Kot vsaka mama si je tudi na Poljskem rojena Maria Szmatuła Černe svoji hčerki želela ponuditi lepe, kakovostne in dobre igrače, ki bi spodbujale njeno domišljijo in razvoj. Ko z možem Joštom nista našla primerne, hkrati pa sta od drugih staršev izvedela, da si enako želijo tudi sami, sta 'dobre junake' začela izdelovati kar sama. Nastale so Mimice, igrače, ki upoštevajo želje in zamisli otrok ter staršev.
Vsaka Mimica je šivana ročno iz izključno slovenskih materialov. Simpatični in barviti medvedki in zajčki tako ne pripotujejo iz daljnih krajev, ampak iz vaše neposredne bližine. Šivajo jih v sodelovanju s težko zaposljivimi skupinami ljudi. Njena pot do podjetnice je bila tudi zaradi prihoda iz tujine težka: "Preden sem postala podjetnica, sem se vedno trudila delati to, kar imam rada. Rada imam umetnost, saj sem po poklicu magistra konservacije in restavracije starin in papirja in usnja. Magistrirala sem še v starem šolskem sistemu na Univerzi Nikolaja Kopernika v Torunu na Poljskem. In sem takoj po opravljenim magistrskem zagovoru začela delati v Narodnem muzeju na Poljskem – tam sem vodila Oddelek za konservacijo papirja, dokumentov, arhivov, grafik. Potem sem se po navdihu preselila v Slovenijo. Tukaj sem seveda iskala službo v svojem poklicu, saj imam zelo rada to delo, vendar se je izkazalo, da ni tako lahko, zato sem naslednjega pol leta delala kot natakarica. Ves čas sem seveda ustvarjala in slikala ter delala nekaj konservatorskih projektov. Ko sva z možem dobila hčerko, pa se je začela pravljica o Mimicah."
Prve Mimice
"Idejo sva začela razvijati leta 2013, ko sva dobila otroka. To bil je čas, ko sva, še nevede, začela raziskovati trg, saj sva iskala najboljše stvari za najino hčer. Iskala sva tudi primerno igračo, junaka, igračo, ki jo mi – starši – želimo kupiti otroku, ker zagovarjamo vrednote, ki prinaša, ker je nam všeč dizajn, oblika, izvor in ki je istočasno všeč otroku. Ker zaželenega junaka, zaželene igrače nisva našla, sva se izdelave lotila sama. Na začetku sem igrače ročno šivala sama. Takrat seveda nisem imela nobenih načrtov, povezanih z igračkami. Niti sanjalo se mi ni, da bi igračke prodajala ali ustvarila iz njih kak projekt. Vendar so se za moje igračke začeli zanimati prijatelji in kmalu sem začela sem celo dobivati naročila! Z možem sva si želela, da Mimice prinašajo dobre vrednote, zato sva se odločila, da želiva delovati v duhu socialnega podjetništva. Zato naše Mimice šivajo težko zaposljivi ljudje, naši partnerji so organizacije, ki zaposlujejo invalide in ljudi iz ranljivih skupin. Ker podpiramo lokalnost, Mimice nastajajo iz odličnih kakovostih certificiranih materialov, ki so proizvedeni v Sloveniji." Mimice je Maria predstavila tudi v okviru projekta Štartaj, Slovenija!, ki ga lahko spremljate na POP TV, ljubke Mimice pa lahko kupite v megamarketih Interspar.
- Kako so Mimice dobile ime
Mimice so ime dobile slučajno in po Marijinih besedah je bil to zadetek v polno: "Na začetku svojih izdelkov, mehkih igrač sploh nisem poimenovala, govorila sem samo 'igračke' ali 'ninice', saj so mi rekli, da to je v slovenščini pojem, ki se uporablja za mehko igračko, ki jo ima otrok za stiskanje in objemanje. Ko sva se z možem nato prvič srečala s Tomažem Stritarjem, ki nama je potem pomagal pri naših prvih korakih na podjetniški poti, je ravno on prvič med nekim sestankom poimenoval moje igračke kot 'Mimice'. Najbolj smešno je bilo, da je to naredil tako mimogrede, saj je bil gotov, da tudi jaz tako govorim o igračkah. Zame in moža Jošta je pa bil to tisti poseben trenutek, saj je bilo ime tako odlično. Zakaj? Ker to pomeni Mimice, torej igrače, ki jih naredila Mimi. Logično in preprosto, a ne?"
Tekst: Eva Jandl
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih