"Bolna prijateljica zavrača kemoterapijo. Kaj menite vi?" Porotniki odgovarjajo!

12. 5. 2019 | Vir: Jana
Deli
"Bolna prijateljica zavrača kemoterapijo. Kaj menite vi?" Porotniki odgovarjajo! (foto: Shutterstock)
Shutterstock

"Imam zelo dobro prijateljico, ki mi je povedala, da ima raka na dojki. Mislim, da je kljub diagnozi in odstranitvi dojke ostala pozitivna in prepričana o ozdravitvi. Me je pa presenetila, ker zavrača kemoterapijo. Pravi, da si bo pomagala z alternativnimi sredstvi, mene pa taka odločitev skrbi. Nisem ji hotela pametovati ob razkritju bolezni, a vseeno me skrbi zanjo oziroma ne vem, kako naj ji povem, da bi bilo po mojem mnenju vseeno bolje nadaljevati z uradno medicino in dodati alternativno zdravljenje. Kaj menite vi?" - Zaskrbljena Nina

Njeno telo, njena odločitev

Zakaj pa bi bilo karkoli narobe, če samo izrazite svoje mnenje. Če ga boste izrazili uvidevno in ji povedali, da ji le želite najboljšo možno pomoč, bo razumela, da je to le dobrohoten nasvet, in ne kakšno pametovanje. Lahko jo hkrati tudi vprašate o alternativnih sredstvih, za katera se je odločila, in ji s tem pokažete, da ne zaničujete njenih odločitev. Osebno bi ji priporočil, da poskusi dobiti čim več informacij od svojega onkologa. Na koncu pa morate vseeno sprejeti dejstvo, da gre za njeno telo, njeno življenje in njeno odločitev. Ko to odločitev sprejme, kakršnakoli že je, jo lahko v tem le podpirate.

Tim, 40 let

Držite pesti!

Na prvo žogo bi vam svetovala, da vložite ves trud, da prijateljico prepričate, naj si za božjo voljo premisli. Globoko v sebi pa čutim, da to ni pravi način. Prijateljici zgolj stojte ob strani, bodite tam, ko vas bo potrebovala … In držite pesti, da ji bo uspelo, čeprav sami močno dvomite. Verjemite, da ima ob sebi veliko dvomljivcev, ki jo poskušajo prepričati o nasprotnem ... Ljudje smo sami odgovorni za svoje odločitve, in če v nekem trenutku rinemo z glavo skozi zid, bo treba pozneje prevzeti odgovornost za posledice.

Manca, 39 let

Držite pesti!

Vsakdo ima pravico, da se zase odloči sam. Prav tako imaš ti pravico povedati svoje mnenje, ki pa ga pač nekdo drug upošteva ali ne. Res je nespametno zavračati zdravljenje, ko gre za tako hudo bolezen. Prijateljici pač odkrito povej, kaj si misliš o vsem skupaj in da se z njeno odločitvijo ne strinjaš. Mogoče se lahko pogovoriš tudi z nekom, ki ji je blizu oziroma z njeno družino, in se potem skupaj poskušate pogovoriti z njo.

Sandra, 34 let

Kakšna je oblika alternative?

Odločno ji povejte, kaj si mislite o njeni odločitvi, sploh če je odreagirala impulzivno, ko je izvedela za diagnozo, in še ni v miru predelala novice. Predvsem pa priporočam, da ji ponudite pomoč pri iskanju drugega mnenja oziroma jo pošteno 'zaslišite', kaj je imela v mislih z alternativo. Seveda obstaja veliko alternativnih oblik pomoči, a številni se raka niti ne lotijo zdraviti, zato bo vaša pomoč oziroma sodelovanje na mestu.

Marjan, 64 let

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord