Aleksander Starovojtov: Less, družabna igra, ki te zasvoji

28. 11. 2016 | Vir: Lady
Deli
Aleksander Starovojtov: Less, družabna igra, ki te zasvoji (foto: Mankica Kranjec)
Mankica Kranjec

Na počitnicah na morju je Aleksandr Starovojtov ugotovil, da s seboj ni prinesel nobene družabne igre. Tako je na obali z nabranimi kamni, podstavki za pijačo in sodelovanjem svojih otrok razvil novo igro, ki jo je poimenoval Less. Danes je to izvirna družabna igra za dva do štiri igralce, ki navdušuje s preprostostjo in ima po svetu vedno več igralcev.

Z nekaj piljenja je nastala Less, strateška igra s figuricami iz slovenskega lesa, ki je v osnovi preprosta kot štiri v vrsto ali sudoku, ponuja pa več kot 100.000 kombinacij.

Less lahko igrate praktično kjerkoli – doma, na počitnicah, med vožnjo z vlakom, v lokalu, kjerkoli, kjer si v družbi želite krajšati čas in razgibati misli. Postavitev igralne površine vzame nekaj sekund, pravil se naučite v minuti, zasvoji pa vas za vedno. Igro Aleksandr predstavlja v oddaji Štartaj, Slovenija!, ki jo lahko spremljate na POP TV, kupite pa jo lahko v megamarketih Interspar. Alek-sandr že od otroštva uživa v tehničnih zadevah in umetnosti, predvsem pa v glasbi: "Vsako moje početje je bilo povezano z enim ali drugim. Potem sem našel aikido, ki mi je pomagal najti zdravo ravnotežje med družino, umetnostjo in podjetništvom. Moja prva služba je bila tehnik v ukrajinskem Telekomu, star sem bil 17 let. Potem sem delal kot grafični oblikovalec in v prostem času igral v bendu. Ko sem se preselil v Prago, sem nadaljeval kot vodja projektov in delal v hčerinski družbi norveškega Telenora. Nato smo s prijatelji razvili programsko platformo za telekome. To podjetje ima sedaj sedež v Kanadi in je zelo uspešno. Naslednja postaja je bila Slovenija, kjer sem začel z aikido klubom. Povezal sem se še z nekaj klubi po Sloveniji in zrasli smo v Aikikai zvezo Slovenije, ki deluje 11. leto in je poslala članica več mednarodnih organizacij in članica Olimpijskega komiteja Slovenije. Zadnji uspešni projekt pred igro je bil Prulček. Tam lahko poslušam dobro glasbo v živo in dobim navdih."

Izboljšave so trajale več mesecev

Od tega, ko je na obali iznašel igro Less, pa do končne različice je preteklo več mesecev: "Najprej sem porabil več mesecev za izdelavo prototipov in testiranja do izdelka, ki sem ga pokazal v podjetju Invented4, kjer so ga izboljšali do oblike, ki jo lahko vidite in kupite v megamarketih Interspar."

Aleksandr pravi, da ima toliko idej, da jih sam ne more uresničiti, zato ima pomoč: "Imam ogromno idej, počnem veliko stvari in skoraj nemogoče je, da bi lahko sam vse kvalitetno izpeljal. Zato sodelujem s Slovenskim startup podjetjem inventedfor.com, ki so specializirani za realizacijo in globalno trženje dobrih idej."

Po njegovem mnenju ni lahko biti inovator v Sloveniji: "Biti podjetnik v Sloveniji ni enostavno – saj je Slovenija zelo majhen in preveč reguliran trg. Koliko smo Slovenci dovzetni za slovenske izume oziroma izdelke, pa bomo videli po koncu oddaje Štartaj, Slovenija!"

Ime igre

Zgodba o poimenovanju igre ima prav svojo zgodbo. "Z otroki na morju smo preigrali vse možne igre, tudi na internetu sem naredil raziskavo DIY iger. Potem pa sem zasnoval čisto novo igro in jo zaradi preprostih pravil poimenoval Less. Večkrat se je zgodilo, da sogovorniki niso razumeli, kako se Less črkuje, in potem sem rekel, Like Chess, but Less. V mislih nisem imel, da je igra podobna šahu, temveč samo da se izgovori podobno. Po tem, ko smo s partnerskim podjetjem Invented4 pričeli s Kickstarter kampanjo, kritiki niso bili ravno najbolj zadovoljni s sloganom, vendar pa jim je bil koncept igre tako všeč, da so kmalu pozabili na slogan." Igro je nato kmalu zaščitil kot intelektualno lastnino v EU, ZDA in Kanadi. Pa še zanimivost: cenejšo različico igre Less sedaj prodaja tudi pivovarnam v tujini, saj je igralno polje lahko sestavljeno tudi iz podstavkov za pivo.

Less se igra po celem svetu

Aleksandr je kmalu dobil prve odzive na svojo igro, ki so mu pokazali, da gre v pravo smer: "Najljubša mi je zgodba prijateljev in znancev, ki so med prvimi začeli igrati Less. Imeli so še tako ta surovo različico igre. In kar naenkrat sem začel dobivati slike, kje se je Less že igral. Tako so kar naenkrat začele prihajati fotografije nasmejanih igralcev v puščavi, na smučišču, v Bohinju, pri Stonehengu, na morju, na letališču itd. Mogoče so bile te pozitivne vzpodbude prvi znak, da delam nekaj pravega."

Eva Jandl

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec