8 pomembnih lekcij, pridobljenih v ponesrečenih razmerjih

1. 1. 2020
Deli
8 pomembnih lekcij, pridobljenih v ponesrečenih razmerjih (foto: profimedia)
profimedia

Ko se ljubezensko ali prijateljsko razmerje konča, nekaj časa tavamo in skušamo na novo povezati niti našega življenja. V podporo so nam družinski člani in prijatelji, ki prijazno delijo pozitivna sporočila in modre nasvete, kako naprej.

Kljub dobrim željam bližnjih zaradi čustvene prizadetosti povsem prezremo koristne lekcije minulega razmerja, iz katerih bi lahko potegnili nauke za prihodnost. Preberite si, kaj spregledamo.

1. Pretirana analiza

Po koncu zveze preživimo ure in ure ob seciranju minulih dogodkov in skušamo odkriti, kje in zakaj se je zveza zalomila. Naši možgani razmišljajo po detektivsko, pregledujejo spomine, iščejo dokaze ter domnevajo in sklepajo, saj želijo odkriti razloge za razpad razmerja. Vpokličemo prijatelje in jih spremenimo v amaterske terapevte ter družno premlevamo o čustvih do nekoga, ki ni več del našega življenja. Analiza je seveda del prebolevanja, a pretiravanje pri pretresanju preteklosti nam lahko prepreči, da bi mislili na prihodnost. Bolj smotrno je del razmišljanja nameniti sebi in ugotoviti, kdo in kaj smo brez osebe, ki je ni več v našem življenju.

2. Ljubezen do sebe

Ko smo po spodletelem razmerju brez prave volje, zbegani, razburjeni in se počutimo podcenjene, se vsilijo vprašanja, kdo bi nas take, vključno z našimi muhami in posebnostmi, sploh še lahko imel rad. (Odgovor je seveda odločni da, a tega takrat ne vidimo.) Povsem nesmiselno je iskati potrditev naše vrednosti pri drugih, oceniti se moramo sami. Sebe moramo obravnavati tako, kot si želimo, da bi nas obravnavali drugi, to pa pomeni, da smo do sebe sočutni, ljubeči, potrpežljivi in skrbni. S takim odnosom do sebe se bomo svetu pokazali v najboljši luči in v določenih trenutkih bomo celo zasijali.

3. Iskanje krivca

Zelo radi se ujamemo v past, da po razpadlem razmerju iščemo krivca, prst pa seveda lahko uperimo le vase ali v drugega. Ko krivimo drugo osebo, se lahko odzovemo z jezo, ali pa iščemo in najdemo opravičila za svoja dejanja in napake. Kadar prst usmerimo nase, se počutimo krive, postane nas sram in se sprašujemo ali so naša dejanja res privedla do razdora. Ne eno ne drugo nam ne koristi, saj nam iskanje krivca preprečuje, da bi razumeli ključne razloge za ločitev. Pravi razlogi pa bi nam pomagali, da v naslednjem razmerju ne bi šli po isti poti, ampak bi zvezo drugače gradili in jo sproti krepili.

4. Okrevanje

Razdor prinaša paleto čustev od žalovanja do olajšanja, žalosti in veselja, jeze in vznemirjenja. Beganje od enega do drugega razpoloženja nas zaniha; v enem trenutku se počutimo na vrhu sveta, v drugem nas spomin na nek dogodek iz razmerja butne na tla. Takrat se nam zazdi, da je izpuhtel ves napredek in da se ne bomo več pobrali. Pa ni res! Okrevanje je proces, ki se ne giblje v ravni črti, ampak je bolj podoben vožnji z vlakcem smrti. Norimo gor in dol, v levo in desno. Istočasno.

5. Obnovljena zveza

Prizadeta čustva nas pogosto zavedejo tako, da vržemo v smeti vse, kar nas spominja na razpadlo razmerje, in si prisežemo, da ga/jo ne želimo nikoli več videti. Potem pa … se nepričakovano zgodi nekaj, ob čemer pomislimo, da bi to razumel/a le on/ona, ali pride čas počitnic, ko se ne moremo premagati, da ne bi poizvedeli, kako mu/ji gre. Občasna telefonska sporočila se spremenijo v klice, sledi kavica in predem se prav zavemo, se redno družimo. Nenadoma pa se ob neki stari zameri zakreše iskra in razplamti v požar. Jezni smo nase, sram nas je, očitamo si naivnost, ker smo hoteli obnoviti nekaj, kar bi moralo ostati v preteklosti. Napaka! Nič ni narobe, če poskusimo reciklirati razmerje, včasih ostane še toliko čustev, da se to da. V primeru ko ni mogoče, pa se nima smisla obremenjevati in si očitati nespametno početje. Vsak korak nazaj je učna ura, izkušnja, iz katere se bomo naučili bolje ravnati v naslednjem razmerju.

6. Lepi spomini

Razmišljanje o ponesrečenem razmerju nas navadno pelje k bridkemu koncu, redko pa se spomnimo, kako se je začelo. Večkrat nam pridejo na misel negativne lastnosti in pozabimo ceniti pozitivne. Ali pa se spomnimo kakšne dobre značajske poteze in hitro dodamo zraven še slabo. Ko nam po glavi rojijo predvsem napake, pomeni, da nas še vedno obvladujejo jeza in prizadejane bolečine. Spomniti se moramo tudi česa dobrega in uravnotežiti spomine. Le tako se bomo oddaljili od propadle zveze in se nehali oklepati negativnih čustev.

7. Odpuščanje

Odpuščanje je eno najlepših daril, ki si ga lahko poklonimo, saj pomeni, da smo končno sposobni iz rok spustiti preteklost, ki bi sicer lahko slabo vplivala na srečo v prihodnosti. Z odpuščanjem lastnih napak ozavestimo, da življenje teče dalje, da prihaja jutri, ko bomo izkusili nekaj novega. Ko pa odpustimo drugim, izkoreninimo moč, ki so jo imeli v našem srcu in mislih. To seveda ne pomeni, da moramo biti v prijateljskih odnosih z nekom, ki nas je prizadel, pomeni pa, da je treba jezo, bolečino in razočaranje preoblikovati v nekaj svetlejšega, lažjega in smiselnega, zato da ne bomo v sebi v neskončnost pestovali bolečine.

8. Ustrezno razvedrilo

Okrevanje po razdrtem razmerju lahko pospešimo z delom, zasebnimi načrti in konjički. Na tak način se več družimo, raziskujemo, si nabiramo izkušnje, z navdušenjem odkrivamo, kaj nas zanima in pritegne, spuščamo se v nove pustolovščine ter z raznovrstnimi dejavnostmi in ljudmi zapolnimo nastalo praznino. Zveni čudovito, a če hkrati ne predelamo tudi svoje žalosti in bolečine, bodo takšna razvedrila zgolj potlačila naša čustva, Nekega dne bodo udarila na površje in mi bomo spet obupani. Nasvet: počnimo vse, kar nas veseli in nam pričara nasmeh na obraz, sproti pa razščistimo tudi s svojimi čustvi.

Vir: Lifehack

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju