Brisača na oknu vozila? Evo, zakaj to ni dobra ideja

30. 5. 2025
Brisača na oknu vozila? Evo, zakaj to ni dobra ideja (foto: Profimedia)
Profimedia

Dolgoročno lahko to povzroči drage okvare.

V vročih dneh se mnogi vozniki zatekajo k preprostim rešitvam za zaščito potnikov pred soncem – ena takih je namestitev brisače na okno avtomobila.  
Na prvi pogled se zdi praktično: ščiti pred sončnimi žarki in naredi vožnjo prijetnejšo, zlasti za otroke in starejše na zadnjih sedežih. A za tem na videz nedolžnim trikom se skrivajo številne težave, nekatere pa vas lahko celo stanejo denarja zaradi denarne kazni.

Čeprav se morda zdi nenevarno, proizvajalci avtomobilov ne priporočajo vstavljanja kakršnihkoli predmetov v okna. Navodila za uporabo – na primer za Opel Adam – jasno opozarjajo na nevarnost ukleščenja, zlasti pri električnih dvigalih z avtomatsko zaščito. Debeli materiali, kot je brisača, lahko poškodujejo mehanizem, tesnila ali celo steklo. Dolgoročno lahko to povzroči drage okvare.

Ena največjih težav pri brisači na oknu je zmanjšana vidljivost – onemogoča vozniku, da opravi t. i. »pogled čez ramo«, kar poveča tveganje za prometno nesrečo. Nemški Zvezni urad za zaščito pred sevanji (BfS) poudarja, da takšne rešitve niso primerne za 180-stopinjski voznikov vidni kot. Čeprav je verjetnost za kazen majhna, zakon predvideva globo v višini 10 evrov, če je ugotovljeno, da imate ovirano vidno polje.

Slovenijo prešle nevihte: temperature na severu padle pod 20 stopinj Celzija

Če želite učinkovito in varno zaščito pred soncem, strokovnjaki priporočajo UV-zaščitne folije z veljavno homologacijo (AGB), ki ne ovirajo vidljivosti. Na voljo so tudi fleksibilne magnetne mreže, ki se prilagodijo oknom in ne puščajo sledi. Te so boljša rešitev kot brisače, saj omogočajo varno vožnjo in ščitijo potnike pred UV-sevanjem.