkami p, k, f in j.. Ampak trdim, da je preklinjanje hkrati tudi sprostitev. V tisti uri in pol se dobesedno prečistimo in imamo posledično tekom tedna manj tovrstnih skušnjav pri stikih s strankami, na sestankih, pri pedagoškem delu...

3 Tretji polčas

To seveda pomeni druženje ob vrčku/ih piva po rekreaciji. Začne se ponavadi z glasno strokovno analizo igre - o predložkih v sredino, vrzelih v obrambi, o udarcih žoge pod težiščem.. Kaj bi bilo, če bi Pero takrat podal Mateju, ki je bil odkrit, ne pa da je streljal na gol (in ga zgrešil..). Pa ravno v tistem trenutku se je "lomila" tekma; ker kako bi bilo, če bi... Skratka, drage življenjske sopotnice, vrednota se je v zrelih letih na trenutke preleviti v pobalina. Razumete?

4 Solidarnost in odgovornost

Če garderobo zapuščaš zadnji, seveda pogledaš, če so kolegi karkoli pozabili in morebitne relikvije (večinoma preznojene) pač spraviš v svojo športno torbo. Če se pozabljivec izogne 3. polčasu, mu oprane nogavice pač prineseš naslednjič. Žena se je že navadila, da občasno domov prinesem še kakšne spodnjice, katerih lastnik nisem bil nikoli. Pravi: "Dokler ne prineseš ženskih tangic, bo OK!" Še posebej odgovorno pa je imeti v torbi "rezervne" artikle. Ob četrtkih, ko imamo najeto dvorano, prenekateri prihitijo direktno iz službe. Predstavljajte si prijatelja, ko si slači hlače na rob, nervozno brska po svoji torbi in dahne: "Fak, fantje, a ma kdo kakšne športne štumfe za posodit?" Ali pa po tuširanju: "O šit, a ma kdo kakšne frišne gate viška?"

5 Družabnost, celo lobiranje

V teh družbah ali zalegah, če hočete, se najde pester nabor poklicev in družbenih statusov. Vsak posameznik pa lahko s tem druženjem kvečjemu kaj pridobi, si širi obzorje in socialne stike. In ko nekdo izpostavi problem ali potrebuje nasvet za karkoli, ni vrag, da cca. 15 "modrecev" ne najde rešitve. Vsaj eden pozna tega in tega in le-ta lahko to in to "zrihta"...

6 Analiza partnerskih odnosov (skozi moško prizmo)

Seveda poznamo od kolegov boljše polovice in jih ob njihovi občasni navzočnosti karseda spoštljivo obravnavamo. Pa vseeno se nasmejimo tem čudovitim razlikam v pojmovanju življenja. Na primer, na deževno soboto po odigrani tekmi, že na 3. polčasu, se Jani spomni na vzorec skupinske terapije in reče: "No fantje, povejte, s katerimi besedami so vas danes žene pospremile na fuzbal!" Izjava 1: "Aleš, danes bodi točen, ker bo pire krompir.." Izjava 2: "Matjaž, tudi, če boš spil eno pivo manj, te imam vseeno rada!" Jaz sem pa po zajtrku gledal skozi okno, kot da bi želel dognati, če se bo vreme kaj izboljšalo. Se je postavila poleg in sočutno vprašala (izjava 3): "Ja Tomaž, kaj boš pa danes?" Sledile so salve smeha in ugotovitve, kako "babe nič ne štekajo". Po še mnogih primerih partnerskih nesoglasij pa je sledila plemenita izjava nekoga izmed nas: "Ampak, po svoje je pa Mojca totalna faca, saj me prenaša že 27 let!". Aplavz in še enkrat "Na zdravje!"

7 Izleti in pikniki

Vsako leto si organiziramo turnir, izžrebamo ekipe, si podelimo nagrade in se na koncu posladkamo z dobrotami z roštilja ter iz lesenega sodčka. Prav tako redno hodimo na "končne izlete", vedno v času finala Lige prvakov. Podaljšan vikend v kakšni evropski prestolnici organiziramo že mesece vnaprej, rezerviramo letalske karte ali najamemo minibus s šoferjem, prenočimo v hostlih, si ogledamo znamenitosti in uživamo v gastronomiji sleherne destinacije. Za piko na i seveda pogledamo in nič kaj tiho komentiramo omenjeni finale!

So vas navedeni razlogi prepričali, da v bistvu gre za nujo (s pozitivnim učinkom)?

Spisal relativno razgledan moški v najboljših letih, nedokončano fakultetno (ne)izobražen, aktiven opazovalec življenja, nekdanji športnik, umetniška duša in novinarkin mož

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord