Stres ima vrsto učinkov na telo, zlasti če je kroničen.
Težki življenjski dogodki – nesreče, ločitve in resne travme – se pogosto pojavijo v letih tik pred pojavom različnih vrst raka.
Ker raven stresa narašča in se pričakuje, da bo do leta 2030 za to boleznijo zbolelo več ljudi, za tretjino do štiri milijone, nekateri strokovnjaki zdaj pravijo, da novi dokazi o učinkih stresa na telo pomenijo, da ne bi bilo presenetljivo, če bi obstajala povezava med stresom in rakom.
Vpliv stresnih hormonov na raka
Profesorica Melanie Flint z Univerze v Brightonu, ki preučuje vpliv stresnih hormonov na raka, je dejala: "Na tem področju je veliko napredka in mislim, da ne moremo izključiti prispevka stresa k raku. Moje mnenje je, da prispeva tako k nastanku raka kot k njegovemu širjenju, ko enkrat zbolite – vendar je dejavnik, ki prispeva k njemu, ne nujno neposreden vzrok."
Zdi se, da nekatere študije, ki so skozi čas spremljale velike populacije, to podpirajo.
Ena študija 10.000 žensk na Finskem, ki so jo spremljali 15 let, je pokazala, da so tiste, ki so izkusile daljše obdobje žalovanja, imele večjo verjetnost, da bodo v petih letih razvile raka dojke.
Izpostavljenost stresu na delovnem mestu pa je bila povezana z večjim tveganjem za raka prostate pri moških, mlajših od 65 let, in, čeprav je bila to šibkejša povezava kot v primeru za raka dojke pri ženskah.
Lahko zavira imunski sistem
Vendar pa druge podobne študije niso pokazale nobene povezave.
Del problema je po mnenju profesorja Trevorja Grahama, direktorja Centra za evolucijo in raka na Inštitutu za raziskave raka, ta, da gre stres pogosto z roko v roki z drugimi vedenji, ki prav tako povečujejo tveganje za raka.
"Stresno življenje je lahko povezano s številnimi drugimi dejavniki tveganja za raka, kot so kajenje, prekomerno pitje alkohola, neaktivnost in nezdrava prehrana, zato je težko ločiti vzročne dejavnike," pravi.
Kar vemo, je, da ima stres vrsto učinkov na telo – še posebej, če je kroničen.
"Stres povzroča sproščanje stresnega hormona kortizola. Stres in kortizol lahko tudi zavirata imunski sistem," pojasnjuje profesorica Flint.
Znanstveniki so v laboratoriju poskušali posnemati tudi učinek stresa na celice, kar je pokazalo, da poškoduje DNK in povzroča spremembe v celicah, ki se lahko, če se jim dovoli podvojiti, spremenijo v raka. Ker pa je stres težko modelirati, to morda ni dober pokazatelj, kaj se v resnici dogaja v človeškem telesu, še poudarja profesor Graham.
Vir: Daily Mail
- Preberite si tudi: Odkrit sprožilec epidemije raka pri mladih? Preverite, če ste imeli te težave v otroštvu