Ameriška komičarka na Twitterju o spolnih napadih, ki bi se ji lahko zgodili, a se niso

9. 10. 2018
Deli
Ameriška komičarka na Twitterju o spolnih napadih, ki bi se ji lahko zgodili, a se niso (foto: Profimedia)
Profimedia

Minulo leto je gibanje #MeeToo številne ženske po svetu opogumilo k deljenju svojih osebnih zgodb o spolnih napadih. Prejšnji teden je v svetovnih medijih ta tema vnovič požela veliko pozornosti, završalo pa je tudi na družbenih omrežjih.

Povod za to je bila nominacija Bretta Kavanaugha za vrhovnega sodnika (medtem je ameriški senat na glasovanju s 50 proti 48 glasovom podprl njegovo imenovanje na ta položaj), ki ga je profesorica psihologije dr. Christine Blasey-Ford v zaslišanju pred ameriškim senatnim odborom za pravosodje obtožila za spolni napad v srednji šoli. Njene besede je Kavanaugh odločno zanikal.

Veliko obtožb za posilstvo (žal še vedno pogosto) spremlja krepka doza obtoževanja žrtve. Kako je bila oblečena? Koliko alkohola je spila ta večer? Je vzela kakšno drogo? Se je spogledovala? Ameriška komičarka Mara Quint je sklenila, da se bo na take obtožbe žrtev oziroma njihovo dodatno viktimizacijo odzvala z zgodbami - a ne tistimi o seksualnih napadih, temveč o primerih, ko bi jo moški lahko napadel, a je ni. Svoje izkušnje je delila na Twitterju.

“Rada bi vam povedala zgodbo: Nekoč, še v srednji šoli, sem se počutila tako negotovo, da sem si oblekla ozki kratki top in se našminkala s temno šminko, česar običajno ne počnem. Šla sem na žur, na katerem sem spila preveč vina. Moški me je vprašal, če bi šla z njim. Zamomljala sem: Mogoče. Vprašal me je: Mogoče?" “Potem pa je rekel:"Mogoče ni ja," jaz pa sem odšla domov, nisem bila napadena, ker na tem žuru nisem govorila s posiljevalcem."

“Še ena zgodba: Pred nekaj leti sem šla s prijateljicami na pijačo v bar. Spogledovala sem se z nekim fantom, zagrabil me je za roko in odpeljal v stransko ulico, poljubil mi je roko, me pogledal in rekel: Ja?. Nisem mu odgovorila. Rekel mi je: Potem pa pojdi noter." Mogoče je bil jezen, a mislil je točno tisto, kar je rekel - vrnila sem se noter. V tem baru ni bilo posiljevalca."

Zapisala je tudi to zgodbo:

“Spogledovala sem se z enim fantom, povabil me je v svojo sobo. Šla sva, poljubila sva se, bilo mi je všeč in to sem mu povedala. Slekel se je, dotaknila sem se ga, skušal me je sleči, a sem se upirala. Rekel je: Očitno nisi pri volji za to", jaz sem odgovorila: Ehhh...". Rekel je: Ne, zabavno je samo, če si želiš. Rekla sem, da mi je žal, on pa, da je v redu. Odšla sem, nisem bila napadena. Imela sem srečo, ta večer nisem naletela na posiljevalca."

Dodala je še, da spolni napad ni povezan s tem, kako je ženska oblečena ali z njenim vedenjem - v opisanih primerih gre za odločitev moškega, če se bo ženske dotaknil z njeno privolitvijo ali brez slednje.

“Bila sem napadena, pa tudi nisem bila napadena. Edina razlika ni v tem, kaj sem oblekla, v kolikšni meri sem se spogledovala in koliko sem spila. Edina razlika je v tem, ali me je moški hotel napasti ali ne."

S svojimi tviteraškimi zapisi je vzpodbudila številne ženskein tudi moške, ki so na družbenem omrežju delili podobne izkušnje. V vsakem primeru pa gre za temo, ki je še kako vredna premisleka in pozornosti javnosti. Vsekakor pa si je vredno zapomniti sledeče: vse, kar ni JA, pomeni NE.

Povzeto po: boredpanda.com

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord