Branje le za tiste z dobrim želodcem! O bruhanju in kako ga preprečiti!

25. 10. 2015
Deli
Branje le za tiste z dobrim želodcem! O bruhanju in kako ga preprečiti! (foto: shutterstock)
shutterstock

Naj bo zadeva še tako neprijetna, ko se nam zgodi, gre vendarle za mehanizem telesa, ki rešuje življenje. In pri vsem tem imamo ljudje, poleg opic, psov, mačk, prašičev, rib in nekaj ptičev, še veliko sreče. Številne živali namreč ne zmorejo bruhati, pa bi bilo zanje še kako dobro, če bi lahko.

Nemška mikrobiologinja in avtorica knjižne uspešnice Čarobno črevesje Giulia Enders pravi, da bi ljudje morali biti celo zelo ponosni, 'kadar se obupno rigajoč sklanjamo nad straniščno školjko'. Njeno navdušenje nad to človeško sposobnostjo bo najbolje ponazoril naslednji zapis.

»Način bruhanja nam marsikaj pove. Če pride iznenada, skoraj brez opozoril, za nameček pa še s silovitim sunkom, to močno kaže na virusni gastroenteritis (trebušno virozo). Previdni senzorji namreč najprej preštejejo, koliko povzročiteljev bolezni lahko naštejejo – in če ob štetju kmalu opazijo, da je sprejemljiv prag že presežen, da jih torej postaja odločno preveč, nemudoma potegnejo zasilno zavoro. Do tega praga bi lahko zanje še poskrbel imunski sistem, če pa je tudi zanj izziv pretežak, je to le še naloga za mišičje želodca in tankega črevesja.«

Trebušne viroze seveda niso edini izvor te neprijetne aktivnosti ...

»Pri zastrupitvah s pokvarjenimi živili ali alkoholom bruhanje prav tako nastopi silovito, je pa vsaj toliko uvidevno, da se malo prej napove s slabostjo. Slabost nas hoče naučiti, da je to, kar smo pojedli, za nas slabo. V prihodnje bo tudi oseba, ki je jedla znamenito jajčno solato prav gotovo bistveno bolj skeptično pristopili k takšni jedi.«

Podobno velja tudi za osebo, ki ji postane slabo na toboganu, tako kot tista, ki zboli zaradi morske bolezni oziroma potovalne slabosti. Vzrok za bruhanje pa so lahko tudi močna čustva, na primer psihične obremenitve, stres ali strah. Pri slednjih nam mehanizem bruhanja pomaga na drugačen način kot tisti, katerega izvor so škodljive snovi v naših prebavilih.

»Pri možganskem stresu odziv z bruhanjem iztisne hrano iz telesa, da bi prihranil prebavno energijo. To tako porabijo možgani pri reševanju svojih problemov. Pri črevesnem stresu pa mora hrana ven, ker je strupena ali ker je točno v tistem trenutku črevo ne more prebaviti. V obeh primerih je koristno, če se črevo lahko izprazni, ker preprosto ne utegne lepo počasi prebavljati.«

Nasveti za obvladovanje slabosti!

Naj vam za primere, ko je bruhanje prepogosto in nepotrebno, svetujemo še nekaj taktik, s katerimi lahko obvladate to neprijetno stanje:

  • Pri potovalni slabosti: glejte daleč naprej na obzorje: tako boste lažje sinhronizirali informacije oči in ravnotežnega organa.
  • Pomirite možgane s poslušanjem glasbe s slušalkami: princip je enostaven. Čim bolje se počutite, tem manj razlogov dajete možganom za alarm.
  • Cela vrsta raziskav kaže, da se pri obvladovanju slabosti odlično obnese ingver. Snovi iz ingverjeve korenine namreč blokirajo center za bruhanje in s tem tudi draženje na bruhanje.
  • Zdravila proti slabosti, ki jih kupimo v lekarnah.
  • P6! To je akupunkturna točka, ki jo danes raziskuje tudi uradna medicina, saj več kot 40 raziskav kaže, da bi lahko bila učinkovita pri slabosti in bruhanju – tudi v primerjavi s placebom. Točka P6 se nahaja ... poglejte video!

Vsi ti nasveti ne delujejo enako pri vseh vzrokih slabosti. Domača zdravila kot ingver, lekarniška farmacija ali pritisk na točko P6 so lahko sicer učinkovita pomoč, toda pri bruhanju zaradi čustvenih vzrokov pogosto najbolj pomaga, 'če spletemo varno gnezdo svojemu notranjemu viharniku'. Emilia Enders na tem mestu priporoča tudi tehnike sproščanja in hipnoterapijo.

Več o tem si lahko preberete v poučni in zabavni knjigi Čarobno črevesje, ki je pred dnevi izšla pri Mladinski knjigi.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord