Avokado je ta čas zelo priljubljen tudi pri nas. Tropski sadež prinaša okus na naše mize, neguje kožo in kot sobna rastlina krasi okensko polico. Iz koščice avokada lahko vzgojite drevesce tudi sami.
Nobeno živilo v zadnjih letih ni povzročilo takšnega buma kot avokado. Kot trendovski sadež v kuhinji in kozmetiki ga jemo, pijemo, se mažemo z njim in si ga vtiramo v kožo. Zeleni sadež je kot olje, namaz, čaj, krema za roke ali maska za obraz priljubljen kot še nikoli. Razlog za to so njegove dragocene sestavine – med drugimi različne nenasičene maščobne kisline in vitamini, dobre lastnosti za predelavo in žametno oreškast okus. Avokado učinkovito lajša kašelj, pomaga pri driski, prekomerni teži in aknah. Celo na drobno sesekljana koščica je primerna za pripravo napitkov in čajev.
Tropsko drevo za okensko polico
Hruškasti avokado (Persea americana) v svoji tropski domovini zraste do 20 metrov visoko drevo. V zalistjih se tvorijo majhni svetlo zeleni listi, ki nekaj časa po oploditvi pokažejo priljubljeno temno zeleno jagodičje z nagubano lupino. Prvotno razmnoževanje s semeni za gojitelje ni več zanimivo, ker se potomci razbohotijo in izgubijo svojo tipično sortno lastnost. V sobi je kljub temu iz avokadove koščice zlahka mogoče vzgojiti drevesce za okensko polico. Čeprav takšne rastline avokada ne obrodijo sadežev, je vendarle čudovit poskus za otroke in ljubitelje rastlin.
Vzgoja v vodi
Ni preprosto doseči, da koščica avokada vzklije. Vodna metoda je primerna za opazovanje rastline avokada od semena do drevesa. Da koščica avokada vzklije v vodi, potrebujete le tri zobotrebce in posodo z vodo – na primer kozarec za vlaganje. Koščico previdno vzemite iz oplodja, dobro jo sperite in posušite. Nato z zobotrebci zabodite na treh mestih v isti razdalji približno pet milimetrov globoko in postavite jajčasto koščico avokada na kozarec s konico navzgor. Spodnja tretjina koščice naj visi v vodi. Po približno treh tednih se odpre konica in pojavi se klica. Raste zelo hitro. Na spodnjem koncu se tvorijo dolge, ravne korenine. Ko po nekaj mesecih požene dovolj močnih korenin iz spodnjega konca in močan zdrav poganjek iz zgornjega konca, koščico lahko presadite v lonec z zemljo. Previdno odstranite zobotrebce in posadite koščico v vlažno zemljo, ne da bi pri tem poškodovali korenine. Koščica avokada ostane na površini, posadite le korenine.
Koščico posadite v zemljo
Koščico avokada lahko posadite neposredno v zemljo. Cvetlični lonec napolnite z zemljo – optimalna je zemlja za sajenje z deležem ilovice – in posadite vanjo čisto, suho koščico. Tudi tukaj naj dve tretjini koščice avokada ostaneta nad zemljo. Miniaturni sobni rastlinjak ohranja temperaturo in vlažnost enakomerno visoko, vendar to ni nujno. Zemljo rahlo zalijte in koščico redno škropite. Zemlja v sadilnem loncu se ne sme izsušiti, sicer je bil ves trud zaman.
Nega sejančka
Pri negi mladih drevesc je treba imeti izostren čut. Rastlina avokada kot tropska rastlina potrebuje visoko zračno vlažnost, toploto in enakomerno vlažen substrat. Če je preveč mokra, jo hitro napade plesen. Koščica se takrat zmehča in zgnije. Zato je najbolje, da majhno drevo avokada postavite v toplo sobo (22 do 25 stopinj Celzija) na svetlo okno in redno preverjajte oskrbo z vodo. Izparelo vodo v kozarcu prav tako pravočasno nadomestite, da koščica avokada ni nenadoma na suhem.
Sobno drevesce
Avokadovo drevo v sobi tudi po nekaj letih ne zraste večje od 1,5 metra, zato je primerno za okensko polico ali zimski vrt. Dobro zakoreninjeno avokadovo drevo je treba v poletnih mesecih gnojiti vsakih 14 dni, pozimi pa potrebuje počitek. Prezimite avokadovo drevesce pri največ 15 stopinjah Celzija na čim bolj svetlem rastišču in ga manj zalivajte. Spomladi lahko mladi avokado presadite v večji lonec. Avokadovo drevo običajno raste kot dolg, raven poganjek. Če se avokado razveji, ta poganjek pri dobro zakoreninjeni rastlini odrežite v višini približno 30 centimetrov, da spodbudite poganjanje stranskih brstov.
Maska za roke
Če veliko delate na vrtu, gotovo imate občasno hrapavo in razpokano kožo na rokah. Z negovalno avokadovo masko za roke boste učinkovali proti izsušenosti ter kožo na rokah znova oskrbeli z vlažnostjo in negovalnimi učinkovinami. Masko si nanesite na roke dvakrat tedensko po 15 minut. Za pripravo maske potrebujete zrel avokado, rumenjak, kanček limonovega soka in malo olivnega olja. Odstranite oplodje avokada z žlico iz lupine in ga pretlačite z vilicami ali mešalnikom. Ločite beljak od rumenjaka, tega pa dajte k pretlačenemu avokadu. Sledita brizg limonovega soka in malo olivnega olja. Vse skupaj znova premešajte in avokadova maska za roke je pripravljena. Namažite masko na čiste roke in pustite, da učinkuje približno 15 minut. Masko lahko obdržite na rokah dlje, če si navlečete velike bombažne rokavice. Nato preostanke maske sperite z vodo, vaše roke pa bodo znova nežne. Ker iz enega avokada nastane velika količina maske, se lahko poglobite tudi v kulinariko. Vzemite le četrtino ali polovico avokada in ostanek s paradižnikom z vrta, mlado čebulo, malo olja in začimbami predelajte v okusen gvakamole.
Besedilo: Jasna Milinković // Fotografije: Shutterstock
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del