8 tipov ljubezni - takšnih, kot so jih definirali, živeli in poznali že stari Grki!

13. 6. 2021
Deli
8 tipov ljubezni - takšnih, kot so jih definirali, živeli in poznali že stari Grki! (foto: Profimedia)
Profimedia

Verjetno se vsi strinjate, da ljubezen občutimo na zelo različne načine. Stari Grki so za opisovanje medsebojne privlačnosti uporabljali kar 8 različnih definicij, dandanes pa naklonjenost opisujemo zelo preprosto in poenostavljeno – s skupnim pojmom: ljubezen.

Vseh 8 tipov ljubezni ste v življenju zagotovo že doživeli in pomembno je, da se jih dobro zavedate, saj na ta način lažje ugotovite, kako globoko ste povezani z ljudmi, ki vstopajo v vaša življenja.

1. "Eros" ali erotična ljubezen

Eros je po starogrški mitologiji bog ljubezni in plodnosti, ki simbolizira idejo spolne strasti in želje. Grki so verjeli, da je Eros nevarna vrsta privlačnosti, saj je povezana z izgubo nadzora in močnimi seksualnimi občutki – gre torej za strastno in intenzivno obliko ljubezni. Na Eros v sodobni družbi gledamo zelo idealistično. Sicer med duhovno zrelimi ljudmi velja za akt potrditve zavedanja lepote, če pa se Eros zlorablja, gre za zavajajočo obliko ljubezni, ki vodi do impulzivnih dejanj in zlomljenih src. Taka ljubezen je sicer sprva kot močan ogenj, ki pa lahko zelo hitro ugaša.

2. "Philia" ali prijateljska ljubezen

Stari Grki so to vrsto naklonjenosti bolj cenili kot erotično ljubezen. Platon je menil, da fizična privlačnost v ljubezenskem odnosu ni nujna, zato tudi beseda platoničen pomeni " biti brez fizične privlačnosti". Philia se razvije med prijatelji, ki so skupaj preživeli veliko težkih trenutkov. Aristotel jo je definiral kot občutke zvestobe, pripadnosti in požrtvovalnosti.

3. "Storge" ali družinska ljubezen

Čeprav spominja na prijateljsko ljubezen brez fizične privlačnosti, je Storge v prvi vrsti povezana z družino. Gre za zelo naravno obliko naklonjenosti, ki jo občutijo starši in njihovi otroci. Vzpostavi se lahko tudi med prijatelji iz otroštva, ki razmerje gojijo celo življenje. Sicer je ta ljubezen zelo močna, vendar lahko postane omejujoča, če se na primer družinski člani ne strinjajo z odločitvami posameznika.

4. "Ludus" ali "najstniška zaljubljenost"

Pri Ludusu gre za nadgrajen Eros. Grki so jo definirali kot igrivo ljubezen, ki je najbolj pogosta med mladimi zaljubljenimi pari. Gre za občutke, ki so v nas v začetnih fazah razmerja – sem spadajo spogledovanje, draženje, evforični občutki, metuljčki v trebuhu itd ... Ludus je bistvena sestavina dobrega razmerja, ki pa se v dolgotrajnih odnosih pogosto izgubi. Pomembno je, da to najstniško zaljubljenost gojimo in s tem ohranjamo naše ljubezensko življenje živo, zanimivo in vznemerljivo.

5. "Mania" ali obsesivna ljubezen

Mania je vrsta ljubezni, ki partnerja vodi v norost oz. obsesivnost. Pojavi se, ko pride do neravnovesja med erosom in ludusom. V tem primeru je ljubezen sredstvo za razreševanje lastnih težav – potrebe po samopotrjevanju ali nizke samozavesti. Taka oseba ljubi in želi biti ljubljena, zato da v okolju dobi občutek vrednosti. V takih odnosih pogosto pride do posesivnosti in ljubosumja, posebej če tudi drugi partner ne izkazuje enako intenzivne manije.

6. "Pragma" ali večna ljubezen

Pragma je ljubezen, ki z leti dozoreva in se razvija. Presega fizično privlačnost in je harmonija, ki se oblikuje skozi čas. Občutijo jo zelo dolgo poročeni pari ali pa prijatelji, ki se družijo že desetletja. Na žalost je Pragme v odnosih vedno manj, saj ljudje preveč časa in energije porabimo za iskanje ljubezni, pri tem pa se ne naučimo, kako jo tudi obdržati in vzdrževati. Za razliko od drugih vrst ljubezni je Pragma rezultat obojestranskega prizadevanja, kompromisov, potrpljenja in strpnosti.

7. "Philautia" ali ljubezen do sebe

Grki so menili, da če hočemo skrbeti za druge, moramo najprej znati poskrbeti zase. Tukaj ne govorimo o nezdravi nečimrnosti in egoizmu, kjer je v ospredju osebna slave, dobiček ali bogastvo. Philautia je zdravo samozavedanje, notranja moč, da se človek v svoji koži dobro počuti in se ima rad, kar mu omogoča, da lahko ljubi tudi druge. Ne moremo namreč deliti tistega, česar nimamo. Če se ne ljubimo, potem tudi drugega ne znamo imeti radi. Edini način za resnično srečo je torej, da najdete to brezpogojno ljubezen do sebe.

8. "Agape" ali nesebična ljubezen

Grki so za najvišjo vrsto ljubezni označili Agape, ki je brezpogojna in nesebična. Mnogi jo imenujejo duhovna ljubezen, pri kateri gre za neskončno sočutje in empatijo. Je najčistejša oblika ljubezni brez želja in pričakovanj, ki traja ne glede na pomanjkljivosti in napake. Agape poznamo kot božansko resničnost: ljubezen, ki sprejema, odpušča in verjame v najboljše.

Od Grkov se lahko zares veliko naučimo!

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj