Bern: Očarljivo švicarsko mesto, polno lepot

6. 5. 2017 | Vir: Jana
Deli

V Bernu, prečudovitem glavnem švicarskem mestu, je Albert Einstein ustvaril svoja največja znanstvena dela.

Najlepše, kar jih je

To je najlepše mesto, kar smo jih kdaj videli,« je sloviti nemški pisatelj Goethe napisal v pismu svoji prijateljici leta 1779, ko je bival v Bernu. Švicarska prestolnica s svojim šarmom ter kulturnimi in naravnimi lepotami tudi danes navduši vsakogar in ponuja odmik od hektičnega sveta. Bernčani si namreč znajo vzeti čas za vse tisto, kar v resnici šteje. To je še posebej opaziti poleti, ko uživajo ob reki Aare, ki skorajda v celoti obkroža staro mesto. Bern je zgrajen na rečnem polotoku, zato so vse znamenitosti na dosegu roke.

Glavne znamenitosti

stolp

Sprehodite se skozi srednjeveško mestno jedro, ki sega v leto 1191 in je pod Unescovo zaščito. Izgubite se pod šestimi kilometri arkad. Tri minute do polne ure si pod znamenitim 23-metrskim in 800 let starim urnim stolpom Zytglogge z astronomsko uro oglejte predstavo premikajočih figur. Z vrha največje švicarske katedrale občudujte izjemen razgled na mesto in Bernske Alpe. Navdušijo tudi več kot 100 srednjeveških fontan z barvitimi cerkvenimi skulpturami, zaporniški stolpi Käfigturm, renesančna zgradba parlamenta in prelep neobaročni kulturni center Kornhous.

Med medvedi in vrtnicami

grb

Z medvedom, ki je zaščitni znak mesta, se srečajte v medvedjem parku ob rečnem nabrežju, kjer bivajo medvedi Finn, Björk in Ursina. V čudovitem parku Rosengarten občudujte več kot 200 vrst vrtnic, 200 vrst perunik ter 28 vrst rododendronov. S sto let staro vzpenjačo se povzpnite na priljubljen bernski hrib Gurten, visok 860 metrov, in občudujte razgled z opazovalnega stolpa. Obiščite še izjemen botanični vrt s šest tisoč vrstami rastlin in rož z vseh koncev sveta ter se poleti shladite v reki Aare.

Ali je dobro piti kavo, ko ste prehlajeni? Kaj pravi strokovnjakinja

Po odličnih muzejih

Zunanjost muzeja Paula Kleeja posnema valovito pokrajino, notranjost navduši z največjo zbirko tega švicarsko-nemškega umetnika. Naravoslovni muzej med drugim hrani nagačenega slavnega bernardinca Berryja s prelaza St. Bernard, ki je rešil več kot 40 ljudi. V bernskem zgodovinskem muzeju obiščite hišo Alberta Einsteina, tu je preživel svoja najbolj plodna znanstvena leta. Spoznajte njegovo življenje in genialna dela. V svetovno priznanem muzeju likovne umetnosti vas pričakuje 51 tisoč izjemnih likovnih del. Obiščite še alpski in komunikacijski muzej.

Švicarski noži, ure in čokolade

čokolada

Pod mestnimi arkadami Lauben lahko nakupujete v vsakem vremenu. V draguljarni in urarni Bucherer si napasite uči na prestižnih urah in nakitu. V 170 let stari družinski prodajalni Klötzli imajo največjo švicarsko zbirko nožev in škarij. V čokoladnici Läderach si oglejte (in okusite), kako izdelujejo švicarsko čokolado, v vinski 'kleti' Vom Fass okušajte domača vina in likerje iz prelepih sodov in tipičnih bernskih steklenic v obliki medveda. 125 let stara restavracija Gfeller ponuja tradicionalno švicarsko hrano in najboljše torte v mestu. Prvo soboto v mesecu pred katedralo zaživi obrtniška tržnica.

Kaj se bo dogajalo

28. aprila se podajte na dvodnevno tržnico pelargonij Graniummärit, 25. maja na veliko tržnico pekovskih izdelkov. Do 7. maja poteka največji bernski sejem Bernexpo, nakupovalni in zabaviščni raj za vse generacije. Glasbene zvezde, kot je Anastacia, bodo med 4. in 6. majem nastopile na festivalu Moments of Music. 13. maja bodo ulice zavzeli tekači na tekmi Bern Grand-Prix, maja se obeta še 41. bernski jazz festival. Poleti obiščite festival plesne glasbe Gurtenfestival, festival ulične glasbe in ulično prodajno razstavo skulptur bernardincev.

Besedilo: Sanja Macur // Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec