Andrejka Kozlevčar: Odgovor bralki, ki ima težave s hčerkinim ugovarjanjem

31. 5. 2017 | Vir: Jana
Deli
Andrejka Kozlevčar: Odgovor bralki, ki ima težave s hčerkinim ugovarjanjem (foto: Revija Jana)
Revija Jana

Pozdravljeni, pišem vam, ker sem že čisto obupana, tesnobna in izčrpana od vsakodnevnih konfliktov s 17-letno hčerko, ki je v primežu pubertete. Stara sem 42 let, zaposlena, samska in samohranilka. 

Živim s hčerko, s katero imava zelo težko obdobje. Ko je bila stara pet let, sva se z njenim očetom razšla. Od takrat sem samska in moje življenje se vrti okoli hčerke. Veliko je bila sama doma, saj sem tudi sama precej odsotna, ker delam v različnih izmenah. Trudila sem se biti z njo in ji pomagala pri šolskih obveznostih, vendar vem, da je bilo premalo. Zdaj pa se že nekaj časa dogaja, da me hči zavrača, žali in grozi, da bo odšla živet k očetu, ker ji nonstop težim z učenjem in sem po njenem mnenju grozna. To me zelo prizadene. Res je, da ji vsakodnevno govorim, da se mora učiti, ker ima slabe ocene, precej nezadostnih, in mi v šoli povedo, da je tudi tam neposlušna, jezikava in negativno nastrojena. Pogosto čutim strah in zelo me skrbi, da se ji ne bi zgodilo kaj hudega in da ji ne bi uspelo dokončati šole. Prosim za vaš nasvet, kako naj se približam svoji hčeri.

Danica

Hvala za vaše pismo. Slišim vašo stisko in skrb v odnosu z vašo hčerko. Verjamem, da ste se ji posvetili v celoti in morda s tem posledično pozabili nase. Po navadi se zgodi, da ko se partnerja razideta, se starš, pri katerem otrok ostane večina časa, pogosto so to ravno mame, maksimalno trudijo, da bi bili otroci čim manj prikrajšani ob odhodu drugega starša iz družine.

Razumljivo je, da ste kot mama tako majhne deklice pristopili zaščitniško in skrbno. Zavedati se je pa treba, da je vaša deklica izgubila zelo pomemben lik v svojem življenju, in to je njen oče. Oče je človek, ki otroku pokaže, kje so njegove meje in kaj se sme ter česa ne. Mama pa je seveda še vedno tam zanj, ko se želi 'pocartat'.

Predvidevam, da je vaša hči kot otrok ponotranjila prešibke in preveč prepustne meje. To se kaže zdaj skozi njeno vedenje, kamor spadajo neposlušnost, žaljenje in nespoštovanje avtoritete – učiteljev in staršev. Kar vaša hči potrebuje od vas zdaj, je brezpogojno sprejemanje. To pomeni, do jo zares slišite in vidite in da v komunikaciji navežete stik tako, da ni vezan samo na učenje.

Vprašajte jo, kako se počuti danes, kako je preživela dan, kaj lepega se ji je zgodilo itd. In seveda bo potrebna strpnost, saj se žal ne da popraviti in zamenjati vzorcev in vedenja čez noč. Če vam bo kljub vsemu pretežko, vam svetujem psihoterapevtski proces, kjer boste raziskali svoje strahove in vsebine, ki jih nosite. S tem boste dobili moč in pogum, da boste lažje našli svoj mir, ki vas bo povezal s seboj in z vašo hčerko. Želim vam vse dobro.

Novo na Metroplay: Alya o trenutkih, ki so jo izoblikovali, odraščanju in ljubezni do mnogih stvari v življenju