9 prednosti, ki jih prinaša preživljanje časa v samoti

24. 11. 2019
Deli
9 prednosti, ki jih prinaša preživljanje časa v samoti (foto: profimedia)
profimedia

Nekateri mislijo, da je slabo biti sam. Pomenilo naj bi, da ste nedružabni ali nezaželeni, nobena od teh lastnosti pa ni nekaj, kar bi si kdo želel. A biti sam prinaša prednosti, ki jih spoznate takrat, ko se dobro počutite tudi v družbi sami s sabo.

To seveda ni propaganda za samoto. Veselju, ki ga prinašajo razumevajoči odnosi v družinskem in prijateljskem krogu, ne gre oporekati. A je vendarle pomembno, da se dobro počutite tudi, ko ste sami. Samota omogoča osebno rast in prinaša kar nekaj koristi.

1. Polne baterije

Ko vas obkroža veliko ljudi, trošite energijo. Nekoga skušate osrečiti, druge spraviti v smeh, pri nekaterih skušate prebrati čustvena sporočila, nekoga tolažite v stiski. Skratka, ves čas ste v pogonu.

Če to nenehno počnete, vas takšno razdajanje izčrpava. Nekaj samotnih ur vam bo omogočilo, da si napolnite baterije, ki jih nenehni čustveni in mentalni odnos prazni.

2. Pogostejši premislek

Življenje nenehno nori v nedoumljivo hitrem ritmu. Redko si lahko privoščite čas zase in za premislek, kam drvi vaše življenje.

Samota je enkratna priložnost za pogled vase. Ko manj časa namenjate drugim, lahko misli obrnete navznoter.

3. Stik z lastnimi čustvi

Enaka slika: ko ste obkroženi z drugimi in se posvečate njihovim čustvom, izgubljate stik s svojimi.

S časom, ki si ga boste vzeli zase, boste bolje razumeli svoja čustva in ugotovili, kaj vas osrečuje, kaj vznemirja ali žalosti. S temi spoznanji boste lažje uravnavali svoje čustveno doživljanje. Pot do ravnovesja se seveda začne z razumevanjem čustev, ki jih boste definirali v samoti.

4. Čas za stvari, ki vas veselijo

V družbi posameznik pristaja na kompromise, saj se podreja večini. Velikokrat mu skupna rešitev ne ustreza in bi počel kaj drugega.

Ko ste sami, je to preprosto. Počnete tisto, kar vas resnično veseli.

5. Večja produktivnost

Ure, ki jih preživite v družbi, so lahko kratkočasne in zabavne, lahko pa tudi resno ogrožajo vaše delo. Včasih družabniki niso nič drugega kot motnja v vašem delovnem procesu.

Čas, ko ste sami, je čas visoke produktivnosti. Dela se boste lahko lotili z vso vnemo, zbrano in brez motečih dejavnikov.

6. Bolj boste uživali v druženju

Z rednimi urami v samoti boste odkrili, da še bolj uživate v družabnih stikih.

Zakaj? Ko si privoščite samotne ure, se začnete bolj ceniti. Posledično bolj cenite še vse lepe stvari, ki jih prinaša druženje z vam dragimi osebami.

7. Večja neodvisnost

Ko boste začeli uživati v samotnih urah, boste ponosni, da znate prebijati čas sami. Posledično boste postali bolj neodvisni.

Z naraščajočo neodvisnostjo bo izginil strah pred samoto, tudi tesnoba, ker ni nikogar v bližini, ne boste več čutili potrebe po nenehni komunikaciji. Dobro se boste počutili sami in v družbi.

8. Brez opravičil

Sčasoma boste spoznali, da samota odpihne tudi opravičila. V družbi pazite, da ne bi s svojim početjem vznemirjali drugih, da jih ne bi nehote užalostili ali ujezili, če pa jih, se kar naprej opravičujete.

Ko ste sami, ne potrebujete opravičil. Svobodno izbirate, kaj boste delali ali s čim se boste ukvarjali. Strah, da bi s svojim početjem koga spravili s tira, izgine.

9. Brez odobravanja

Preden se za kaj odločite, pogosto čutite potrebo, da vaši bližnji potrdijo vašo zamisel. Posvetujete se z drugimi in pričakujete odobravanje. Včasih je nasvet res potreben, velikokrat pa lahko sprejemate odločitve povsem sami.

Ko boste več časa preživljali sami, se boste naučili, da lahko zaupate lastnim instinktom in da ne potrebujete tretje osebe, ki bi vam izbrane odločitve potrdila.

Vir: Tony Robinson

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec